Seksomnija – nesvjesna seksualna intimnost tijekom noći. Kako si pomoći?

by Dalida Tomek

Znate li možda što je to seksonomija? Prvi službeni slučaj seksomnije prijavljen je 1986. i s obzirom na to ubraja se u relativno nova stanja. Seksomnija se smatra vrstom parasomnije, odnosno smetnjom ponašanja koja se javlja za vrijeme spavanja. Javlja se tijekom ne-REM faze, a riječ je o poremećaju sna sličnom hodanju u snu, ali umjesto hodanja ljudi masturbiraju ili stupaju u spolni čin s partnerom. Niz je nepoznatih činjenica o seksomniji, poput njezinog točnog uzroka i raznolikosti simptoma. Teško ju je dugoročno proučavati jer se događa nasumično tijekom noći.

Neki stručnjaci iz ovoga područja uzrok seksomnije pripisuju tabletama za spavanje, ali i drogama i alkoholu, spavanju u novom prostoru, nedostatku sna i povišenoj razini stresa. Osobe koje boluju od seksomnije moraju osjećati odgovornost i upozoriti svoga partnera na poremećaj kako ne bi došlo do neugodnih situacija. Naime, osobe koje pate od seksomnije čine se budnima dok se opuštaju u odnose s partnerima ili masturbiraju, ali oni su zapravo u fazi dubokog sna tijekom cijelog procesa. Svojih postupaka se, obično, ne sjećaju, a tijekom dana ih prati pretjerani umor te manjak koncentracije i energije. Seksomniju je moguće naslijediti genetski, a češća je kod muškaraca nego kod žena.

Koji su simptomi seksomnije?

Oni koji boluju od seksomnije tijekom noći se mogu samozadovoljavati ili nesvjesno tražiti seksualnu intimnost s drugom osobom. Može se pojaviti istodobno i s nekim drugim vrstama parasomnije, poput razgovora ili mjesečarenja. S obzirom na to da se događa nesvjesno te da se osoba obično ne sjeća svojih postupaka, partner, cimer ili roditelji prve su osobe koje mogu primijetiti simptome ovoga stanja. U uobičajene simptome ubrajaju se: maženje, prisni odnosi, otežano disanje i povišen broj otkucaja srca, znojenje, započinjanje predigre, spontani orgazam, nepostojanje sjećanja na seksualne događaje te prazan pogled tijekom samog seksualnog čina. Uz fizičke simptome koji se javljaju tijekom epizoda seksomnije, ona može imati i štetne emocionalne i psihosocijalne posljedice. Osobe se nerijetko zatvaraju u sebe i počinju se sramiti te izbjegavaju dulji boravak s partnerima kako ne bi nastupile neugodne situacije.

Saznajte kako seks utječe na ljepotu

Kako si pomoći?

Najbolji lijek jest održavanje zdravog i redovitog rasporeda spavanja i budnosti. Budući da je teško pratiti simptome dugoročno, nezgodno je govoriti o stvarnom učinku liječenja. Međutim, većina prijavljenih slučajeva ove bolesti se smanjila kada su pojedinci postigli kvalitetan san i zdrave životne navike.

U nekim slučajevima liječnici su pacijentima pripisivali lijekove koji se koriste za liječenje nekih drugih stanja. Primjerice, lijekove protiv anksioznosti, antidepresive ili blage sedative. Vrlo je važno da niti jedan od ovih, ili sličnih, lijekova ne uzimate na svoju ruku već da o svom stanju najprije razgovarate s liječnikom. Osim toga, gotovo svaki slučaj liječenja seksomnije uključivao je fazu noćne izolacije dok su posjeti psihologu ili psihijatru sastavni dio koji pacijentu pomaže da se suoči sa svojim problemom te smanji osjećaje srama i neugodnosti.

Moglo bi vas zanimati:  Zašto je našem tijelu važan vitamin K?

Tekst: Ana Carević

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!