Fenomen postblagdanske depresije – Što je i zašto se javlja?

by Dalia Žmegač-Kunić

Da postoji blagdanska depresija, to već gotovo svi znamo, ali u zadnje vrijeme često se susrećemo i s fenomenom postblagdanske depresije.

Osim što živimo u doba u kojem smo izloženi brojnim stresorima i izazovima uz koje je mentalno zdravlje itekako važno pratiti i čuvati, činjenica je kako se pojedinci susreću s brojnim životnim izazovima koje ne znaju detektirati, definirati, niti im izravno pristupiti na adekvatan način. Iz tog je razloga još više važno brigu o sebi staviti na prvo mjesto, osobito kada se radi o fizičkom i psihičkom zdravlju.

Nakon što se predbožićno ludilo malo stiša, svi mi pomalo postanemo svjesni u kojoj smo velikoj brzini bili i kako smo proteklih dana živjeli, bezumno jureći za usklađivanjem svih točki koje su nas čekale na „to do“ listi. Baš kada se sav taj stres krene povlačiti i smirivati, može se pojaviti ova vrsta depresije koja se očituje kroz simptome razdražljivosti, anksioznosti, promjene raspoloženja i slično. Dakle, nakon stišavanja velikog pritiska oko blagdana, možemo i ne osjetiti olakšanje i mirnoću nego neobjašnjiv nemir i razdražljivost. No, ne brinite jer i tome ima lijeka. Uz ove jednostavne načine možete se zaštititi i prebroditi loše raspoloženje.

Dovoljno kvalitetnog sna

Svaki organizam je drugačiji i zahtijeva drugačiji pristup. Nekome san uopće nije bitan za normalno funkcioniranje i ne voli spavati, dok netko toliko voli odmor da sve ostale dnevne aktivnosti ravna prema isprobanoj i odgovarajućoj rutini sna. U svakom slučaju, jedno je sigurno, san je itekako važan i znanstveno je dokazan njegov utjecaj na psihofizičko zdravlje. Formula je jednostavna: ukoliko ćete prakticirati količinu sna koja je potrebna vašem organizmu, bit ćete odmorniji i raspoloženiji te ćete manje razmišljati o depresiji i svemu onome što vas muči i potiče loše raspoloženje.

Tjelovježba

Iako je zimsko razdoblje vrijeme kada smo prirodno manje aktivni i manje izloženi prirodnom dnevnom svjetlu, to ne znači da bismo se trebali predati depresiji i sivilu te zanemariti svoje tjelesne potrebe. Tjelovježba pokreće naš duh i tijelo i nužna je za otklanjanje lošeg raspoloženja. Nastojte ju ne zanemarivati iako možda ne volite aktivnosti u zatvorenim prostorima. Pronađite balans koji je pravi za vašu osobnost i vodite računa o sebi.

Strpljivost

Normalno je s vremena na vrijeme susresti se sa situacijama koje nisu idealne, pa i naći se u fazi u kojoj vas ništa ne veseli. No, razmišljajte u smjeru da je to samo faza koja će proći i da je važno prema samima sebi biti strpljiv i blag. Pokušajte pronaći radost u malim stvarima koje vas inače vesele, pronađite vremena za neku dobru knjigu, ostavite prostora za razmišljanje o svojim snovima i ciljevima čijem ostvarenju se nadate.

Važno je također ne zaboraviti da nije svaki čovjek isti i da svatko od nas ima vlastite želje i potrebe kojima je potrebno baš tako i pristupiti – individualno i blago. Dajte sami sebi vremena osjetiti sve osjećaje, pa čak i one koji su neugodni i manje dragi. Oni nam itekako mogu pomoći u dubljem razumijevanju samih sebe.

Ne zaboravite maštati i voljeti sami sebe baš takvi kakvi jeste.

Moglo bi vas zanimati i: Uz ova tri začina možete zadržati mirise blagdana u svom domu

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!