Odjeća koju nosimo je puna štetnih kemikalija, a evo kako utječu na naše zdravlje

by Anđela Sabranović
odjeća

Vjerujemo da vam se nekad dogodilo da prilikom pranja odjeće primijetite kako je jedan odjevni predmet obojio sve ostalo. To je nešto na što smo navikli i nekako kao da cijeloj situaciji ne pridajemo značenje.

Ipak, kada razmislite, shvatit ćete da je pomalo i zastrašujuća ta činjenica da ne znamo od kakvih se sve kemikalija sastoji ta neprirodna boja koju prislanjamo na svoj najveći organ – kožu.

Činjenica je da svi toksini koje naša koža apsorbira prelaze u limfni sustav, a poslije i u krv te jetru. Upravo odjeća koju možemo kupiti u lancima brze mode je prepuna tih štetnih toksina koji čine nepovratnu štetu našem zdravlju.

Te kemikalije često uzrokuju i alergijske reakcije, ali malo tko od nas bi povezao to s tkaninama.

Zato sljedeći put kada primijetite peckanje kože, svrbež, otežano disanje, zamućen vid, najprije razmislite kakva je odjeća koju nosite.

Kako i zašto odjeća može biti opasna?

Kada vidimo da je neki odjevni komad izrađen od pamuka, odmah zaključimo kako je to prirodan materijal koji je dobar za nas. Ono što ne znamo je to da se prilikom uzgoja konvencionalnog pamuka koriste različiti pesticidi koji se zadržavaju i u gotovom proizvodu.

Pesticidi su poznati toksini i povezuju se s velikim zdravstvenim problemima, među kojima je čak i karcinom.

AZO boje su skupina boja koje se koriste za bojanje odjeće, ali iako su učinkovite, jako su kancerogene i štetne za nas.

Topljive su u vodi i vremenom ih koža upija. U zemljama EU su zabranjene, ali svi znamo gdje su smještene tvornice velikih lanaca brze mode.

Možda ste se nekad zapitali kako se nova odjeća ne gužva kao neka stara koju imamo. Razlog je formaldehid, kemikalija koja odjeći osigurava taj očuvani izgled.
Ova kemikalija je također kancerogena.

U modnoj industriji ima preko 8000 različitih kemikalija te bismo ovako svaku mogli opisivati, ali zaustavit ćemo se ovdje u nadi da ćemo vas potaknuti da razmislite o održivoj modi kao o najboljoj mogućoj opciji za svoje zdravlje, ali i za očuvanje zdravlja naše drage planete.

Moglo bi vas zanimati i: Što je slow fashion pokret i kako vi možete postati njegovim dijelom (ako već niste…)?

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: iStockphoto

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!