Online umjetnost pozitivno utječe na naše mentalno zdravlje

by Anđela Sabranović
umjetnost

Koliko često čujete da bi bilo dobro da malo upalite računalo (ili tablet ili mobitel) i pogledate malo slike? A koliko često čujete da bi to moglo biti dobro za vaše raspoloženje? Da, znamo odgovore. Najčešće vam savjetujemo – upravo suprotno, te preporučamo digitalni detoks. A sad vam preporučamo surfanje za bolje raspoloženje, kao – digitalni antidepresiv.

Za umjetnost i umjetnička djela gotovo da vrijedi univerzalno pravilo da nas opušta. Šetnja muzejom, razgledavanje umjetničkih djela većinu nas može opustiti. Čak i ako se ne razumijete pretjerano u umjetnost, ona djeluje smirujuće. No, stručnjaci iz Beča došli su do zaključka da bi isti, smirujući učinak, mogla imati i umjetnost koju razgledamo online.

U vrijeme kad je počeo lockdown, mnogi su se muzeji vrlo brzo prilagodili i svoje postave izložili – online. Digitalni muzeji i online umjetničke galerije vrlo su brzo postali popularni. Dodatni je plus bio to što su ljudi mogli pristupiti umjetničkim radovima diljem svijet iz udobnosti svog doma. Umjetnička djela tako su dobila puno veću publiku nego ikad.

Bolje mentalno zdravlje

Već su prijašnja istraživanja pokazala da posjet galeriji ili muzeju može imati snažan utjecaj na raspoloženje osobe, pa su stručnjaci sa Sveučilišta u Beču i Instituta Max Planck poželjeli vidjeti vrijedi li isto i za umjetnost na internetu.

Sudionici studije trebali su posjetiti umjetničke izložbe online – na svojim mobitelima, tabletima, računalima, a prije i poslije posjeta im je izmjereno psihološko stanje i osjećaj blagostanja.

Rezultati su pokazali da čak i kratki posjet može rezultirati značajno poboljšanjem mentalnim stanjem osobe koja je gledala izložbu. Sudionici su redom prijavljivali manje negativno raspoloženje, manju anksioznost i samoću, kao i općenito bolji osjećaj. Rezultati su bili gotovo jednaki kao i oni koje imamo nakon izleta u prirodu, među zelenilo, te posjeta muzejima.

Osim tog, osobe koje digitalnu umjetnost smatraju smislenom i lijepom izjavili su da im je iskustvo bilo itekako vrlo pozitivno, te da su nakon tog imali puno pozitivnih osjećaja.

Stručnjaci su se morali složiti da bi bilo dobro izdvojiti nekoliko minuta u danu za ‘posjet’ virtualnom muzeju, te tako pozitivno utjecati na raspoloženje.

Moglo bi vas zanimati: Vježbe za prisutnost – ako meditacija nije vaš izbor, možda vam se ovo svidi

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!