Ne presvlačite mokri kupaći? Vrijeme je da promijenite tu naviku

by Dalida Tomek

Iako utjecaj vanjskih uvjeta ovisi o imunitetu kao i sklonosti razvoja infekcija, posljedice ljetnih avantura često mogu biti gljivične infekcije te upale jajnika i mjehura. Koža i sluznica intimnog područja najviše su osjetljive na toplinu i vlagu zbog čega i dolazi do iritacija i upala. Kako biste sve to izbjegli i uživali u ljetu obratite pozornost na materijale koje odijevate te redovitu promjenu kupaćih kostima nakon kupanja.

Prevencijom do zdravlja

Zdrava vaginalna mikroflora može biti narušena ako dugo vremena provodite u mokrom kupaćem kostimu jer vlažnost dovodi do promjena koje uništavaju dobre bakterije pri čemu se stvara prostor za razvoj infekcija, bakterija i gljivica. Narušena vaginalna mikroflora najprije uzrokuje upalu rodnice i stidnice, a osim vlažnosti probleme mogu stvarati i određeni antibiotici te neodgovorno stupanje u spolne odnose i neodržavanje higijene.

Simptomi na koje morate reagirati jesu peckanje, pojačani iscjedak, crvenilo i svrbež. Međutim, morate imati na umu da posljedice nošenja mokrog kupaćeg ne odlaze odmah već se postupno razvijaju. Kada primijetite navedene simptome obratite se ginekologu jer ćete na taj način spriječiti daljnje pogoršanje upala i infekcija.

Ljeti se znojimo pojačano pa je nužno higijenu postaviti na višu razinu kako bismo sačuvali zdravlje. Birajte pamučnu i prozračnu odjeću i donje rublje, a uske sintetičke komade izbjegavajte. Sintetika uslijed znojenja i velikih vrućina može iritirati kože dok je sintetičko donje rublje odgovorno za nadraživanje sluznice i nastanak vaginalnih infekcija. Osim što je nužno više brinuti o higijeni, važno je i pomno birati sapune, kupke i dezodoranse. Žene koje su i inače osjetljivije na razvoj infekcija trebale bi uvesti njegu intimnim sapunom te u dogovoru s ginekologom i probiotike za vaginalnu floru. Izbjegavajte sjedanje na kamenje, pijesak ili pak plastične stolice dok ste isključivo u kupaćem kostimu jer on nije dovoljna zaštita od virusa i bakterija.

Posebnu pozornost ljeti posvetite svom intimnom zdravlju

Upala mjehura

Česta pojava ljeti jest upala mjehura, a da do toga ne bi došlo potrebno je paziti na to koliko vremena provodite u morima ili bazenu te pripaziti na to da se ne kupate u hladnome. Nakon izlaska obavezno je intimno područje održavati suhim i promijeniti kupaći kostim. Pripazite i na javne zahode te se poslužite vlastitim papirom jer se potencijalni rizici za razvoj upale mogu kriti i na toaletnom papiru kao i na kvakama i slavinama. Upalu mjehura prepoznat ćete po učestalom mokrenju koje je često praćeno peckanjem, a katkad se znaju javiti i tragovi krvi u mokraći. Ne zaboravite ni na pravilnu preranu i dovoljan unos tekućine koja potiče izlučivanje bakterija. Vodite računa, kupate li se na bazenima, da je voda ispravna jer uslijed neispravne vode može doći do zaraze bakterijom Escherichia coli koja može uzrokovati ozbiljne probleme.

Upala jajnika

Upala jajnika često se javlja u ljetnim mjesecima, a prepoznat ćete ju po bolovima u donjem dijelu trbuha, a katkad je praćena i povišenom tjelesnom temperaturom. Kako biste spriječili pojavu upale jajnika, osim redovitog presvlačenja kupaćeg kostima, obratite pozornost na to da ne hodate bosi i izbjegavate jako hladne napitke bez obzira na to koliko vruće bilo. U slučaju da primijetite simptome potrebno je obratiti se ginekologu jer je upalu mjehura potrebno liječiti prepisanim antibioticima.

Gljivične infekcije

Gljivice vole vlažna, topla i mračna mjesta, a ako je organizam oslabljen jer ste često pod stresom i ne pazite na prehranu to će biti dodatni bonus. Izbjegavajte alkohol i hranu bogatu rafiniranim šećerima, a posebnu pozornost obratite u slučaju da se kupate na bazenima. Simptomi koji se javljaju jesu peckanje, svrbež koji može biti bolan, pojačana osjetljivost intimnog područja, crvenilo, gusti bijeli iscjedak neugodnog mirisa kao i osjećaj boli ili nelagode tijekom seksualnih odnosa. Međutim, gljivične infekcije nisu opasne i javljaju se kod velikog broja žena te utječu na kvalitetu života. U trenutku kada primijetite simptome javite se ginekologu i krenite s liječenjem kako bi ono bilo što uspješnije.

Moglo bi vas zanimati: Lubenica: 5 razloga zašto biste ju trebali jesti ovo ljeto

Tekst: Ana Carević

Foto: Unsplash, Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!