6 koraka za izgradnju zdravog odnosa prema tijelu

by Anđela Sabranović

Je li normalno da ne volim svoje tijelo? Zašto mi je teško prihvatiti da moje tijelo nije „savršeno“?

Što i tko utječe na moju sliku o tijelu? Kako bi izgledao zdrav odnos prema tijelu?

U ovom tekstu donosimo odgovore na ova pitanja i 6 praktičnih koraka za poticaj na izgradnju zdravog odnosa prema vlastitom tijelu.

Danas kada smo pod velikim utjecajem medija i društvenih mreža često na nesvjesnoj razini kreiramo ideale ljepote, uspoređujemo se s nečim što niti ne znamo je li stvarno ili ne, težimo izgledati prema nekim standardima za koja je upitno jesu li uopće potrebni.

U svemu tome, nerijetko se dogodi da umjesto, da smo bliži svom tijelu i da izgradimo zdrave rituale kojima ćemo ga njegovati, iznutra i izvana, udaljavamo se od njega.

U konstantnoj potrebi da se uklopimo u društvo te da nas drugi prihvate, realno ili virtualno, počeli smo se udaljavati od samih sebe i vlastitog doma u kojem boravimo 24/7, odnosno od našeg vlastitog tijela.

Istina, danas se sve više promiče u javnom prostoru i izgled koji nije u skladu s nametnutim kanonima ljepote kojeg smo do prije nekoliko godina isključivo gledali na naslovnicama časopisa ili modnim pistama i uspoređivali se s njime (nesvjesno ili svjesno).

Znak za uzbunu kada je u pitanju važnost izgleda te koliko se ono cijeni danas u društvu trebala bi biti činjenica kako lijepo uvijek povezujemo s uspjehom, zadovoljstvom ili srećom. Odnosno, da danas mnogi smatraju da je jedina ulaznica u život sa zadovoljstvom, ispunjen uspjehom, prihvaćanjem od strane drugih, dobar tjelesni izgled.

No, postaje li to previše naglašeno u današnjem društvu?

Zašto bi trebali umjesto dobrom izgledu, posvetiti se dobrom osjećaju u vlastitoj koži?

Možda zvuči kao cliche, ali istinska ljepota odlazi iznutra i ne traži pakiranje skupocjenom odjećom, posjedovanje modnih komada po posljednjoj modi i sl.

Kako se vratiti sebi, bez obzira što nam se ne sviđa možda vlastiti izgled? Pokušajte uz jedan od sljedećih 6 koraka koja vam donosimo u nastavku:

  • Osvijestite kako razgovarate sa sobom na temu tijela

Kojim riječima i kako opisujete svoje tijelo i svoj izgled? Jesu li riječi koje govorite sebi slične onima koje upućujete drugima, npr. najboljem prijatelju ili prijateljici? Promjena unutarnjeg dijaloga i biranje riječi koje su poticaj, a ne prepreka, prvi je korak ka promjeni odnosa prema vlastitom tijelu. Svatko od nas je dovoljan upravo onakav kakav je i zaslužuje dostojanstvo i ljubav.

  • Budite nježni prema sebi

Nježnost prema sebi ne znači popustljivost, već dopuštenje da čujemo vlastite potrebe, da ih prihvatimo i odgovorimo na njih kako znamo i kako možemo. Iz nježnosti se rađa promjena, a osuđivanje nas samo drži na mjestu i hrani s osjećajem nemoći.

  • Naučite slušati vlastito tijelo, svoju vlastitu unutarnju mudrost

U prevelikoj buci vanjskog svijeta danas sve manje stignemo slušati sebe i svoj unutarnji glas. On nam uvijek ima nešto za reći. Najčešće ono što nam može pomoći da preveniramo neku neugodnu situaciju ili negativnu misao koja bi se lako pretvorila u destruktivne unutarnje monologe. Na kraju dana, zastanite, stavite ruku na prsa i osjetite povezanost s vlastitim tijelom slušajući i osjećajući ritam svog srca i disanja.

  • Probajte svjesno tuširanje

Sigurno vam se dogodi da, ako dan započinjete tuširanjem, ponekad i zaboravite trenutke ili se ne možete sjetiti jeste li uopće obavili dio svoje jutarnje higijene. Stoga je jedna praktična vježba svjesno tuširanje. U trenutku dok ste pod tušem, osvijestite sebi kako voda dodiruje vaše tijelo te iskoristite trenutak da pogladite svoje tijelo da sami sebe svojim dodirom umirite i date sami sebi podršku. Tijelo će to doživjeti kao osjećaj sigurnosti.

  • Za dobro jutro, istegnite se u krevetu.

Prije nego iskočite iz kreveta, zaustavite se i napravite jednostavne vježbe za vrat i ramena. Potom se lagano ustanite, oslonite na noge, rastegnite i napravite nekoliko svjesnih udaha i izdaha.

  • Tijekom dana pokažite zahvalnost sebi i svom tijelu.

Pokazati zahvalnost ne trebamo nužno tek onda kada smo zadovoljni ili kada volimo svoje tijelo. Sebi i svom tijelu trebali bi pokazivati zahvalnost i izreći je bez obzira na izgled ili postignuća.

Ne zaboravi, vrijediš jer jesi. Možeš svaki dan napisati jednu misao, rečenicu ili mali podsjetnik kojima ćeš učiniti jedan od osnovnih koraka ka prihvaćanju svog tijela.

Moglo bi vas zanimati i: Psihologinja Anđela Jelić o slow living filozofiji: “Usporiti, ne znači odustati”

Tekst: dr.sc. Anđela Jelić, mag.psych.

Foto: Pexels

 

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!