Uz ova tri začina možete zadržati mirise blagdana u svom domu

by Dalia Žmegač-Kunić

Zimsko razdoblje, kao i cijeli mjesec prosinac, mnoge asocira na Božić i sve aktivnosti koje rado vežemo uz ovaj blagdan. Jedna od njih svakako je i pečenje raznih vrsta kolača od kojih su nekako najpopularniji keksići raznih motiva i oblika, poput medenjaka, paprenjaka i ostalih zgodnih, mirisnih zvijezda blagdanskog stola.

Mnogi cijeli prosinac provedu u božićnom duhu i raspoloženju, stoga ih predblagdanska groznica, kao ni ovih nekoliko postblagdanskih dana ne sprječava da takvu atmosferu održe što duže na površini. Jedan od načina na koji atmosferu specifičnu za božićne blagdane možemo održati što duže živom su razni začini koje rado koristimo u kuhinji kada su blagdanske slatke delicije u pitanju.

Jedan od začina koji je posebno zanimljiv za ovaj period je cimet. Obožavani miris cimeta kao da označava posebnu ljestvicu koja je malo iznad svih drugih začina, osobito u blagdansko vrijeme. Potječe sa Šri Lanke, a stari Egipćani su ga smatrali vrjednijim od zlata. Dugo je bio simbol više klase, a danas je u obliku štapića ili u prahu dostupan svima u kulinarske i medicinske svrhe. Na cimet sve više krećemo misliti dolaskom hladnijih dana kada ga rado koristimo u pitama i kolačima od jabuke, a pravu senzaciju doživljava zimi, kada krene predblagdansko raspoloženje i kada uz božićne pjesme pijuckamo kuhano vino i jedemo ukusne kolačiće. Njegova moć nije isključivo u posebno primamljivom mirisu, nego i u ljekovitosti. Naime, cimet je začin koji vrvi antioksidansima što znači da utječe na brojne procese u našem organizmu te sudjeluje u važnoj borbi sa slobodnim radikalima.

Ako još uvijek niste čuli za kardamom, blagdansko vrijeme je kao stvoreno za upoznavanje s ovim posebnim začinom koji dolazi od istoimene indijske biljke. Koristiti ga možete u pripremi raznih jela, a najčešće se koristi za pripremu curryja po uzoru na izvornu indijsku kuhinju. Možete ga isprobati kada marinirate meso, a voljet ćete ga i u kombinaciji s rižom, tjesteninom ili kus kusom. Kardamom baš kao i cimet također ima izrazito ljekovita svojstva što ga čini idealnim saveznikom u borbi za zdraviji organizam. Utječe na kompletno jačanje metabolizma, djeluje u smjeru bolje probave te pomaže u uklanjanju toksina iz organizma.

Još jedan omiljeni začin kojeg nećete željeti zaobići ovih blagdana svakako je uvijek primamljiva vanilija. Najbolji način za osjetiti puni okus vanilije je koristiti mahune od vanilije u pripremi božićnih slastica. Ideja za kolače s vanilijom ne nedostaje i obožavaju ih gotovo svi. Voljeli su je koristiti još i stari narodi poput Maja i Asteka, a danas bez nje teško možemo zamisliti deserte koje volimo. Međutim, vanilija u kulinarstvu ne mora nužno biti rezervirana isključivo za deserte, već je možete pokušati upotrijebiti kao dodatak raznim jelima, poput umaka za ribu i perad. Kako mahuna vanilije ne bi bila pretvrda, prije korištenja možete ih uroniti u mlaku vodu na nekoliko minuta kako bi omekšale i olakšale vam rukovanje s njom. Super je što ju mogu koristiti i trudnice, a čak štoviše, vjeruje se da olakšava i trudničke mučnine te utječe na otpuštanje stresa.

Moglo bi vas zanimati i: Isprobali smo ovaj recept za cimet rolice i oduševljeni smo!

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!