Koliko je zapravo tekućine tijekom ljeta – dovoljno tekućine?

by Anđela Sabranović

Suvišno je pisati o svim razlozima zbog kojih je važno paziti na unos tekućine u organizam jer to valjda već svi znamo.

Ipak, kada nas stignu ove visoke temperature, potrebno je povećati unos vode, ali često nismo baš sigurni koliko. Naše tijelo nam uvijek poručuje što mu je i kada potrebno, ali ponekad ga jednostavno ne znamo slušati. Zato smo izdvojili nekoliko znakova po kojima ćete prepoznati unosite li dovoljno vode u svoj organizam.

Pa krenimo!

Kada znamo da znojenjem gubimo jako puno tekućine iz tijela, onda nam je i jasno zašto ovih dana trebamo posebno obratiti pozornost na prve simptome dehidracije.

Dehidracija ne izaziva samo osjećaj žeđi, ona utječe na apsolutno sve procese u našem tijelu te je treba shvatiti ozbiljno.

Kako prepoznati dehidraciju?

Osjećaj žeđi

Sigurno ste nekad čuli kako osjećaj žeđi već znači da vaše tijelo polako ulazi u fazu dehidracije. To je točno jer ste tada već oko 2% dehidrirani i važno je što prije nadoknaditi izgubljenu tekućinu.

Suha koža

Problem suhe kože skloni smo rješavati različitim kremama i losionima, zaboravljajući da se uzrok često nalazi iznutra. Naime, koža kao naš najveći organ svojom suhoćom jasno poručuje da organizmu nedostaje vode koju je važno što prije nadoknaditi.

Nedovoljna količina vode smanjuje mogućnost znojenja, a kada znamo da je znojenje ključno za izbacivanje toksina, znamo i koliko je važno slušati svoje tijelo.

Crvene oči

Nedostatak vode možete primijetiti čak i u svojim očima jer se manifestira kroz suhoću oka zbog koje one postaju crvene.

To je poseban problem za osobe koje nose leće. Zato sljedeći put kada primijetite da su vam oči crvene, ne posežite odmah za kapima, nego jednostavno pokušajte s većom količinom tekućine.

Tamniji urin

Jedan od najjasnijih znakova dehidracije je tamnija boja urina. Naime, urin bi trebao biti bistar i svijetao, a sve ostalo pokazuje da tijelu nedostaje vode.

Stalni osjećaj umora

Ako ste primijetili da se stalno osjećate umorno i kao da vam nedostaje energije, uzrok opet može biti manjak tekućine.

Kada ne unosite dovoljno vode, tijelo je uzima iz različitih organa što usporava sve funkcije i rezultira umorom.

Bolovi u zglobovima

Hrskavica i leđni diskovi sadrže čak 80 posto vode.  Zato ako primijetite bolove u zglobovima, najprije analizirajte svoj dnevni unos tekućine i možda otkrijete izvor svojih problema.

Možda ćete pomisliti kako vam je jako teško, pa čak i nemoguće piti više vode kada niste žedni, ali dobra je vijest da voda, uz brojne druge utjecaje na organizam, ima i sposobnost poticanja upravo žeđi. Tako, što više pijete, tijelo će tražiti još više tekućine.

Moglo bi vas zanimati: Mučite se s pijenjem vode? Možda pomognu savjeti “for dummies”

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!