Jeste li čuli za novi trend – turizam spavanja? Jesmo li doista tako umorni i kako se napokon naspavati?

Ožujak je mjesec svjesnosti o snu

by Dalia Žmegač-Kunić

Ožujak je mjesec svjesnosti o snu, stoga je pravo vrijeme da se kao društvo zapitamo zašto se san danas toliko malo cijeni i zašto ga uvijek biramo žrtvovati u zamjenu za sve ostalo što nam je u određenom trenutku bitno. Kada bismo osvijestili sve benefite sna u smjeru kvalitetnije svakodnevice i općenitog zdravlja ljudskog organizma, bili bismo spremni ponuditi sebi puno više vremena za konkretno unaprjeđenje higijene sna.

Smještaj za dubinski odmor

Jeste li znali da je još prošle godine industrija putovanja na globalnoj razini stavila naglasak na relativno novi trend: turizam spavanja? Zamislite, došli smo do točke u kojoj turizam razmatra u središte svojih aktivnosti implementirati kvalitetan san i odmor. To naravno ne znači da ne trebate istraživati nova mjesta i otkrivati razne zanimljivosti koje lokacija na koju ste se uputili skriva ili da svaki vaš budući odmor treba imati san kao glavni fokus. Međutim, davanje snu jednu takvu globalnu pozornost, veliko je priznanje svima onima koji neumorno godinama naglašavaju važnost prakticiranja onih famoznih sedam sati sna, kao i nepobitnoj činjenici da je upravo regeneracija koju ljudsko tijelo može dobiti kroz san nešto vrlo vrijedno i nezamjenjivo, osobito u digitalno doba u kojem smo izloženi velikoj količini stresnih trenutaka.

Sleep masaže za potpuno opuštanje

Wellness i spa svijet na internacionalnoj razini također već dugo nudi nešto što je kod nas još uvijek u začetcima – sleep masažu. Iako će se mnogi složiti s time da je svaka opuštajuća masaža provjeren način na koji ciljano možemo ugoditi sebi na fizičkom i mentalnom nivou istovremeno, sleep masaža namijenjena je svima onima koji imaju bilo kakav problem sa spavanjem jer uz posebnu kombinaciju pokreta i aromaterapiju djeluje na otklanjanje stresa i umora. Svakako isprobajte!

Playlista sa zvukovima iz prirode

Korištenje aplikacija za opuštanje koje nude zvukove iz prirode poput pjeva ptica, šuštanja lišća na povjetarcu ili vodene zvukove poput slapa, valova i kiše nije nikakva novost. Međutim, pitanje je koliki postotak ljudi zaista koristi ovaj benefit koji itekako može pomoći u unaprjeđenju kvalitetnijeg sna. Naime, stvar je u tome da kada legnete u svoj krevet nećete imati vremena razmišljati o obavezama koje niste stigli odraditi i koje vas sutra očekuju, nego vas ovi opuštajući zvukovi vode u jednu zonu udobnosti i uživanja koje potiče potpuno opuštanje, a samim time i ugodniji i kvalitetniji san.

Važnost danjeg svjetla

Osim dokazane koristi svakodnevne tjelovježbe i uravnoteženih i zdravih obroka koji su direktno povezani s kvalitetom sna koji ćemo imati noću, izloženost danjem svjetlu u prvom dijelu dana jedan je od izrazito bitnih načina na koje možete poboljšati svoj san. Mnogima ovo nije izbor zbog načina na koji žive i rade te pravila koja moraju slijediti, primjerice provođenje puno vremena na poslu u zatvorenim prostorima. Kada radno vrijeme završi, imamo osjećaj da je dan već gotov (osim ljeti kad su dani duži). No, ono što svakako možete napraviti je pokušati iskoristiti priliku kada ju god imate da budete blizu prozora ili da pauzu za ručak provedete na svježem zraku. Uvođenje ove zdrave navike u svoju rutinu može biti od velike koristi za kompletnu kvalitetu vaše svakodnevice.

Sleep-friendly spavaća soba

Organizirajte prostor svoje spavaće sobe tako da bude sleep-friendly. To možete postići uz nekoliko jednostavnih načina:

  • Izbjegavajte jarke boje koje bi mogle izazvati osjećaj uzbuđenja ili bilo kakve neugode. Spavaća soba idealna je za nježne neutralne nijanse uz koje ćete postići smirenost i opuštajuće okruženje.
  • Ne dopustite si stvaranje nereda. Održavajte spavaću sobu čistom, prozračnom, urednom i lišenom nepotrebnih stvari.
  • Koristite difuzor u cilju stvaranja opuštajućeg ambijenta i zdravijeg zraka. Eterična ulja poput lavande mogu pomoći u procesu opuštanja.
  • Uklonite sve ekrane i digitalne uređaje iz sobe. Čak i blago svjetlo mirujućeg mobilnog telefona može imati negativan učinak na vaš cirkadijalni ritam.

Transformirajte svoj prostor za spavanje u oazu mira i opuštanja koji će vam pomoći da se osjećate odmornije i svježije svakoga jutra.

Moglo bi vas zanimati i: 5 aktivnosti zbog kojih možda imate poteškoće sa spavanjem

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić
Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!