Muči vas nesanica i stalni umor? Evo kako vam tehnologija može pomoći

by Dalia Žmegač-Kunić

Nesanica unatoč stalnom umoru nažalost postaje sve veći problem današnjice. Ako se i vi s tim suočavate evo kako si možete pomoći.

Često u zadnje vrijeme čujem kako mi se ljudi žale na umor koji neprestano ne prolazi. A kako rješavaju taj umor? Kavama, teškim obrocima, slasticama i nedovoljnim kretanjem i aktivnostima. Skrolaju unedogled od jutra do sutra i nadaju se izgledu bez podočnjaka, dobrom raspoloženju bez glavobolja i dobrom fokusu tijekom dana. To me natjeralo da se zapitam što se još mora dogoditi da prepoznamo važnost uvođenja zdravih i dobrih navika u svoju svakodnevicu. Jedna od takvih navika upravo je ta kvaliteta sna na kojoj kolektivno u prosjeku vrlo malo radimo i koja onda rezultira neprestanim umorom. Iskoristite prednosti tehnologije i okrenite je u svoju korist.

Naime, danas su dostupni brojni digitalni alati i aplikacije koje pomažu u boljem razumijevanju ciklusa spavanja, a samim time i pronalasku individualiziranog rješenja za poboljšanje kvalitete sna. Tehnologija i inovacije koje moderno doba nudi zaista mogu promijeniti i unaprijediti naš san.

Pogledajte na koje sve načine tehnologija dobro utječe na naš san.

Praćenje kvalitete sna

Praćenje svog sna možemo napraviti uz nekoliko digitalnih pomoćnika, kao što su primjerice pametne narukvice i satovi, pametni jastuci, svjetiljke i brojne mobilne aplikacije. Njihovim uključivanjem u svoju svakodnevicu aktiviramo razne metrike poput vremena spavanja, praćenja dubokog sna, kvalitete disanja ili pokreta koje napravimo tijekom cijele noći. One nam služe kao glavni putokaz prema otkrivanju uzroka lošeg sna i uspostavljanju zdravijih rutina za poboljšanje kvalitete sna.

Uspostavljanje zdravih navika spavanja

Zdrave navike ne vežemo nužno samo uz prehranu i sport. One su itekako dio i naših obrazaca spavanja, a mogu uključivati razne tehnike i alate. Primjerice, korištenjem aplikacija koje nude specifične tehnike opuštanja, zvučne efekte i savjete za kvalitetnije disanje možemo stvoriti optimalnije okruženje i atmosferu za bolji san te tako poboljšati rutinu odlaska na spavanje. Tu je i kreiranje večernje rutine o kojoj smo pisali ovdje.

Personalizirani savjeti i preporuke

Zanimljivo je u cijeloj priči predstavljanja moderne tehnologije kao saveznika za kvalitetniji san upravo to što možemo doći do potpuno personaliziranih savjeta i preporuka za bolji san. Naime, senzori, algoritmi i detaljni izvještaji baza su za proučavanje podataka o tome što je u našem snu dobro, a što je potrebno unaprijediti. Pomoću takvih podataka danas je lako napraviti pravu strategiju i personalizirane savjete za vaše vlastite potrebe.

Edukacija i svjesnost o zdravom spavanju

Ponekad se čini da je za dobar san potreban samo zdrav umor, krevet i vrijeme u kojem se možemo odmoriti. Međutim, današnje doba donosi zamku preplavljenosti raznim opterećenjima koje direktno utječu na kvalitetu našeg sna. Kako bismo na pravi način pomogli samima sebi, a i mnogima oko nas koji se susreću s raznim izazovima vezanim uz spavanje, važno je promicati svijest o zdravom spavanju. Mnoge digitalne platforme nude razne edukativne sadržaje, online tečajeve i podcaste koji govore o važnosti redovitog sna, tehnikama za poboljšanje kvalitete sna, ali i o konkretnim strategijama za očuvanje zdravog režima spavanja.

Moglo bi vas zanimati i: Popodnevni san je koristan, a evo koliko bi trebao trajati

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!