Što kada strah izmakne kontroli i preplavi naše biće?

by Anđela Sabranović

Danas se više nego ikada susrećemo s raznim strahovima, a tome svakako ne doprinose pandemije, potresi, ratovi i razne nestabilnosti uz koje moramo naučiti živjeti i s njima se nositi.

Pojavom pandemije koronavirusa, čovječanstvo se susrelo s dosad neistraženom inačicom virusa za koji niti jedan znanstvenik sa sigurnošću nije mogao reći kako se pojavljuje, prenosi ili zaustavlja. Karantena je također prisilila cijeli svijet da pritisne pauzu i ubrzanom načinu života kaže „dosta je“. Susreli smo se i s tako velikim pritiscima da zbog karantene i donesenih mjera nismo mjesecima mogli vidjeti svoje roditelje, obitelj i prijatelje te se suočili s brojnim osjećajima, a ponajprije strahom.

Kada smo to sve prebrodili i dočekali odbacivanje maski, ponovno otkrivanje lica i slobodno pružanje osmijeha i zagrljaja jedni drugima, svijet je obišao drugi šok: započeo je rat u Europi. U 21. stoljeću, u modernoj civilizaciji koja zagovara mir, diplomaciju, zajedništvo i razne moderne mehanizme komunikacije, ponovno je odlučeno da ćemo se primiti hladnog oružja, tenkova, zastrašivanja bombama, pa čak i zaprijetiti upotrebom nuklearnog naoružanja.

U skladu sa svime time što nas je zateklo, teško je ostati pribran i slijepo vjerovati u bolje sutra. Strah je dio svakog čovjeka, pojavljuje je prirodno i zapravo predstavlja jednu od osnovnih ljudskih emocija. Sa strahom živimo svakodnevno i osjećamo ga često, no potrebno je osvijestiti u kojoj mjeri je to normalno, odnosno prepoznati moment kada strah prerasta u nešto više poput panike ili veće tjeskobe koju je onda puno teže kontrolirati i koja jako utječe na zdravlje.

Kako biste na vrijeme reagirali i izborili se protiv velike panike i straha, donosimo nekoliko načina kako si pomoći:

1. Proživite svoje emocije. Dopustite si reagirati na strah i plačem ako treba, izbacite iz sebe svu negativu i ograničite okidače koje ste prepoznali kao one koji u vama izazivaju stres i anksioznost.
2. Prakticirajte vježbe disanja. Osjetite svoje tijelo, umirite se uz laganu meditaciju i fokusirajte na udah i izdah.
3. Ako se u vašem tijelu nakupljaju anksioznost i strah, proživite ih kroz tjelesnu aktivnost koja će vam pomoći osloboditi svu negativnu energiju nakupljenu u tijelu. Hodajte, vozite bicikl, igrajte badminton, trčite, šetajte…. Radite ono što vas najviše veseli.
4. Izgubite se u omiljenoj glazbi. Opustite se uz neke vesele taktove koji vas vode u neki bolji svijet gdje ćete se osjećati umirenije i bolje.

Moglo bi vas zanimati i: Vježbe za prisutnost – ako meditacija nije vaš izbor, možda vam se ovo svidi

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Pexels

 

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!