Ovo je razlog zašto bi dijete u autosjedalici trebalo skinuti jaknu

by Dalia Žmegač-Kunić

Mnogima i dalje nije jasno zašto bi dijete u autosjedalici trebalo skinuti jaknu. U nastavku vas očekuje detaljan odgovor.

UN je posljednji tjedan u travnju posvetio sigurnosti u prometu, stoga smo u skladu s time i mi odlučili poraditi na osvještavanju tema koje su od velike važnosti za to područje. Jedna od onih za koje osobno smatram da treba dobiti puno više pozornosti u javnosti je vožnja djece u autosjedalicama.

Kao majka jednogodišnje djevojčice, redovito se susrećem s čuđenjem okoline zašto ne dozvoljavam da dijete u sjedalici tijekom vožnje do vrtića ima jaknu. Budući da definitivno nisam stručnjak u tom području, za stručno objašnjenje obratila sam se ljubaznim Rodinim savjetnicama. Gospođa Jana Bosanac, savjetnica u udruzi Roda objasnila nam je kako je osnovno pravilo za sigurnost djeteta u vožnji „koristiti ispravnu sjedalicu koja odgovara djetetovoj visini, težini i dobi, uvijek i bez iznimke“, a odmah nakon toga treba pripaziti na to da „pojasevi moraju moći odraditi svoju ulogu –  zadržati dijete u autosjedalici i vozilu, stoga moraju biti što bliže tijelu“.

Naša sugovornica ističe kako zimske jakne i skafanderi ometaju ispravnu putanju pojasevima jer su skliski i debeli, puni zraka. U situaciji kada se dogodi automobilska nesreća, može doći do kompresije tog zraka, stoga jakna može spriječiti pojaseve da budu dovoljno blizu tijela kako bi zadržali dijete.

Najčešće pogreške 

U razgovoru s ovom divnom savjetnicom o autosjedalicama, saznali smo i koje još propuste roditelji trebaju izbjegavati kada je sigurnost djeteta u sjedalici u pitanju.

  • Ne koristiti dodatke za autosjedalice koje nije odobrio proizvođač (šivane navlake, jastučići, univerzalne vreće ili podloge protiv znojenja).
  • Ne stavljati ispod djeteta ništa što nije sastavni ili originalni dio sjedalice.
  • Kod malih beba, do 6 mjeseci, paziti na nagib sjedalice u autu kako bi se spriječilo padanje glave i gušenje. Kut između naslona sjedalice i tla treba biti 45 stupnjeva.
  • Kod hranjenja u autu paziti da mrvice i komadići hrane ne uđu u dijelove sjedalice poput kopče ili drugih mehanizama, mogu se zaglaviti.
  • Tijekom duge vožnje, napravite pauzu u prosjeku svaka dva sata. To je važno zbog cirkulacije i odmora od vožnje. Odmoran i opušten putnik/vozač je dugoročno i sretan i zdrav.

Kako učiniti putovanje ugodnijim za djecu?

Kako bi putovanje, bez obzira bilo ono kratko ili dugo, bilo ugodno i sigurno za cijelu obitelj, važno je neprestano poticati na svijest o važnosti dječje sigurnosti u vožnji. Svaku vožnju možemo učiniti sigurnom, ugodnom, ali i edukativnom i zabavnom. Ovo su neke od ideja kako to zajedno možete svakodnevno raditi:

  • Osmislite zanimljive priče i igre uz koje će djeca naučiti važne koncepte pravilnog ponašanja tijekom vožnje
  • Svaka edukacija može biti itekako zabavna! Zajedno sa svojim djetetom stvorite vlastitog superheroja koji će biti zadužen za sigurnost. Osmislite mu ime, izgled, nacrtajte ga i dajte mu glavni zadatak da štiti i čuva djecu tijekom vožnje.
  • Napravite kviz. Kroz interaktivnu igru djeca će bolje usvojiti sva pravila o sigurnoj vožnji.
  • Pokažite djetetu njegovu autosjedalicu i sve njene dijelove. Objasnite mu što za što služi i dopustite mu da postavlja pitanja i istraži sve što ga zanima.
  • Osmislite vlastitu pjesmicu o sigurnosti koju možete pjevati u vožnji. Neka svako vaše putovanje bude prava avantura na cesti!

Moglo bi vas zanimati i: Ako želite da vam djeca budu pametna, čitajte im bajke. Ako želite da budu još pametnija, čitajte im još bajki.

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Dalia Žmegač-Kunić

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!