Ovo su odlični razlozi zašto biste ljeti trebali piti čaj!

by Dalida Tomek

Treba li se ljeti piti čaj? Zapravo, treba. Za vrijeme visokih ljetnih temperatura važno je piti dovoljno tekućine. Iako prvo posežemo za hladnim napitcima, vrijeme je da se to promjeni. Narodi poput Engleza, Indijaca i Arapa čajeve posebno konzumiraju u ljetnim mjesecima. Temperatura čaja igra ključnu ulogu jer pijenjem toplih napitaka živci i mozak primaju obavijesti da smo u tijelo unijeli nešto toplo pa se zbog toga znojimo, a znojenje je način na koje se tijelo hladi. Izbjegavajte alkoholna pića kao i pića koja u sebi sadrže rafinirane šećere, a šansu ovoga ljeta dajte čajevima koji će utažiti žeđ, ali i okrijepiti vaše tijelo.

Održavaju vaš imunološki sustav snažnim

Dobro je naglasiti da topli čajevi potiču cirkulaciju, kao i apsorpciju hranjivih tvari u tijelu. Općenito, konzumacija hladnih napitaka ubrzava gastrointestinalni trakt, organi probavnoga sustava od usta do anusa, pa organi ne mogu na pravilan način apsorbirati hranu. U slučaju da tijelo ne prima dovoljno hranjivih sastojaka s vremenom organi postaju sve ranjiviji na hladnoću i određene bolesti.

Pomoć su kod probave

Za vrijeme ljetnih vrućina naša tijela mogu akumulirati previše unutarnje topline koja može uzrokovati bolesti. Na to su posebno osjetljivi probavni organi. Kao što smo ranije spomenuli, konzumacija ledenih pića i hrane oslabljuje probavu, a to je posebno izraženo ako iza obroka odmah u organizam unosimo i hladnu tekućinu. S druge strane, ispijanje toploga čaja iza obroka pomaže probavnim organima.

Održavaju vaša pluća zdravima

Za zdravu funkciju pluća potreban je jak želudac, a toplije tijelo označava i zdravija pluća. Iako su bolesti pluća prvenstveno povezane s pušenjem i genetikom, tomu nije tako. Dugotrajno nakupljanje hladnoće u tijelu može oslabiti pluća i njihovu funkciju nakon čega su ona podložna stvaranju brojnih infekcija i kroničnih bolesti. Hladnoća koja hranom ili napitcima ulazi u organizam uzrokuje stezanje krvnih žila u grlu, a slabo grlo osjetljivo je i podložno upalama. Jedan je to od razloga zašto biste se trebali pridržavati tople juhe za vrijeme prehlade, a ne konzumacije sladoleda. U ovomu slučaju klin se klinom ne izbija.

Imaju moć rashlađivanja

Uvijek birajte topli, a ne vrući čaj. Pijenje toploga čaja omogućuje tijelu da se opusti, smiri i postigne temperaturnu ravnotežu. Kada ljeti pijemo hladnu vodu naša tijela moraju razliku u temperaturi nadoknaditi zagrijavanjem pa posljedica mogu biti malaksalost, vrtoglavica i sunčanica. Znojenjem se tijelo rashlađuje, ali ne zaboravite da tu tekućinu koju je tijelo izgubilo treba i nadoknaditi.

Čuvaju reproduktivni sustav zdravim

Pijenje toplog čaja uzrokuje i zdrav protok krvi. Pretjeranom konzumacijom hladnih napitaka možemo negativno utjecati na reproduktivni sustav. Koje su posljedice? To mogu biti menstrualni grčevi, neredovita menstruacija, ali i narušene funkcije samoga sustava što može uzrokovati i neplodnost. Nakupljanje hladnoće stvara vlagu, a znamo da je vlaga plodno tlo za razvoj bakterija.

Pomažu u mršavljenju

Brojni stručnjaci kroz svoje savjete predlažu čajeve kao odlične saveznike kod gubitka kilograma dok često čujemo i savjet da se ujutro preporučuje čaša tople vode. Zašto je tomu tako? Ledena voda gasi unutarnju toplinu, ne djeluje pozitivno na metabolizam, a svojom temperaturom ima utjecaj i na učvršćivanje masnoća u tijelu. Topli čajevi pomažu da se zalihe masti koriste za energiju te se zbog toga smatraju jednima od najvažnijih pomagača u procesu stvaranja ravnoteže u tijelu.

Moglo bi vas zanimati: WOW! Ove promjene će se dogoditi kada izbacite dodani šećer iz vaše prehrane!

Tekst: Ana Carević

Foto: Pinterest, Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!