Zavolite svoje pjegice i pravilno ih njegujte

by Dalida Tomek

Dermatolozi kažu da pjege nastaju genetski. S njima niste rođeni, ali ste rođeni s genom. Ako ste primijetili da vam nakon kratkog izlaganja suncu pjegice jače ističu, one nisu nužno znak oštećenja od sunca. Sastavljene su od melanina, a one su zapravo (vrlo neučinkovit) sloj prirodne zaštite od sunčevih zraka što dodatno objašnjava zašto ih imaju osobe sa svjetlijim tipovima kože. Takva koža je obično i osjetljivija pa ju je potrebno pažljivo njegovati i pravilno zaštiti.

Jesu li pjegice znak za uzbunu?

Pjegice su uglavnom bezopasne, a u slučaju da primijetite da se njihov izgled počinje mijenjati u smislu veličine ili oblika vrijeme je da posjetite dermatologa. Većina dermatologa zagovara redovito fotografiranje pjegica i madeža kako bi se njihovo stanje moglo pažljivije pratiti te na vrijeme reagirati. Ako je vaša koža sklona pjegicama, vjerojatno ste primijetili da su one izraženije i brojnije nakon sunčanja. Zbog toga budite oprezni i izbjegavajte direktnu izloženost sunčevim zrakama između 10 i 16 sati.

pjegice-slowliving

U slučaju da u tom vremenskom razdoblju morate biti na otvorenom koristite se zaštitom za sunce. Zaštita za sunce podrazumijeva kreme sa zaštitnim faktorom, šešire sa širokim obodom te prozračnu odjeću. Kada je riječ o zaštitnom faktoru, birajte najmanje zaštitni faktor 30. Ne zaboravite niti na redovito obnavljanje zaštitnog faktora, kada se znojite ili kupate sloj zaštitnog faktora se uklanja pa imajte na umu da svakih 60 do 90 minuta ponovno nanesete faktor. Kada god možete birajte opciju hlada umjesto direktne izloženosti suncu.

Osobe s pjegicama imaju posebnu rutinu

Osobe koje imaju pjegice moraju prilagodit i rutinu njege, a proizvodima koji su preagresivni ne bi trebalo biti mjesta na njihovim policama. Dermatolozi posebno izdvajaju proizvode na bazi retinola koji mogu biti nezgodni ako imate ovakav tip kože. Retinol može kožu učiniti dodatno osjetljivijom na sunčeve zrake, a razlog je to i zašto se savjetuje njegovo nekorištenje u ljetnim mjesecima što vrijedi za sve tipove kože. Jednako tako, ostala godišnja doba za one sklone pjegicama nalažu korištenje retinola isključivo noću, kao i vitamina C te AHA kiselina.

U svoju rutinu uvedite piling jer postoji mnogo blagodati redovitog pilinga. Između ostaloga, on uklanja mrtve stanice kože što omogućuje drugim proizvodima da dublje prodiru u kožu. Preporučuje se korištenje pilinga jednom do dva puta tjedno, a rezultat će biti zdravija koža. Ovdje vas nećemo uputiti na to kako ćete se riješiti pjegica već želimo da ih prigrlite i ponosno nosite. Sve više žena danas se odlučuje na preskakanje šminke i isticanje prirodnosti te prihvaćanja pjegica što ih čini autentičnima i posebnima.

Moglo bi vas zanimati: Prevencija melanoma: neka ABCDE pravilo postane vaša mjesečna navika

Tekst: Ana Carević

Foto: Unsplash, Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!