Kako stres utječe na jutarnje mučnine u trudnoći?

by Dalida Tomek

Jutarnje mučnine obično se pojavljuju u prvom tromjesečju trudnoće, a neke žene ih osjećaju i tijekom cijele trudnoće. Osim toga, brojne žene demantiraju izraz jutarnjih mučnina govoreći da se one mogu javiti bilo kada u danu. Niz je tradicionalnih i prirodnih trikova koji se povezuju s mučninom i trudnoćom. Prema podacima Nacionalnog instituta za zdravlje (National Institutes of Health) točan uzrok jutarnjih mučnina nije poznat, a neki znanstvenici vjeruju da su one posljedica hormonalnih promjena te niskog šećera u krvi. One žene koje su izložene stresu i povećanoj razini umora na taj način mogu pojačati mučnine i osjećaj iscrpljenosti.

Tijekom trudnoće tijelo oslobađa hormone, uključujući i estrogen i progesteron, koji pomažu u rastu i održavanju novog života. Te hormonske oscilacije utječu na tijelo pa se zbog toga događaju promjene poput usporavanja probavnog trakta i opuštanja crijevnih mišića što doprinosi jutarnjoj mučnini tijekom trudnoće. Simptomi su različiti, a trudnice najčešće imaju mučnine, povraćanje, zatvor, gubitak apetita i slične probleme koji su povezani s trbuhom. Stručnjaci napominju da je sasvim normalno da se mučnine javljaju i nakon prvog tromjesečja trudnoće te da se one ne povezuju isključivo s jutarnjim satima već se mogu javiti u bilo kojem dijelu dana.

Kako stres utječe na jutarnje mučnine?

Dobro je naglasiti se mučnine u trudnoći mogu javiti čak i ako se nalazite u najmirnijem stanju svoga života, ali stres je glavni krivac koji može potaknuti i dodatno pogoršati jutarnje mučnine. Naime, kada doživite stres tijelo oslobađa kortizol, hormon stresa, a porast kortizola paralelno s povišenom razinom hormona trudnoće može dovesti do niza reakcija koje uključuju usporenu probavu i povraćanje. Ukratko, stres dodatno potiče probleme s trbuhom i tijelo je osjetljivije, pa ako vas u trudnoći prate osjećaji tjeskobe i povećane razine stresa mogli biste biti skloniji jutarnjim mučninama.

Koji faktori, osim stresa, jutarnje mučnine mogu učiniti intenzivnijima?

U slučaju da previše radite i pokušavate biti na više strana kako biste ispunili sve obveze poput brige o sebi, kućanskim poslovima te poslovnim obvezama može doći do pogoršanja jutarnjih mučnina. Ako mislite da vam zauzetost i ispunjeno vrijeme olakšavaju da ne razmišljate o osjećaju mučnine imajte na umu da ne biste smjeli pretjerivati. S druge strane, važno je obratiti pozornost na hranu koju konzumirate. Moguće je da neke namirnice pogoršavaju jutarnju mučninu iako ste ih prije trudnoće sasvim normalno i redovito konzumirale. Sljedeći faktor koji mučnine može učiniti intenzivnijima jest umor. Liječnici obično imaju običaj naglašavati koliko su odmor i kvalitetan san u trudnoći važni, a pridržavate li se njihovih savjeta možete utjecati i na jutarnje mučnine. U slučaju povraćanja trebali biste paziti na to da pijete što više vode kako biste ograničili i spriječili daljnje osjećaje mučnine te konzumirati male obroke kako vaš želudac ni u jednom trenutku ne bi bio prazan.

Kako možete utjecati na neugodne simptome u trudnoći?

Najvažnije od svega jest osluškivati tijelo te uzeti u obzir ono što mu smeta kao i ono od čega se osjeća dobro. U slučaju da čitate o jutarnjim mučninama, a još uvijek niste trudni, planirajte alate i korake pomoću kojih ćete prije i za vrijeme trudnoće smanjiti stres. Neki stručnjaci vole napomenuti da bi idealni uvjeti uključivali proučavanje i uvođenje tehnika upravljanja tresom prije trudnoće. Međutim, trebamo se podsjetiti da su te tehnike korisne i u svakodnevnom životu, a ne isključivo u razdoblju prije i za vrijeme trudnoće. Umjerene vježbe i hodanje mogu pomoći u ublažavanju stresa, a spremnost na vježbanje i razinu vježbanja potrebno je provjeriti uz vodstvo liječnika. San će također doprinijeti i fizičkoj i psihičkoj dobrobiti, a ako primijetite da se i dalje osjećate loše i sami bezuspješno pokušavate upravljati stresom, posjetite stručnjake za mentalno zdravlje koji će vam olakšati cjelokupni proces te pružiti podršku i brigu.

Moglo bi vas zanimati: Ichigo ichie – japanska filozofija koja će vas dovesti do sreće

Tekst: Ana Carević

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!