Podočnjaci – što ih uzrokuje i možemo li utjecati na njihovu pojavu?

by Dalida Tomek

Podočnjake obično povezujemo s umorom ili nedostatkom sna. Iako je riječ o faktorima koji mogu pridonijeti pojavi i izražajnosti podočnjaka, postoji niz drugih stanja koja uzrokuju pojavu podočnjaka. Loša prehrana, pretjerano izlaganje suncu, genetika, alergije i dehidracija samo su neki čimbenici koji su zaslužni za pojavu tamnih krugova ispod očiju. Međutim, promjenama nekih životnih navika moguće je utjecati na njihovu vidljivost.

Tamni krugovi su obično najviše uočljivi u blizini unutarnjeg kuta, a šire se ispod oka, prema vanjskom kutu. Kod osoba koje imaju podočnjake na tom dijelu koža djeluje tamnije od kože ostatka lica, a intenzitet ovisi o tonu kože. Kod ljudi sa svjetlijom kožom, tamni krugovi mogu izgledati plavo ili ljubičasto dok oni s tamnijim tonom mogu imati tamno smeđe ili crne krugove. Naime, podočnjaci ne moraju rezultirati i tamnim krugovima, jedno može biti prisutno bez drugoga.

Što uzrokuje podočnjake?

Na pojavu podočnjaka utječe i proces starenja. Kako starimo, tako naša koža gubi kolagen i postaje tanka. Tanja koža može učiniti krvne žile vidljivijima, zbog čega područje ispod očiju izgleda tamnije. Osim starenja, na pojavu podočnjaka utječu i sljedeći faktori:

Alergije – kao odgovor na alergen, tijelo oslobađa histamin koji uzrokuje širenje krvnih žila što ih može učiniti vidljivijima

Pretjerano trljanje područja ispod očiju – histamin može uzrokovati svrbež očiju te na taj način potaknuti trljanje oko očiju, no pretjerano trljanje rezultira oticanjem i upalom te može uzrokovati pucanje krvnih žila ispod kože što može uzrokovati podočnjake. Za oči isprobajte BioLumin C eye serum iz Dermalogice, a više o toj kremi saznajte ovdje.

Zahvati – podočnjaci se mogu pojaviti i nakon estetskih zahvata na licu, operacije zuba ili teške infekcije sinusa

Genetika – tamniju kožu oko očiju moguće je naslijediti

Umor – nedovoljno sna za posljedicu ima kožu koja izgleda dosadno i blijedo, a blijedilo kože omogućuje krvnim žilama i tamnijim tkivima da budu još vidljiviji

Dehidracija – pravilna hidratacija važna je za cjelokupno zdravlje, a ona je zaslužna i za svjež izgled i glatkoću lica. Barrier defense booster je svakako nešto što biste trebali isprobati

Pušenje – pušači imaju četiri puta veću vjerojatnost da će se osjećati nelagodno nakon sna jer provode manje vremena u dubokom snu od nepušača, a umor može dovesti i do pojave podočnjaka

Anemija – odgovarajuća razina željeza u krvi važna je za cirkulaciju kisika po tijelu, pa osobe s anemijom mogu imati izraženije tamne krugove ispod očiju jer nema dovoljno kisika koji dopire do tkiva na tom području.

Osim toga, na pojavu podočnjaka, mogu utjecati i neuravnotežena prehrana, konzumacija alkohola, zadržavanje tekućine, atopijski ili kontaktni dermatitis, problemi sa štitnjačom.

Kako utjecati na pojavu podočnjaka?

Najprije biste se trebali pobrinuti za kvalitetniji san i spavati najmanje sedam do osam sati. Ta promjena će se odraziti na vaš ten i smanjiti pojavu podočnjaka. Osim toga, pobrinite se da unosite u organizam dovoljno tekućine, a stavljanje hladnih obloga na oči također vam može pomoći u tome da smanjite pojavu podočnjaka i učinite ih manje vidljivima. Jednako je važno i svakodnevno nanošenje zaštitnog faktora koji pomaže u sprječavanju preranog starenja i hiperpigmentacije. Pokušajte spavati na povišenom jer se u takvom položaju sprječava skupljanje tekućine ispod očiju zbog čega ujutro možete izgledati natečeno.

Kod izraženih podočnjaka možete posegnuti i za vrećicama čaja, a najbolje bi bilo poslužiti se crnim ili zelenim čajem. Kofein ima antioksidativna svojstva i potiče cirkulaciju krvi, a vrećice najprije stavite u hladnjak kako biste imali još bolji učinak. Na slabu cirkulaciju utječe i masaže lica koje moraju biti nježne. U svoju rutinu uvedite proizvode koji u sebi sadrže vitamine C i vitamin E, a pobrinite se i za to da konzumirate hranu koja je bogata željezom.

Moglo bi vas zanimati: AHA i BHA kiseline za lice: kako ih uključiti u svoju rutinu

Tekst: Ana Carević

Foto: Canva, Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!