Kako su povezani slow living i umjetnost?

by Dalia Žmegač-Kunić

Jedan od umjetnika koji su postali gotovo ekvivalent samoj umjetnosti svakako je Pablo Picasso, a jedna od njegovih najpoznatijih izjava glasi: „Umjetnost s duše čisti svu prašinu svakodnevnog života.“ Smatram kako je u svakom slovu te rečenice isprepletena prava ljubavna priča između slow livinga i umjetnosti.

Sporo življenje prije svega se definira kao način života gdje upravo to usporavanje u svijetu brzine donosi gotovo šokantno umirujući efekt, poziva na sklad, zahvalnost, introspekciju i posebnu harmoniju. Ne treba biti doktor znanosti kako bi se uvidjelo da sve to itekako možemo pronaći i kod same umjetnosti. No, ako zagrebemo još malo dublje, pronaći ćemo nevjerojatno bogatstvo pravog balansa i riznicu stvaranja unutarnjeg spokoja. Otkrijte više u daljnjem tekstu i istražite s nama ovu nevjerojatnu povezanost.

Stvaranje individualnog ritma života

Umjetnici, bez obzira kojim tipom umjetnosti se bavili, žive u svojoj zadivljenosti i rijetko se prepuštaju stresnom modernom životu. Ljubitelji umjetnosti, baš kao i svi oni koji nastoje implemetirati slow living u svoju svakodnevicu, uvijek će tragati za individualnim, autentičnim ritmom života i uživati u cjelokupnom procesu potrage.

Ljepota jednostavnosti

Kaže se kako je ljepota u oku promatrača, što znači da je ovaj pojam toliko individualan da ga je nemoguće smjestiti u jedan univerzalni okvir. Međutim, ljepota koju donose male stvari u svakodnevnim trenucima koje živimo je nezamjenjiva za svakoga tko zna cijeniti jednostavnost. Običnost nikada zapravo nije obična, a za svakog umjetnika (i onoga tko sporo živi) ona će uvijek predstavljati priliku za otkrivanje bezbroj mogućnosti za razvijanje umjetničkog izraza i iskustvima koja će voditi prema novim, većim i ljepšim inspiracijama, kao i svakodnevnim radostima.

Aspekt prirode u umjetničkom izrazu

Slow living među ostalim naglašava važnost ljubavi prema prirodi, a u umjetnosti ona je velika i konkretna inspiracija za brojna djela. Uroniti u bilo prirodnog okruženja, bez obzira govorimo li o moru, planinama, šumama ili parkovima, donosi nepresušni izvor mira i kreativnosti te u konačnici i terapeutski učinak na naš um i tijelo.

Potraga za svjesnosti

Svijest o sadašnjem trenutku, koji je kao takav neponovljiv i spektakularan, u slow načinu življenja predstavlja jedan od ključnih aspekata. Umjetnici također koriste lov na trenutke prepune emocija, doživljaja, sjećanja, mirisa i boja kao inspiraciju za svoja djela i nastoje izoštriti fokus na sadašnjost kako bi se bolje povezali sa svojom kreativnom stranom i prenijeli željenu emociju na svoje stvaralaštvo.

Naposlijetku, umjetnost se također može gledati i kao konkretna praksa sporog življenja. Ona postaje izraz kako se slow living manifestira u životu te na taj način vodi balansiranijem, harmoničnijem i inspirativnijem životu.

Moglo bi vas zanimati i: Strah od propuštanja: Kako sam prestala imati FOMO i počela uživati u JOMO

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!