nacionalni-parkovi-slowliving

Osjećate se loše? Izvolite, nacionalni parkovi na recept!

by Anđela Sabranović

Priroda liječi. Ovo je rečenica koju ste čuli puno puta do sada. A nacionalni parkovi su pravo mjesto za doživjeti prirodu! 

Koliko je rečenica s početka teksta istinita potvrđuje sve veći broj istraživanja, ali i naš subjektivni osjećaj nakon samo nekoliko sati boravka u šetnji prirodom. Ipak, bilo bi nam gotovo nezamislivo da se na našem receptu s “lijekom” nađu – nacionalni parkovi. Besplatna ulaznica za šetnju nacionalnim parkom kao terapija – ne može bolje, zar ne?

E pa od nedavno građanima Kanade to i nije tako nezamislivo.

Što više u prirodi

Naime, u Kanadi je prošlog mjeseca pokrenut novi program koji liječnicima daje mogućnost da pacijentima daju besplatne propusnice za nacionalne parkove u sklopu nastojanja da se poveća učestalost boravka u prirodi zbog zdravstvenih prednosti koje im pruža.

Tako trenutno liječnici u četiri provincije imaju 100 propusnica koje mogu prema svojoj procjeni mogu propisati. Ova inicijativa ima i socijalni trenutak jer se liječnicima savjetuje da godišnje propusnice budu usmjerene prema osobama koje si to inače ne bi mogle priuštiti. U okviru programa liječnici mogu pacijentima propisati oko dva sata tjedno u prirodi koliko je dokazano potrebno da bi se vidjeli učinci na fizičko i mentalno zdravlje.

“S obzirom na sve veći broj dokaza koji ukazuju na to da vrijeme u prirodi može poboljšati sve vrste različitih fizičkih i mentalnih zdravstvenih smetnji, nadamo se da naš PaRx program ne samo da poboljšava zdravlje pacijenata, već smanjuje troškove zdravstvenog sustava i doprinosi rastu broja ljudi koji su angažiraniji zagovornici zaštite okoliša”, izjavila je Prama Rahman, koordinatorica programa.

Dokazani benefiti boravka u prirodi:

– Manje simptoma anksioznosti
– Bolji san
– Manje izražena agresivnost
– Bolje raspoloženje
– Više energije

Istraživanja su dugo ukazivala na dobrobiti boravka na otvorenom za mentalno i fizičko zdravlje provođenja vremena na otvorenom. Studija iz 2019. zaključila je da su oni koji su tjedno provodili vani između 120 minuta ili više prijavili pozitivne učinke na svoje opće zdravlje i dobrobit u usporedbi s onima koji uopće nisu izlazili vani.

Dr. Robert Zarr, pedijatar iz Washingtona, počeo je propisivati ​​pristupačne aktivnosti na otvorenom za djecu i te je potaknut odličnim rezultatima pokrenuo i aplikaciju putem koje bi roditelji gdje god da se nalaze mogli imati jednostavan prikaz svih parkova u blizini.

Što reći, osim kako se nadamo kako će ovakve inicijative nekad postati realnost i u Hrvatskoj.

Moglo bi vas zanimati i: Odaberite svoj stil aktivnosti i vježbajte lakše

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Canva, Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!