mentalno zdravlje

10-dnevni izazov za unapređenje mentalnog zdravlja

by Anđela Sabranović

Jeste li znali da je današnji dan posvećen mentalnom zdravlju? Naime, 10. listopada obilježava se Svjetski dan mentalnog zdravlja koje malo tko cijeni dok ne osjeti kako je uopće živjeti s narušenim mentalnim zdravljem.

Nažalost, tako to kod nas ljudi ide sa zdravljem kako fizičkim, tako i mentalnim pa se ne kaže bez razloga kako zdrav čovjek ima milijun želja, ali bolestan samo jednu.
Nemojmo dozvoliti da nam naši zdravi dani prolaze bez zahvalnosti. Živimo u vremenu koje je postalo jako izazovno za sve nas i postaje sve teže sačuvati svoje mentalno zdravlje jer na njega utječe cijeli naš životni stil koji uključuje (ne)aktivnost, prehranu, duhovnost…

Današnji dan je svima nama idealna prilika da se podsjetimo koliko je zapravo važno naše mentalno zdravlje, ali i da razmislimo o načinima na koje ga možemo unaprijediti.
Zato vas u nastavku očekuje mali 10-dnevni izazov koji će vam pomoći vratiti se sebi.

Napomene:

  • Svaki dan si namjestite podsjetnik za izazov (alarm na mobitelu ili post it papirići)
  • Pozovite prijatelja/prijateljicu da vam se pridruži u izazovu jer su tako veće šanse za održavanje kontinuiteta

1. Vrijeme je za disanje
Iako je disanje dio naše svakodnevice, malo tko doista diše svjesno i duboko, a upravo ta vrsta disanja može vas povezati s vašim unutarnjim bićem i pomoći vam da se jednostavnije nosite s izazovima svakodnevice.
Za početak pokušajte svjesno disati svako jutro ili svaku večer nekoliko minuta i vremenom polako povećavajte vrijeme.

2. Definirajte vrijeme za druženje
Mnogi zbog svakodnevnih obveza i stresa tvrde kako nemaju vremena za druženja s prijateljima. Ipak, kvalitetno vrijeme s dragim ljudima značajno smanjuje rizik od depresije i reducira stres što izravno utječe na sve procese u našem tijelu.
Možete dogovoriti neki fiksni termin s dragim vam ljudima tako da se primjerice družite petkom navečer… Na taj način ćete cijeli tjedan imati nešto čemu se radujete.

3. Donirajte sve što niste nosili ili koristili godinu dana
Uredan dom bez mnoštva bespotrebnih stvari djeluje pozitivno na naše raspoloženje, a uz to nam i dugoročno daje osjećaj mira.

4. 15 minuta za jogu ili pilates
O pozitivnim utjecajima joge i pilatesa smo pisali više puta. Naime, mentalno zdravlje podrazumijeva ravnotežu duha i tijela i zbog toga je neizmjerno važno baviti se nekim vidom tjelovježbe.
Pilates i joga su samo prijedlozi jer su to oblici tjelovježbe koji povezuju duh i tijelo, ali vi možete naravno odabrati nešto što vama godi.

5. Planiranje zdravih obroka
Sve više se govori o povezanosti zdrave prehrane s mentalnim zdravljem. Ipak, znamo da u vremenu u kojem živimo nije uvijek jednostavno pronaći vrijeme i za kuhanje. Ipak, kada doma imate sve potrebne namirnice, sve postaje jednostavnije.
Tjedno planiranje obroka se mnogima pokazalo kao najbolje. Vrijedi probati u svakom slučaju, zar ne?

6. Dnevni unos vode
Ako tijekom dana osjećate nedostatak energije i bezvoljnost, možda jednostavno ne unosite dovoljno vode. Mozak se sastoji od 80% vode te ni ne čudi kako je upravo dovoljan unos vode ključan za pravilno funkcioniranje mozga.
Najjednostavniji i često najučinkovitiji način da pratite količinu vode jeste taj da uz sebe imate veliku bocu vode te da pratite koliko ustvari pijete.

7. Vrijeme za čitanje
Ako biste svaki dan uz jutarnju kavu pročitali 10 stranica knjige, mjesečno biste pročitali čak 300 stranica. Mnogi tvrde da nemaju vremena za čitanje, ali ustvari se radi samo o navici.
Na tu temu vam preporučujemo knjigu “Atomske navike” s kojom zapravo i možete krenuti.

8. Vrijeme je za hobi
Hobiji su hrana za našu dušu, ali malo tko izdvaja vrijeme za njih jer nekako podrazumijevamo da sve što radimo mora imati neku svrhu, zaboravljajući tako da vrijeme koje provedemo u kreativnim aktivnostima čini toliko dobrog za naše mentalno zdravlje.

9. Istražite život u skladu s menstrualnim ciklusom
Sve više se govori o važnosti suživota s menstrualnim ciklusom. Na taj način žene mogu u svakom trenutku živjeti u skladu sa svojom prirodom.
Također, sve više pozornosti se posvećuje i predmenopauzi i menopauzi, a žene koje se trenutno nalaze u toj fazi ovdje mogu dobiti korisne informacije.

10. Dnevnik zahvalnosti
Danas uz društvene mreže je postalo tako jednostavno početi podrazumijevati sve ono lijepo što imamo i vidjeti samo ono što nemamo. Dnevnik zahvalosti je zbog toga odličan alat koji može pomoći očuvanju mentalnog zdravlja.

Kada biste kroz sljedećih 10 dana uveli ove male promjene, uvjereni smo da biste se poslije nekog vremena usistinu osjećali bolje u svojoj koži. Vrijedi pokušati u svakom slučaju…

Moglo bi vas zanimati i: 5 minute journal – dnevnik koji je mnogima promijenio život

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!