Kemijska ili mineralna krema za sunčanje – koja je ustvari razlika i koja je bolja za nas?

by Anđela Sabranović

Kemijska ili mineralna krema za sunčanje – dilema s kojom se ovih ljetnih dana sada suočavaju mnogi. Kada je riječ o zaštiti naše kože od štetnih utjecaja sunca, krema za sunčanje neizostavan je alat u našem arsenalu za njegu kože. Međutim, s nizom dostupnih krema za sunčanje, bitno je razumjeti razlike i napraviti informirani izbor. Kemijska i mineralna sredstva za zaštitu od sunca dvije su popularne opcije, svaka sa svojim jedinstvenim sastavom i načinom djelovanja. U ovom ćemo članku proniknuti u detalje kemijskih i mineralnih krema za sunčanje, istražujući njihove učinke na kožu i okoliš, kako bismo vam pomogli da donesete obrazovanu odluku o tome koja najbolje odgovara vašim potrebama.

Mnogi od nas vole provoditi dan na suncu. Iako ima razne pozitivne utjecaje jer sunce nam daje prijeko potreban vitamin D i poboljšava raspoloženje, nažalost, sunčeva svjetlost može izazvati razne reakcije na našoj koži u obliku opeklina, mjehura, pa čak i raka kože. Srećom, možete smanjiti negativne učinke izlaganja suncu tako da krema za sunčanje postane redoviti dio vašeg dnevnog režima njege kože. Studija objavljena u rujnu 2018. u JAMA Dermatology otkriva da je redovita uporaba kreme za sunčanje kod mladih odraslih osoba snažno povezana sa smanjenim rizikom od melanoma. Slično tome, dugoročna studija objavljena u Journal of Clinical Oncology sugerira da redovita uporaba kreme za sunčanje sprječava melanom kod odraslih.

Zaštita od sunca može biti zbunjujuća, ali razumijevanje kako i kada koristiti SPF najvažnija je radnja koju možete poduzeti za dugoročno zdravlje vaše kože. Jedna takva tema koja često izaziva zabunu je razlika između mineralnih, koji se također nazivaju fizikalne, i kemijskih formula za zaštitu od sunca. Dakle, koja je razlika između njih i je li jedan učinkovitiji od drugog? U nastavku saznajte sve što trebate znati o mineralnoj naspram kemijske kreme za sunčanje i koja je najbolja za vas.

Kemijska krema za sunčanje apsorbira UV zrake

Kemijska sredstva za zaštitu od sunca sadrže organske spojeve kao što su avobenzon, oktinoksat, oksibenzon i homosalat. Ovi spojevi djeluju tako da apsorbiraju ultraljubičasto (UV) zračenje i pretvaraju ga u toplinsku energiju, koja se zatim oslobađa iz kože. Kemijska sredstva za zaštitu od sunca obično su formulirana kao losioni, gelovi ili sprejevi i poznata su po svojoj laganoj teksturi i lakoći nanošenja.

Mineralna krema za sunčanje odbija UV zrake

Mineralne kreme za sunčanje, također poznate kao fizičke ili prirodne kreme za sunčanje, oslanjaju se na mineralne sastojke kao što su titanijev dioksid i cinkov oksid koji pružaju zaštitu od sunca. Umjesto da se apsorbiraju u kožu, ti minerali stvaraju fizičku barijeru koja reflektira i raspršuje UV zrake, sprječavajući ih da prodru u kožu. Mineralne kreme za sunčanje dostupne su u obliku krema, losiona i pudera i često ih preferiraju osobe s osjetljivom kožom zbog svoje nježne prirode.

Kemijska naspram mineralne kreme za sunčanje

Najvažnija razlika između kemijskih i mineralnih krema za sunčanje leži u njihovom načinu djelovanja i sastojcima koje sadrže. Kemijske kreme za sunčanje apsorbiraju UV zrake, dok mineralne kreme za sunčanje stvaraju fizičku barijeru koja ih odbija. Ova razlika utječe na njihovu učinkovitost, moguće nuspojave i utjecaj na okoliš.

Učinci na kožu

Kemijska sredstva za zaštitu od sunca poznata su po svojoj sposobnosti pružanja zaštite širokog spektra od UVA i UVB zraka. Međutim, neki kemijski filtri povezani su s iritacijama kože, alergijskim reakcijama i potencijalnim hormonskim poremećajima, iako su rizici općenito niski. Environmental Working Group (EWG) preporučuje izbjegavanje kemijskih krema za sunčanje s oksibenzonom zbog zabrinutosti da bi ovaj sastojak mogao poremetiti hormone i izazvati alergijske reakcije kože.

S druge strane, mineralne kreme za sunčanje općenito se dobro podnose, što ih čini preferiranim izborom za one s osjetljivom ili reaktivnom kožom. Pružaju trenutačnu zaštitu nakon nanošenja i manja je vjerojatnost da će izazvati iritaciju kože. U međuvremenu, sastojke u mineralnim kremama za zaštitu od sunca – cinkov oksid i titanijev oksid – FDA je općenito priznala kao sigurne i učinkovite.

Učinci na okoliš

Utjecaj krema za sunčanje na okoliš privukao je značajnu pažnju posljednjih godina. Utvrđeno je da kemijske kreme za sunčanje, posebno one koje sadrže oksibenzon i oktinoksat, doprinose izbjeljivanju koralja i oštećuju morske ekosustave. Te se kemikalije mogu akumulirati u obalnim vodama i oštetiti koraljne grebene, što dovodi do njihove degradacije. Mineralne kreme za sunčanje, budući da nisu toksične te su biorazgradive, imaju manji utjecaj na morski život i okoliš.

Zaključak

Odabir između kemijske i mineralne kreme za sunčanje u konačnici ovisi o vašim osobnim preferencijama, tipu kože i brizi za okoliš. Kemijska sredstva za zaštitu od sunca pružaju učinkovitu zaštitu širokog spektra, lagana su i neprimjetno se stapaju s kožom. Međutim, neki pojedinci mogu doživjeti kožne reakcije ili biti zabrinuti za okoliš zbog svojih kemijskih filtara. S druge strane, mineralne kreme za sunčanje nude nježnu zaštitu, što ih čini prikladnima za osjetljivu kožu. Oni stvaraju fizičku barijeru koja reflektira UV zrake i imaju minimalan utjecaj na okoliš, osobito ako ne sadrže nanočestice.

U svjetlu potencijalnih rizika povezanih s određenim kemijskim filtrima i utjecajem na okoliš, mineralne kreme za sunčanje pojavljuju se kao poželjna opcija za one koji traže učinkovitu zaštitu od sunca, a prioritet daju zdravlju kože i okolišu.

Moglo bi vas zanimati i: Ovo su losioni za tijelo koji će vam pružiti trenutno olakšanje kod suhe kože

Tekst: Tina Sarjlić

Foto: Pexels

 

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!