Želite biti manje anksiozni, popraviti imunitet i sniziti krvni tlak? Ljubite se!

by Anđela Sabranović
ljubljenje

Da, ljubljenje utječe na sve to. Ali ne samo to, nego još i puno više. Pa ne čudi, stoga, da postoji i Međunarodni dan ljubljenja – i to danas, 6. srpnja. Naravno, nećete ići okolo po cesti i tražiti koga biste poljubili, ali ako imate pored sebe nekog kome biste udijelili taj lijek, učinite to!

Možda djeluje djetinjasto – propisivati ljubljenje kao lijek, ali nismo li toliko puta u životu ustanovili da je ono što čine djeca instinktivno, u biti najbolje? Kad bismo u djetinjstvu plakali jer nas boli – poljubili bi nas i bol bi se smanjila. Kad bismo bili tužni – trčali bismo po zagrljaj i poljubac. Pa zašto onda to zaboravimo kao odrasli?

Kad su nam prije više od dvije godine zabranili ljubljenje i grljenje, sve je krenulo nizbrdo. Jer – to nam treba, u svakom obliku. A evo i što znanost kaže o tom!

Ljubljenje smanjuje stres

Da, kad se ljubimo, u našem mozgu se otpušta oksitocin, hormon koji igra ključnu ulogu u smanjenju stresa. Dakle, i smanjenju stresa u vezama, što može biti višestruko korisno. Dokazano je da ljubljenje smanjuje razinu stresa, a samim time smanjuje i kolesterol, koji je jedan od pokazatelja povećanog stresa, odnosno proizvodnje kortizola. Jedno manje istraživanje provedeno na 52 odrasle osobe u braku ili vezi pokazalo je smanjenje razine kolesterola kod oni koji su se češće ljubili. Također, izjavljivali su da su pod manjim stresom.

…i anksioznost

Kontrola stresa uključuje i utjecaj na anksioznost. Drugim riječima, kad se ljubimo i smanjujemo si stres, to nas dugoročno može učiniti manje anksioznima. Onaj isti oksitocin djeluje i na opuštanje, odnosno anksioznost.

Smanjuje krvni tlak

Sigurno vam se čini kao nešto logično u smislu da nas ljubljenje opušta, pa time i snižava tlak. No, ljubljenje u stvari širi vaše krvne žile, te tako pomaže sniziti vaš krvni tlak. Logično, budući da nam poljupci ubrzaju rad srca. Dakle, ljubljenje je dobro za srce – opet logično!

Popravlja imunitet

Znanost kaže da se djeca moraju zaprljati da se izlože bakterijama i tako si izgrade imunitet. E, pa kad se ljubimo, onako po francuski, izmjenjujemo s partnerom slinu – i bakterije. Prema jednoj nizozemskoj studiji – čak 80 milijuna bakterija tijekom jednog kratkog poljupca. Upravo tako jačamo svoj imunosni sustav. Jedna je studija pokazala da parovi koji se često ljube dijele jednak mikrobiom u usnoj šupljini.

Liječi glavobolju i grčeve

Isto ono širenje krvnih žila može pomoći umanjiti bolove. Posebno je korisno za glavobolju i grčeve koji se javljaju zbog menstruacije. Dakle, ono kad kažete/kažu „Ne večeras, boli me glava“ – postoji idealan lijek za to…

Bori se proti karijesa

Kad se ljubimo, u našim se ustima proizvodi više sline, a to nam može pomoći u borbi protiv plaka na zubima, te samim time i karijesa. No, ovo nije dobro u slučaju kad partner nema baš dobre navike oralne higijene…

Troši kalorije i jača mišiće?

Dobro, naravno da neće zamijeniti vježbanje, ipak se radi o nečem tako bezazlenom kao što je poljubac. No, žustri, strasni poljubac može vam pomoći potrošiti oko 8 do 16 kalorija. Nije puno, ali čovjeka veseli! Isto tako, poslužit će kao vježba za mišiće čeljusti i vrata – ono što inače želite zategnuti i uljepšati…

Popravlja samopouzdanje

Kad smanjuje razinu kolesterola, ljubljenje vam ustvari pomaže da se osjećate bolje i vrjednije. Odnosno pomaže vam popraviti vaše samopouzdanje. Jedno istraživanje je, naime, pokazalo da ljudi koji nisu zadovoljni svojim izgledom imaju veće razine kortizola.

A, na kraju krajeva – ugodno je!

To je jedan veliki plus i sama činjenica da se ljubimo već će nam popraviti raspoloženje. Ostalo je samo bonus!

Pa, što čekate?

Moglo bi vas zanimati i: Sreća. Njezina je tajna u skladu ovih 6 područja

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!