Međunarodni dan svjesnosti o stresu – Koliko stres doista utječe na vas?

by Dalia Žmegač-Kunić

Međunarodni dan svjesnosti o stresu obilježava se svake godine, prve srijede u studenom, a u ovoj godini to znači da ga obilježavamo upravo danas. U skladu s time, želimo vas potaknuti na važnost promišljanja o stresu i djelovanja na isti. Stres nije isključivo nešto što se događa u našoj glavi, to nije samo subjektivan doživljaj nego izazov koji je uz dovoljno dobre volje i upornosti itekako moguće ublažiti.

Ponekad imamo osjećaj kako je danas normalno osjećati stres i kako smo ga jednostavno prihvatili kao nešto što dolazi u paketu s brojnim obavezama i modernim, ubrzanim načinom života. Činjenica jest da stres jeste nešto što danas teško možemo izbjeći, ali isto tako je važno osvijestiti i da on ne mora nužno biti dio naše svakodnevice jer postoje stvari na koje možemo i na koje ne možemo utjecati u životu.

Upravo zato život uz stres je možda neizbježan, ali mi biramo i otkrivamo načine kako se s njime nositi. Iako nas onaj zdravi stres tjera da otkrivamo vlastite granice i suočavamo se s problemima i izazovima koje život donosi, važnije je pažnju posvetiti onoj drugoj vrsti stresa koji gledamo kroz emocionalni pritisak. Ako smo takvoj vrsti stresa izloženi dugotrajno, to može ostaviti brojne negativne posljedice na naše zdravlje, kako mentalno tako i na tjelesno, osobito u vidu narušenog imunološkog sustava i brojnih drugih neugodnih simptoma i mogućih bolesti.

Ono što nas uvijek najviše zanima je kako riješiti postojeći problem ili izazov koji nam prijeti ili je već prisutan i stvara neugodu. Većina nas je tako fokusirana na rješenje bez obzira na realističnost njegova rješavanja. Međutim, jako je važno ne razbijati previše glavu onime na što ne možemo utjecati kao što su primjerice neka društveno nametnuta ograničenja, razne propuštene prilike ili nečije ponašanje. Ono na što možemo utjecati je svijest kako mi nešto doživljavamo, dakle naše misli, stavovi, reakcije, ali i biranje načina opuštanja koji nam najviše odgovaraju, a za koje znamo da će nam sigurno pomoći u nošenju sa svakodnevnim stresom.

U skladu s time, na dnevnoj bazi možemo odabrati razne aktivnosti koje dokazano pomažu u opuštanju poput prakticiranja dovoljno kvalitetnog sna, redovite tjelovježbe i zdrave prehrane koja itekako utječe na naša raspoloženja i količinu energije u organizmu. Tehnike opuštanja koje psiholozi preporučuju kao glavni adut u borbi sa stresom su razne kreativne aktivnosti poput čitanja, crtanja i pisanja, ali i vježbe disanja koje mogu pomoći u smanjenju razine tjeskobe, nervoze i ostalih neugodnih emocija koje doživljavamo.

Kada je stres u pitanju, zgodno je spomenuti i kako ne treba uvijek čekati trenutak da se on dogodi, pa reagirati na brzo gašenje vatre i smirivanje problema i osjećaja koji nas muče. Ohrabrujuće je znati da je doživljaj stresnih reakcija moguće i preduhitriti. Odjel za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije podijelio je sedam načina za postizanje pozitivnih ishoda koji uključuju zanimljive savjete poput upozorenja da se s teškim odlukama bolje suočiti odmah, a ne ih odgađati, zatim sugeriranja kako je bolje pronaći razloge za djelovanje, a ne izgovore, kao i činjenice o važnosti vjere u same sebe i moći mijenjanja vlastitih misli.

Moglo bi vas zanimati i: Koliko stresa je previše stresa?

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!