apneja u snu

Govore vam da hrčete, stalno ste umorni… Možda je vaš problem – apneja u snu

by Anđela Sabranović

Apneja u snu je zapravo poremećaj spavanja kojeg karakterizira prestanak disanja u kratkim razdobljima. Taj prestanak najčešće traje do 30 sekundi.
Ova pojava se događa kada zbog opuštanja mišića ždrijela dolazi do pada baze jezika na stražnji zid ždrijela zbog čega dolazi i do zatvaranja dišnog puta.

Apneja u snu može vrlo često biti nasljedna, ali može i biti uzrokovana nekim od ovih čimbenika: 

  • Suženi dišni putevi
  • Poteškoće s disanjem kroz nos – alergija ili slično
  • Poremećaji srca
  • Prekomjerna težina
  • Širok vrat
  • Mala čeljusna kost
  • Velik jezik

Nevjerojatno je da do kratkih izostanaka disanja može doći čak i do 500 puta u samo jednoj noći. Stoga nije iznenađujuće što osobe koje pate od ovog poremećaja tijekom dana jedva funkcioniraju. Evo koji su najčešći simptomi po kojima možete prepoznati apneju.

Konstantni umor

Ako se konstantno budite umorni, postoji mogućnost da se vaše tijelo suočava s apnejom jer je upravo stalna izmorenost jedan od prvih simptoma.
Naime, vaš mozak treba biti budan čak 30 sekundi da biste shvatili da ste se doista probudili, a apneja traje oko 20 do 30 sekundi te postoji mogućnost da ni ne primijetite buđenja.
Buđenje koje traje i samo nekoliko sekundi jako loše utječe na kvalitetu sna, a zamislite što ona čini tijelu kada traje i po 20-tak sekundi.

Loše pamćenje

Kada iznenada primijetite da slabije pamtite no inače, postoji mogućnost da je ta pojava povezana s lošim snom. Naime, kada se često budite ne možete doseći duboke faze koje vaše tijelo treba da bi funkcioniralo ispravno.

Jutarnja glavobolja

Ako tijekom noći ne dišete pravilno, to može uzrokovati jutarnje glavobolje. Za razliku od uobičajene glavobolje, ova prođe spontano poslije sat vremena kada vaše tijelo opet dobije dovoljno kisika.

Glasno hrkanje

Naravno da svako hrkanje ne znači apneju, ali ako osoba koja spava uz vas opiše kako glasno hrčete i budite se teško udišući iz sna, svakako posjetite liječnika.

Kvaliteta života osobe s dijagnozom apneje

Najveći problem je to što su osobe koje pate od apneje često uvjerene da je s njima sve u redu jer nisu ni svjesni svojih buđenja. Tako jako puno njih ne sazna na vrijeme da nisu jednostavno prirodno konstantno umorni i razdražljivi. Takve osobe nekad ne mogu dugo zadržati posao jer ih se opisuje kao lijene ili nezainteresirane, a oni se jednostavno zbog umora ne mogu fokusirati i dati svoj maksimum.
Također, njihov privatni život je često narušen jer zbog nervoze nemaju razumijevanja za svoje najbliže.

Kako živjeti s dijagnozom?

Posljednja opcija je operacija, ali prije nje se preporučuje korištenje CPAP uređaja koji je potpora disanju kontinuiranim pozitivnim tlakom.
Taj aparat ima masku koju osoba stavlja na nos ili na usta i nos i nosi je tijekom spavanja i zrak koji dobiva zapravo sprječava kolaps dišnog sustava.

Kod blagih oblika apneje u snu, može pomoći i promjena stila života koja često podrazumijeva gubitak težine, prestanak pušenja, izbjegavanje alkohola…

Ovaj poremećaj još jednom dokazuje koliko je besmisleno suditi o bilo kome, jer možda ste nekad komenirali kako je neka osoba lijena ili nezainteresirana, bez da ste znali kako se možda nosi upravo s ovom podmuklom bolešću.

Moglo bi vas zanimati i: 5 aktivnosti zbog kojih možda imate poteškoća sa spavanjem

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!