koraci-slowliving

Koliko koraka do dužeg života? Ne mora biti 10000 na dan…

by Anđela Sabranović

Otkako su nam koraci na pameti i otkako smo počeli obraćati uopće pažnju na to, čitamo i slušamo kako bi nam cilj trebao biti 10.000 koraka u danu. Tako bismo pozitivno utjecali na zdravlje, jer su ti koraci put ka dužem, zdravijem životu. No, vrijedi li to baš za svakog?

Stručnjaci sa Sveučilišta Massachusetts Amherst izračunali su koliko nam to treba koraka za zdrav i dug život, a kažu da to uvelike ovisi o našoj dobi. Koraci i njihov broj u danu postali su nam lakše dostupni i lako „provjerljivi“ otkako nosimo razne gadgete kojima ih možemo mjeriti.

Analiza studija

Kako bi odredili koliko nam koraka treba, analizirali su stručnjaci sa Sveučilišta ukupno 15 studija u koje je bilo uključeno gotovo 50000 ljudi s četiri kontinenta. Krenuli su s tvrdnjom kako je tih 10000 koraka na dan mantra koja je proizašla iz „prastare“ marketinške kampanje za japanski pedometar. Osim toga, nema uporište u znanosti.

Rezultati su pokazali da što više koraka napravimo u danu, to nam uistinu smanjuje rizik od prerane smrti. No, kod osoba starijih od 60 godina, granica bi bila između 6 i 8000 – sve nakon tog nema utjecaja.
Za osobe ispod 60 godina, ta brojka penje se na 8 do 10000 na dan.

Naime, do neke određene količine koraci imaju važnu ulogu za zdravlje, ali nakon neke brojke učinak počinje opadati. Kod starijih od 60 to je nešto ranije, kod mlađih nešto kasnije.

Koraci važni, brzina ne

Zanimljivo je da prilikom proučavanja rezultata istraživanja stručnjaci nisu ustanovili da brzina hodanja igra ikakvu ulogu. Bio je važan samo broj koraka.

Sve u svemu, zaključili su da bi magična brojka bila 7000. Toliko biste najmanje koraka trebali napraviti da biste si smanjili rizik od prerane smrti zbog bolesti. Važno je stoga pratiti korake ili barem okvirno odrediti koju biste udaljenost trebali prijeći da „odradite“ tih 7 ili više tisuća koraka. Što više, to bolje!

Ako ništa drugo, imate opravdanje za nabaviti si neki lijepi, pametni sat

Moglo bi vas zanimati i: 30 minuta aktivnosti na dan koje nećete ni primijetiti

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!