Crijevna viroza: Olakšajte si simptome uz ovih 5 savjeta

by Anđela Sabranović

Baš kada smo pomislili da možemo predahnuti od prehlada i virusa, dočekale su nas dosadne crijevne viroze. Simptomi su toliko iscrpljujući, a oporavak često i nije najjednostavniji te nam svima s vremena na vrijeme treba podsjetnik kako si barem malo olakšati. Posebno ugrožena skupina kada je ovaj tip viroze u pitanju su djeca jer su oni znatno osjetljiviji kada je u pitanju dehidracija. Bez obzira na to suočavate li se vi ili vaša djeca s ovim kratkotrajnim, ali intenzivnim stanjem, savjeti u nastavku bi vam mogli koristiti kada nastupi crijevna viroza. 

Uzimajte male gutljaje tekućine

Poslije iscrpljujućeg povraćanja većina ljudi ima poriv u trenutku popiti jako puno tekućine i uvjereni su kako je to dobro jer stalno slušamo kako je kod crijevnih viroza najvažniji dovoljan unos tekućina. Ipak, veća količina tekućine vam može izazvati nove mučnine i tako zapravo ulazite u svojevrsni začarani krug. Umjesto toga, svakih 3-5 minuta uzmite gutljaj tekućine te budite strpljivi i uporni.

Unosite raznovrsnu hranu

Sigurno ste i vi tijekom crijevnih viroza još u djetinjstvu slušali kako smijete jesti isključivo kuhanu rižu, juhu, pečene jabuke i tost… Sada znamo kako ovakve viroze previše iscrpe naše tijelo toliko da nam je potrebna raznovrsna prehrana. Naravno, neke namirnice (jaja, mlijeko, masna hrana…) izbjegavajte nekoliko dana, ali nema razloga da ne unosite što veće količine različitog voća i povrća.

Uzimajte često male količine oralne rehidratacijske otopine

Tijekom crijevnih viroza gubimo značajne elektrolite koje nije jednostavno nadoknaditi. Konzumacijom vode ili čaja ne možemo ih nadoknaditi te su najbolje rješenje oralni rehidratacijski pripravci koje pijete svakih nekoliko minuta po gutljaj kako bi polako i sigurno nadoknadili izgubljeno.
Budući da nikad ne znamo kada će nastupiti crijevna viroza i u kakvom će nas stanju zateći, ove otopine bi trebale biti sastavni dio svake kućne ljekarne. Djecu je vrlo teško natjerati da to popiju (i, iskreno, ne možemo ih kriviti), ali vi budite mudriji, odrasliji. 

Često pranje ruku i dezinfekcija površina

Tijekom pandemije smo se podsjetili koliko je važna higijena ruku, ali i dezinfekcija ruku. Neki od virusa koji izazivaju crijevne viroze mogu ostati i nekoliko tjedana na različitim površinama. Zato je iznimno važno često prati ruke i dezinficirati dom i kada prođu simptomi, kako ne bismo prenijeli virus i na druge.

Čaj za ublažavanje simptoma crijevne viroze

Mješavina čaja koja će polako, ali sigurno ublažiti simptome crijevne viroze je sljedeća kombinacija sljedećih:

Matičnjak
Hrastova kora
Korijen bijelog sljeza
List bijelog sljeza
Cvijet crnog sljeza
Komorač

Priprema čaja:

1 jušna žlica čaja stavi se kuhati u ½ litre vode, nakon što zakipi pusti se da odstoji 10-ak minuta, procijedi i pijucka u malim gutljajima.

Ono što vam također može pomoći su naravno probiotici, a kod zaustavljanja mučnina djeluje i čaj od đumbira.

U svakom slučaju, ako dođe do crijevne viroze, budite nježni prema sebi i podsjećajte se kako će za nekoliko dana sve proći, a vi ćete biti oni stari. Roditelje jako zabrinjava to što djeca tijekom ovih viroza izbjegavaju hranu, ali najvažnije je da uzimaju dovoljno tekućine. Već poslije nekoliko dana djeca će polako vratiti apetit i izgubljenu snagu.

Moglo bi vas zanimati i: Borovnice možda kriju tajnu zacjeljivanja kroničnih rana

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: iStockphoto

 

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!