Nadutost – ovih 6 namirnica jedu nutricionisti kad je se žele riješiti

by Anđela Sabranović
nadutost

Svatko tko se bori s nadutosti barem povremeno, zna kako je to izrazito frustrirajuće. Zna se to dogoditi i nutricionistima koji izrazito paze na prehranu. Naime, nadutost nije samo problem koji se javlja kod konzumiranja nezdrave hrane. Neka hrana jednostavno uzrokuje nadutost.

Nutricionistica Faye James sastavila je za portal Body+soul popis namirnica za kojima posegne kad osjeća nadutost. To se može dogoditi ženama i bez obzira na hranu, u vrijeme kad stiže mjesečnica.

Evo koje su to namirnice koje će učiniti da nadutost nestane.

Limuni

Limuni su prirodni diuretik, pa pomažu isprati toksine iz tijela i držati sve u ravnoteži. Dodajte vodi kriške limuna i već to vam može smanjiti nadutost i pomoći kod zatvora ako vam muči. Malo više „opaka“ verzija je čašica soka od limuna s jabučnim octom (znate ono, kao shot vodke ili tekile). Tako ćete pročistiti jetru i smanjiti nadutost.

Ananas

Ovo malo bolje zvuči od onog limun-ocat shota, zar ne? Ananas je slastan, a sadrži probavni enzim bromelain, koji pomaže razgraditi hranu koju jedemo i tako smanjuje nadutost. Kako biste maksimalno iskoristili ono što vam nudi svježi ananas, najprije od središta voćke napravite u blenderu sok. Tek zatim pojedite ananas. Možete ga dodati i voćnoj salati ili napraviti smoothie za doručak.

Lisnato povrće

Špinat, potočarka i kelj imaju vrlo visoku koncentraciju magnezija i kalija, što aktivira enzime u probavnom sustavu. Tako može regulirati rad probave, te će se organizam lakše riješiti plinova i smanjiti nadutost. Kalij može smanjiti zadržavanje vode u organizmu do kojeg dolazi zbog previše soli. Posebno je špinat bogat objema mineralima, te jedna šalica sadrži gotovo 40 posto dnevne doze unosa magnezija i skoro četvrtinu dnevne doze kalija.

Sjemenke komorača

Sjemenke komorača sadržavaju ulja koja su posebno dobra za smanjivanje upale, plinova i bakterija koje uzrokuju nadutost. Također su bogate vlaknima, što je idealno za reguliranje probave, ali također i nadutosti. Sve prednosti ovih sjemenki možete iskoristiti u obliku čaja ili, smrvljene, kao posip za salate ili druge obroke.

Celer

Celer se sastoji od 95 posto vode i sjajan je izvor vlakana netopivih u vodi, a upravo ona čine najbolje stvari za probavu. Celer sadrži isto tako i visoke količine apigenina, za koji je u više navrata dokazano da povećava broj dobrih bakterija u probavnom sustavu. Što više dobrih bakterija imamo, to je veća vjerojatnost da ćemo imati dobru probavu, bez nadutosti i plinova.

Zeleni čaj

Osim što sadrži puno antioksidansa koji djeluju kao prevencija za starenje, istraživanja su pokazala da zeleni čaj ima snažno diuretičko djelovanje, upravo zbog svojih antioksidansa, kofeina i polifenola. Sve to zajedno će potjerati prekomjernu količinu vode i natrija iz organizma, te stimulirati probavni trakt. Tako se smanjuje nadutost. Možete popiti i do šest šalica zelenog čaja na dan.

Eto, sad znate kako, a niti jedan od ovih načina nije pretjerano, hm, strašan niti je neizvediv. Posebno ako znate da će trbuh puno bolje (i tanje) izgledati kad ne bude nadut. Ako, ipak, ništa ne upali, probiotici vam mogu učiniti samo dobro.

Moglo bi vas zanimati i: Pet plu i pet minus – koja je to najbolja i najlošija hrana za crijeva

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!