Razgovarali smo sa Sandrom Janković koja pomaže ženama širom regije vratiti se karijeri poslije majčinstva

by Anđela Sabranović

Majčinstvo je jedan poziv koji u ženama budi potpuno nepoznate emocije i često ih potiče da još dublje i bolje upoznaju sebe.
Tada neke žene shvate kako prije majčinstva nisu toliko osluškivale svoje potrebe i želje te su se našle u karijeri koju ustvari ne vole i istinski žele promjene, ali ne znaju kako ih ostvariti.

E pa tu na red dolazi Sandra Janković, coach za mame koje su napravile pauzu u karijeri. Ona ženama širom regije pomaže vratiti se sebi poslije majčinstva jer kako i sama kaže “…svaka mama treba prije svega biti DOBRO da bi bila dobra mama.”
Dragi naši, uživajte u razgovoru koji slijedi.

Draga Sandra, možete li se najprije malo predstaviti našim čitateljima? Kako je tekao vaš put i zašto ste vi danas coach za mame koje su napravile pauzu u karijeri?

Ja sam Sandra Janković, certificirani ECA* coach i NLP master (*European Coaching Association). Coachingom se bavim posljednje tri godine, a prije toga sam dugo tragala za zanimanjem koje bi mi omogućilo da radim ono što volim od kuće, u vremenu koje meni odgovara. Razlog za to je prvenstveno bio taj što sam većinu vremena sama s djecom (suprug radi kao konzultant na projektima u inozemstvu), a svoju desetogodišnju karijeru profesora grčkog jezika i prevoditelja sam prekinula kada sam sa suprugom otišla u Francusku 2010. gdje smo ostali nepune dvije godine i gdje sam prvi put postala mama. Poslije povratka u BiH, nekoliko godina smo planirali ponovni odlazak u inozemstvo, dobili još jedno dijete, tako da je moja karijera bila na čekanju, ako izuzmemo poslove prevođenja i privatnih tečajeva jezika. Kada smo suprug i ja definitivno odustali od selidbe u inozemstvo, nekoliko godina radila sam kao suradnik na jednom obrazovnom projektu, gdje sam jedno vrijeme bila i stalno zaposlena. Međutim, shvatila sam da uz brigu o djeci koja imaju ispunjen dan aktivnostima i suprugovo često odsustvo od kuće, radno vrijeme za poslodavca od 8 do 16 h me dovodi na ivicu burn-outa i da trebam potražiti posao s fleksibilnijim radnim vremenom. Ubrzo nakon što sam dala otkaz, saznala sam za NLP i coaching edukacije koje je završila jedna moja bivša učenica, i koja mi je o njima mi pričala s velikim oduševljenjem kao o iskustvu i znanjima koja su joj u potpunosti promijenili život. S obzirom da su te informacije došle od osobe koja ima izuzetno akademsko obrazovanje, to me zaintrigiralo da se i sama upoznam za NLP-om, vodećom metodologijom za osobni razvoj i unapređenje komunikacije, i coachingom.

Odlučila sam se upisati prvi stupanj NLP edukacije usporedo s Coaching akademijom, i vrlo brzo, primjenjujući principe i tehnike koje sam naučila, vidjela sam značajne promjene u mom partnerskom odnosu i odnosu s djecom. Potom sam se u radu sa klijentima uvjerila koliko su coaching metode zasnovane na NLP-u djelotvorne, ukoliko je netko otvoren i spreman unijeti promjene u svoj život.

Sužavanje niše na mame koje su napravile pauzu u karijeri došlo je kao odgovor na pitanje – kome ja  mogu najviše pomoći, odnosno, koja moja transformacija svjedoči koje se promjene mogu postići pomoću coachinga. Shvatila sam da je to upravo moj put od mame koja je potpuno stavila svoju karijeru u drugi plan i godinama tražila način da se vrati poslu koji bi podjednako voljela i s istom predanošću radila kao svoj profesorski posao, do coacha koji radi ono što voli, na način koji mu odgovara i u vrijeme koje mu odgovara.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Sandra Janković (@sandrajankovic_coaching)

Za mnoge žene majčinstvo predstavlja svojevrsno „buđenje“. Tada često shvate da žele uvesti neke promjene u svoj poslovni život. Iz vlastitog primjera mogu potvrditi da mi je majčinstvo otvorilo oči i prvi put kao da sam uopće počela razmišljati što je to što bih željela raditi. Što mislite zašto se to događa?

Kada postanemo mame, normalno je da se naši prioriteti potpuno promijene. Odjednom nešto što nam je prije djece bilo plus u poslu ili nam nije puno smetalo, kao npr. česta putovanja ili prekovremeni sati, sada nam jako teško pada jer nemamo možda kome ostaviti dijete ili to više ni ne želimo. Sve je prisutnija svijest o tome koliko je važno da smo uz dijete u najranijem periodu njegovog života, tako da sve više žena razmišlja o tome kako to vrijeme provesti radeći manje i od kuće, da bi mogle više biti sa svojim djetetom. Nakon pandemije, koja je donijela eksploziju online poslovanja, sve više žena (a i muškaraca) uvidjelo je benefite rada od kuće i slobode koju im to donosi,  pogotovo imajući u vidu koliko im vremena ostaje za obiteljske aktivnosti. Sasvim je prirodno da nam, kada postanemo majke, vrijeme koje provodimo sa djecom i kvaliteta odnosa s njima bude na vrhu liste prioriteta, jer se to vrijeme ne može nadomjestiti, a karijera se može „zamrznuti“ pa nastaviti, ili čak promijeniti. I nećemo joj nedostajati kao svojoj djeci. Zato je i za očekivati da se u tom razdoblju svog života preispitujemo što i kako dalje po pitanju karijere, što je za mene veliki plus, jer svaki novi početak je istovremeno šansa da sebe i svoju karijeru unaprijedimo ili iznova osmislimo.

Koliko često žene danas imaju hrabrost poslušati taj svoj unutarnji glas koji im poručuje da je vrijeme za korjenite promjene?

Sve više žena se odlučuje na to, što mi je jako drago. Najviše takvih žena sam upoznala zahvaljujući online mentorskim programima na kojima sam bila u posljednje tri godine, i to su žene najrazličitijih zanimanja i starosne dobi, sa ex YU prostora ili iz inozemstva. Svima njima je zajedničko to što su posvećene osobnom razvoju i što je ulaganje u coaching, psihoterapiju ili edukacije iz oblasti osobnog razvoja ili posla kojim se bave za njih nešto sasvim uobičajeno, kao što je drugim ženama odlazak kod frizera, na manikuru ili u teretanu. Svjesne su da ulaganjem u sebe, čine dobro ne samo sebi, već i svom najbližem okruženju. To je nešto što i ja mogu da potvrdim iz svog iskustva – otkako sam krenula sa intenzivnim NLP i coaching edukacijama, puno sam bolja mama i supruga, prijateljica i kćer, a uz to sam i primjer da je moguće i u četrdesetim promijeniti profesiju i krenuti ispočetka.

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Sandra Janković (@sandrajankovic_coaching)

Mislite li da se žene poslije majčinstva češće odlučuju za poduzetništvo jer ih tipični poslovi ograničavaju u majčinstvu?

To sigurno jeste jedan od razloga, jer je tempo života danas veoma ubrzan, naročito u velikim gradovima, i jedna mama koja radi do 17h ili 18h i poslije posla vozi djecu na aktivnosti, jedva stiže da uopće bude mama. Ono što bih ovdje voljela da naglasim jeste da nema svaka poduzetnica dovoljno vremena i za posao i obitelj. Puno je slučajeva gdje je upravo obrnuto, gdje žene koje vode svoj posao još manje viđaju svoju obitelj nego one koje rade za nekog drugog. Ovo je jedna jako široka tema, ali reći ću samo da je jako bitno iz koje pozicije krećeš graditi svoj posao, iz kojih razloga ga pokrećeš, znaš li postaviti granice na poslu i kod kuće i da delegiraš. Samo onaj posao koji radiš iz strasti, sa posloženim odnosima i jasno postavljenim granicama, može biti posao koji će ti ostavljati dovoljno vremena da uživaš u majčinstvu i budeš tu za svoju djecu.

Što biste savjetovali jednoj mladoj majci koja upravo sada razmišlja želi li se uopće vratiti na posao koji ne voli?

Savjetovala bih joj da zamisli kakav će joj život biti i kakva će ona biti za 10 godina, ako i dalje bude nastavila raditi taj posao. I da shvati porodiljno odsustvo ili neku dužu pauzu od posla kao priliku da ponovo osmisli svoju karijeru i svoj život. Zar nije blagoslov imati takvu priliku, možda ne samo jednom, već i više puta u životu? Prije par mjeseci sam na Instagramu razgovarala sa mamom koja je tek nakon trećeg porodiljnog smogla snage dati otkaz i započeti svoj posao, u kojem sada neizmjerno uživa. Zašto čekati drugo ili treće porodiljno, zašto se ne odlučiti već na prvom?

Za kraj, možete li nam reći kako to izgleda vaša self-care rutina i koliko uz sve obveze doista stignete posvetiti vrijeme sebi?

Moja self-care rutina podrazumijeva da prije svega vodim računa da se zdravo hranim i da redovno vježbam. Deset godina se bavim ashtanga yogom, od toga zadnjih šest vježbam uglavnom doma jer mi je teško uklopiti odlazak na sate zbog obveza koje imam oko djece i posla. Iz tog razloga prakticiram i sama radim i face yogu, a ono za šta ne mogu biti „sama svoj majstor“ je masaža i kiropraktika, na koju idem 2-3  puta mjesečno. Veliki sam pobornik stava da svaka mama treba prije svega biti DOBRO da bi bila dobra mama. Šta god to značilo za nju. Ja sam dobro kada vježbam, kada čitam i slušam podcaste, kada putujem… A nekoj mami je možda potrebno gledanje omiljene serije ili kava s prijateljicama. Ukoliko želimo da smo dobre mame i da budemo primjer svojoj djeci, to ćemo najbolje uraditi kada smo fizički i mentalno zdrave i zadovoljne, kada mijenjamo stvari koje nam više ne odgovaraju  i stalno se trudimo svoj život učiniti boljim i svrsishodnijim.

Moglo bi vas zanimati i: “Kakvi smo prema sebi takvi smo i s drugima…” Alis Marić o svojoj self-care rutini, knjigama, poslu

Razgovarala: Anđela Sabranović

Foto: Instagram

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!