Evo kako plakanje može doprinijeti iscjeljenju

by Dalia Žmegač-Kunić

Iako znamo da se nakon dobrog plača osjećamo malo lakše, generalno mišljenje o plaču nije dobro i smatramo ga potpunim baukom od kojeg nateknemo u očima i licu i teško se ponovno emotivno sastavljamo.

Ipak, neki od nas plaču za svaku sitnicu i ne susprežu se pokazati svaku emociju, pa čak i tako neugodnu kao što je tuga koja izaziva plač, dok drugi toliko dugo nakupljaju nezadovoljstvo u sebi da samo u trenutku puknu, poput balona od sapunice. No, ako nakratko pokušamo pogledati stvar iz druge perspektive, uvidjet ćemo kako plakanje ipak može doprinijeti boljem emocionalnom stanju i iscjeljenju.

Plakanjem otpuštamo stres

Već ste se zasigurno uvjerili, nakon dobrog plača, naše tijelo otpušta sav nakupljen stres, što može biti sjajan alat za podvući crtu onda kada ne znamo kako dalje. Također, plač itekako uklanja toksine iz organizma i pruža čišćenje kako na emocionalnoj, tako i na fizičkoj bazi.

Emocionalna podrška okoline

Ponekad nam je samo potreban zagrljaj i nekoliko riječi utjehe od osoba od kojih to očekujemo. Ako zaista niste dobro i ne možete se suzdržati te puknete kroz plač pred drugima, ne osuđujte sami sebe. Kada nekoga vidimo da plače, instinktivno mu priskačemo u pomoć uz razna ohrabrenja i tapšanja po ramenu koja itekako mogu pomoći.

Smanjenje mangana u suzama

Možda ovo niste znali, no suze sadrže mangan, mineral koji utječe na raspoloženje. Njegove povišene razine, prema raznim istraživanjima, povezuju se s tjeskobom i lošim raspoloženjem. Uz plakanje, smanjit ćete razinu mangana u svom organizmu i donijeti mu olakšanje.

Otklanjanje bakterija

Još jedna tvar koju suze sadrže je tekućina koju nazivamo lizozim. Ta tekućina ima vrlo jaka antibakterijska svojstva koja pomažu očima da ostanu čiste. Vlažne oči također štite sluznicu od isušivanja i pomažu u održavanju boljeg vida.

Dakle, ni slučajno nemojte misliti kako je plakanje simbol slabosti ili kako ukazuje na gubitak samokontrole. Odbacite neugodu i pokažite svoje osjećaje ako mislite da je vrijeme i mjesto za to.

Moglo bi vas zanimati i: Kako sebe staviti na vlastitu listu prioriteta?

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!