Zašto bolovi u koljenima češće muče žene i kako si pomoći

by Anđela Sabranović
bolovi u koljenima

Važno je vježbat

Bolovi u koljenima javljaju nam se u svakom razdoblju života – jači ili slabiji, s razlogom ili naizgled bez, nekad u određenim situacijama, a nekad konstantno. U djetinjstvu nas bolje noge, posebno koljena, zbog rasta. Kasnije ako dobijemo previše kilograma, počnu nas ponovno boljeti koljena. Ako pretjeramo s hodanjem/sjedenjem, bole nas koljena.

Naravno, bolovi u koljenima ne javljaju se kod svakog, bilo bi to pretjerano reći. No, vrlo su česti, to je činjenica. Ipak, nešto su češći kod žena.

Ne igraju tu ulogu nikakve ozljede (niti spretnost, da se razumijemo), nije do toga da su žene osjetljivije (nikako, znamo da žene itekako bolje trpe bol). Jednostavno je stvar u fiziologiji i čimbenicima koje žene čine osjetljivijima na to područje.

Razlike u anatomiji

Općenito, anatomija muškaraca i žena jednaka je, ali postoje određene razlike između muškaraca i žena. Žene, naime, imaju šire kukove nego muškarci. Naravno, povod za takvu razliku je šira zdjelica i činjenica da je žensko tijelo previđeno za rađanje. Zbog širih kukova, kod žena je različita zakrivljenost bedrene kosti koja ide od kuka do koljena.

Zbog ove razlike u anatomiji kod žena su nešto češći bolovi u koljenima.

Različito koristimo mišiće

No, nije stvar samo u zakrivljenosti kosti. Muškarci i žene različito koriste mišiće, čak i kad izvode iste radnje – na primjer udaranje lopte nogom. Neki dokazi čak ukazuju na to da muškarci i žene koriste različito najveće mišićne skupine.

Ako uzmemo kao primjer udarac lopte nogom, razlike su sljedeće: muškarci aktiviraju fleksore kuka noge kojom pucaju i abduktore kuka (vanjske mišiće) noge na kojoj je oslonac – više nego žene. Razlike postoje i u načinu i jačini korištenja gluteusa.

Zbog tih razlika u aktivaciji mišića žene su sklonije pucanju prednjih križnih ligamenata, a zbog toga se kod žena mogu razviti i kronični bolovi u koljenima kod određenih aktivnosti.

Tu su i hormoni

I muškarci i žene proizvode hormon estrogen, ali kod žena se javlja u većoj količini. To je tako zbog ženskih reproduktivnih funkcije, ponovno. No, estrogen može biti loš za zglobove. Veće razine estrogena povezane su s promjenama u stvaranju fibroblasta, stanica koje proizvode kolegen s tkivom koje povezuje.

Osim toga, estrogen može utjecati na zadržavanje vode u mekom tkivu unutar koljena. Sve to zajedno može oslabiti ligamente i učiniti ih sklonijima oštećenju.

Kako si pomoći?

Vježbanje

Važno je vježbati, ali na pravi način. Jačanje kvadricepsa – mišića s prednje i sa strana u bedru – može zaštititi koljena.

Evo kratkih vježbi kao primjer:

Gubitak kilograma i prehrana

Osobe s više kilograma izlažu se većoj opasnosti da im se jave bolovi u koljenima. Koljena tada imaju, naime, više težine koju moraju nositi, što, naravno, nije dobro. Pripazite na prehranu i ako je ikako moguće riješite se viška kilograma ako ih imate. Vaša će koljena odahnuti.

Položaj tijela

Važno je kako se držimo i u kojim je najčešće položajima naše tijelo. Izbjegavajte kauče i položaje u kojima „utonete“ tako da su vam kukovi ispod razine koljena. Ako je potrebno, sjednite na jastuk. Kad sjedite za stolom, pripazite na to da niste pogrbljeni. Izbjegavajte, naravno, duža razdoblja u istom položaju (sjedenje ili stajanje), te nemojte sjediti prekriženih nogu.

Moglo bi vas zanimati i: Ove vježbe stignete odraditi i prije posla!

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!