Obroci za tjedan – pripremite ih vikendom i olakšajte si

by Anđela Sabranović

Ubrzano vrijeme u kojem živimo negativno je utjecalo na naše prehrambene navike te svi često u nedostatku vremena biramo najbrža rješenja, koja nisu uvijek najbolja. Najbolji način da to spriječite je planiranje obroka. Znamo da ne zvuči privlačno tijekom vikenda pripremati obroke za cijeli tjedan, ali kada jednom steknete naviku sve zapravo ide jako brzo. Doslovno u svega dva sata nedjeljom popodne lagano i bez stresa možete napraviti sve kako bi vam obroci za tjedan bili gotovo u potpunosti spremni. U nastavku otkrijte kako to ostvariti.

POPIS NAMIRNICA I KUPOVINA SUBOTOM UJUTRO

Subota jutro je idealno vrijeme da lagano uz kavu razmislite o jelovniku za nadolazeći tjedan. Pobrinite se da to budu zdrava jela koja možete pripremiti unaprijed te koja mogu stajati nekoliko dana u hladnjaku ili pak u zamrzivaču. Kada imate popis jela, vrijeme je za popis namirnica. Pokušajte da na svom popisu imate što više svježeg povrća, voća, mesa i ribe, a što manje obrađenih namirnica.

NEDJELJA JE DAN ZA KUHANJE

Kuhanje tijekom tjedna je najčešće veliki stres jer smo pod pritiskom da što prije napravimo ručak, a osim toga najčešće ga pravimo gladni te je nervoza neminovna. Zato je nedjelja popodne idealno vrijeme za pripremu obroka.

Pustite si opuštajuću glazbu ili inspirativni podcast i upustite se lagano u kulinarsku avanturu.

Najprije nasjeckajte sve povrće i meso jer je to ono što vam oduzima najviše vremena. Možete unaprijed nasjeckati čak i salate tako da odmah imate sve spremno. Najvažnije je da povrće za salate pohranite u dobro vakuumirane posude tako da se zadrži svježina. Za tjednu pripremu najpraktičnija su variva koja možete jesti dva dana, umaci s mesom kod kojih možete mijenjati priloge, salate za koje je poslije potrebno sve samo posložiti na tanjur, ali možete pohraniti u zamrzivač čak tipa i lazanje koje ćete onda u radnom tjednu samo staviti na pečenje.

Benefiti ovog tipa organizacije obroka su sljedeći:

  • Ušteda novca
  • Manje bacanja hrane
  • Ušteda vremena
  • Zdraviji obroci

Idealno bi bilo da osmislite 14 jela koja ćete rotirati. Tako ćete jednostavnije planirati nabavku namirnica i neće vam treba puno vremena da osmislite jelovnik. Kada jednom uđete u rutinu s pripremom ručka, možete polako početi s planiranjem i ostalih obroka. Doručak može čak biti jednak svaki dan u tjednu, a za večeru također birajte neku laganu salatu od voća ili povrća.

Nadamo se kako će tjedno planiranje obroka biti početak jednog zdravijeg životnog stila. Sretno!

Moglo bi vas zanimati i: Gotovo za pola sata – zdravi obroci za cijelu obitelj

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!