AHA i BHA kiseline za lice: kako ih uključiti u svoju rutinu

by Dalida Tomek

Kemijski piling uklanja mrtvu kožu i vraća joj zdrav i mladenački sjaj. Bilo da je riječ o kemijskom pilingu ili o serumu, kiseline mogu pomoći u liječenju niza problema s kožom. Međutim, treba imati na umu da ovi aktivni sastojci imaju veliku moć s kojom dolazi i velika odgovornost te da nisu sve kiseline za njegu jednake. Riječ je o aktivnim sastojcima koji na određeni način mijenjaju kožu umjesto da samo prikrivaju nedostatke. Postoje dvije glavne skupine u koje možemo podijeliti kiseline za lice: alfa hidroksilne kiseline (AHA) i beta hidroksilne kiseline (BHA). Po čemu se one razlikuju i kako djeluju na kožu donosimo u nastavku.

Po čemu se razlikuju AHA i BHA kiseline?

AHA kiseline su topljive u vodi i uglavnom djeluju na površini kože zbog čega su odličan odabir za poboljšavanje teksture te smanjenje vidljivosti prvih bora. S obzirom na to da AHA kiseline djeluju na površini kože njihova se upotreba savjetuje za kožu koja je oštećena djelovanjem sunca ili ima vidljive znakove starenja. Osim što izjednačavaju tonus i teksturu kože, mogu čak potaknuti i proizvodnju kolagena. S druge strane, BHA kiseline prodiru dublje pa se zbog toga koriste u liječenju i sprječavanju nastanka akni. Unutar ove dvije skupine kiselina nalaze se i podskupine od kojih svaka donosi različite prednosti za kožu. U nastavku izdvajamo neke od njih i prednosti koje dolaze njihovim korištenjem.

Najpopularnije i najčešće korištene kiseline unutar AHA skupine su glikolna, mliječna i voćne kiseline

Glikolna kiselina dobiva se iz šećera i jedan je od najčešćih i najpopularnijih odabira. Budući da ima najmanju molekulu od svih kiselina prodire najdublje što ju čini jednom od najučinkovitijih dostupnih kiselina. Regenerira kolagen i izjednačava teksturu kože, a s obzirom na to da prodire duboko postoje šanse da izazove iritaciju. Mliječna kiselina nježnija je od glikolne i privlači vlagu zbog čega ju vole posebno oni koji koži žele pružiti dodatnu dozu hidratacije. Njezin sastav čine šećer i fermentirano mlijeko, a ovo AHA kiselina dovoljno je nježna za osobe s osjetljivom kožom. Limunska i jabučna kiselina primjeri su nježnijih voćnih kiselina, skupine kiselina koja djeluje na najgornji sloj kože i često se kombinira s glikolnom ili mliječnom kiselinom kako bi se učinkovitost povećala.

U BHA skupini posebno se izdvaja salicilna kiselina

Salicilna kiselina je jedan od najpopularnijih sastojaka za rješavanje akni i sprječavanje daljnjih upala. Razlogu tomu jest taj što salicilna kiselina prodire dublje i otapa ulje koje začepljuje pore i istovremeno odstranjuje mrtve stanice kože. S obzirom na to da ima protuupalna svojstva ne stvara iritacije na kožu koja je već upaljena te se savjetuje masnoj koži koja je sklona iritacijama i nečistoćama.

Kiseline za lice: Kako se koristi?

Najprije biste kiselinu trebali testirati na unutarnjoj strani ruke tako da stavite malu količinu kiseline i pričekate od 24 do 48 sati kako biste vidjeli hoće li vaša koža reagirati. Ako i ne dođe do reakcije prilikom nanošenja kiseline možete osjetiti blago peckanje koje je uobičajeno. Međutim, primijetite li bol i jače peckanje obavezno prestanite s korištenjem proizvoda. Nakon što pronađete kremu, masku ili serum na bazi kiseline koja vam odgovara, možete ju uključiti u rutinu jednom do dva puta tjedno kako biste vidjeli kako će vaša koža reagirati. Nakon toga možete povećati upotrebu.

Najprije je potrebno oprati lice nježnim sredstvom za čišćenje i pustiti kožu da se osuši. Kožu nemojte trljati grubim ručnicima, već se radije poslužite papirnatim ručnicima. Nanesite kiselinu preko t-zone, čela te prekrijte obraze i bradu. Kiselinu možete nakon određenog vremena isprati, a možete ju i zadržati na koži. Cijelu njegu potrebno je završiti kremom koja je pogodna za tip kože, a obično je riječ o bogatim hidratantnim kremama koje će nahraniti i umiriti kožu. Ono što je iznimno važno jest nanošenje zaštitnog faktora, bez obzira na to ako su kiseline isključivo dio vaše večernje rutine.

Kiseline za lice koje mi preporučujemo:

CLEAR EXTRA STRENGTH ANTI-REDNESS EXFOLIATING SOLUTION WITH 2% SALICYLIC ACID
229,50 KN

RESIST DAILY SMOOTHING TREATMENT WITH 5% ALPHA HYDROXY ACID 255,00 KN

CALM REDNESS RELIEF 1% BHA LOTION EXFOLIANT
221,00 KN

Moglo bi vas zanimati: Njega lica: zbog ovih pogrešaka gubite vrijeme i novac

Tekst: Ana Carević

Foto: superskin.hr, pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!