Šljive – voće koje volimo. Napravite džem od šljiva bez šećera!

by Dalida Tomek

Bilo da su svježe ili suhe, šljive su odličan odabir jer čuvaju zdravlje i osnažuju imunitet. Bogate su vitaminima i mineralima, a osim toga su i odličan izvor kalija, vlakana i antioksidanasa koji štite tijelo od slobodnih radikala koji oštećuju stanice. Niskokalorične su i ne utječu na povećanje razine šećera u krvi, a dobro je spomenuti da suhe šljive zadržavaju svu svoju nutritivnu vrijednost i nakon procesa sušenja. U nastavku izdvajamo njihove zdravstvene prednosti, ali i recept kojim se možete zasladiti.

Zašto biste trebali uključiti šljive u prehranu?

Svježe i suhe šljive bogate su hranjivim tvarima i sadrže više od 15 različitih vitamina i minerala. Zbog toga što su bogate antioksidansima poboljšavaju i održavaju zdravlje vašeg srca. Zadatak antioksidansa jest borba protiv slobodnih radikala, sprječavanje srčanih bolesti i rizika od moždanog udara. Antioksidansi su ti koji sprječavaju oksidaciju kolesterola i pomažu u očuvanju zdravlja srca. Poznato je da suhe šljive i sok od šljiva ublažavaju zatvor, što je posljedica velike količine vlakana u šljivama. Studije pokazuju da redovito konzumiranje šljiva značajno poboljšava probavu, a u usporedbi s drugim laksativima šljive su te koje zauzimaju vodeću ulogu. Važno je imati na umu da konzumiranje previše šljiva odjednom može dovesti do neželjenih učinaka, poput proljeva. Kako ne bi došlo do toga, najbolje bi bilo konzumirati od 40 do 80 grama šljiva dnevno. S druge strane, ako se odlučite za sok od šljiva, provjerite je li sasvim prirodan i bez dodanog šećera.

Šljive mogu pomoći u kontroli šećera u krvi. Bez obzira na to što imaju dosta ugljikohidrata, ne uzrokuju značajan porast razine šećera u krvi nakon konzumacije. Ta zasluga se pripisuje vlaknima koji usporavaju brzinu kojom tijelo apsorbira ugljikohidrate nakon obroka, uzrokujući postupno povećanje šećera u krvi, a ne nagli skok. Podjednako, uvođenje ovoga voća u vlastite prehrambene navike povezuje se i s manjim rizikom od dijabetesa tipa 2. Neka istraživanja povezuju konzumaciju suhih šljiva, koje su bogate vitaminom K, fosforom, magnezijem i kalijem, sa smanjenim rizikom od osteoporoze koju karakterizira smanjena gustoća kostiju. Iako još uvijek nije točno poznato zbog čega šljive imaju poveznicu s kostima, dovodi se u obzir poveznica s antioksidansima i njihovim djelovanjem.

Ovo hranjivo voće lako se kombinira i jednostavno je za unošenje u prehranu. Moguće ih je jesti same ili ih dodati u razne smoothie i salate. Osim toga, jedan od vječnih klasika jest i džem od šljiva za koji vam donosimo i provjereni recept.

Džem od šljiva bez šećera

Sastojci:

  • 3 kg šljiva
  • 300 g jabuka

Priprema:

  1. Oprane i očišćene šljive položite u posudu i kuhajte dok ne puste sok.
  2. U početku ih neće biti potrebno toliko često miješati.
  3. Kada šljive puste sok, dodajte im po želji sitno nasjeckane jabuke kako biste ubrzali vrijeme kuhanja. Jabuka mora biti oguljena i narezana na sitne komadiće ili naribana. Nakon toga kuhajte otprilike sat vremena.
  4. Dužina kuhanja džema ovisi o količini vode u šljivama i o tome koliku gustoću džema želite postići.
  5. Tijekom kuhanja, šljive će se raspasti na komade ili komadiće i u konačnici poprimiti izgled džema.
  6. Gotovi džem ulijte u prethodno sterilizirane staklenke i pohranite.

Moglo bo vas zanimati: Mediteranska prehrana – put do zdravlja i uživanja u bogatstvu okusa

Tekst: Ana Carević

Foto: Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!