8 zabluda o mršavljenju zbog kojih ne možete postići ravnotežu u prehrani

by Dalida Tomek

Kada se odlučimo posvetiti sebi i vlastitom tijelu, potrebno je to učiniti na zdrav način. Na stroge dijete i iscrpne treninge treba zaboraviti i okrenuti se uravnoteženoj prehrani s redovnim tjelesnim aktivnostima. Ta dva koraka ujedno su i ključna za dugoročan uspjeh i održavanje postignute težine. Zaboravite na dane u kojima se suzdržavate, branite si i kažnjavate se određenom vrstom hrane kako biste postigli liniju sličnu upitno realnim slikama koje kruže popularnim društvenim mrežama. Umjesto toga se usredotočite na ravnotežu koja će biti vaš put do uspjeha, a u nastavku donosimo neke od najčešćih zabluda o mršavljenju koje morate znati.

Nutritivno bogatija hrana je skuplja hrana – zabluda o mršavljenju broj jedan!

Ovo je jedan od primjera kojim se pojedinci koriste kako bi opravdali svoje odlaske u pekare i lance brze prehrane. Međutim, potpuno je suprotno. Zamijenite li takve obroke zdravijim verzijama, učinit ćete puno i za svoje zdravlje, ali i za budžet. Svježe voće i povrće znatno je jeftinije od grickalica kojima često sasvim bespotrebno ubijamo vrijeme kao i od gaziranih pića i gotovih proizvoda u trgovinama. Ključ je u planiranju obroka. Napišite popis kojim ćete se voditi i na taj način iskoristiti sve namirnice koje su vam na raspolaganju.

uravnotezena prehrana-slowliving

Preskakanje obroka daje dugoročne rezultate

Preskakanje obroka i izgladnjivanje mogu dati samo suprotne rezultate od onih očekivanih. Iako se u početku može činiti da kile idu dolje, dobro je zapitati se kuda ide naše raspoloženje i energija. Ovakav način prehrane dovodi do umora i iscrpljenosti kao i razdražjivosti, jer upravo ono što nam je zabranjeno stvara žudnju koja će u jednom trenutku dovesti do prejedanja namirnicama koje smo sami sebi uskratili i zabranili. Na taj način unosi se još više kalorija, masne i slatke hrane što dovodi do debljanja.

Zanemarite međuobroke kako biste smanjili i unos kalorija

Međuobroci su idealni za održavanje energije i nije ih potrebno eliminirati. Dakako, najvažnije je obratiti pozornost na njihovu količinu i vrstu. Najbolje bi bilo nositi sa sobom orašaste plodove, jogurt ili neko voće kako bismo izbjegli konzumaciju brzih zalogaja poput čokoladica s puno šećera ili štapića i čipsa.

Važno je brojati kalorije, one su jednake

Nemojte se usredotočiti na puko brojanje kalorija već na namirnice iz kojih ih dobivate. Umjesto praznih kalorija birajte namirnice koju su nutritivno bogate i daju potrebnu energiju. Kolač od 250 kalorija nije jednaka zamjena salati bogatoj povrćem. Iako na papiru imaju jednak broj kalorija, kolači koji su kupljeni obiluju rafiniranim ugljikohidratima dok je salata s povrćem hranjiva i sadrži više vlakana.

uravnotezena-prehrana-slowliving-3

Ovo je česta zabluda o mršavljenju: Prehrana bez glutena zlatno je rješenje

Posljednjih godina ovoj vrsti prehrane okreće se velik broj ljudi iako ne boluju od celijakije niti im gluten funkcionalno smeta. Zašto je tomu tako? Iako je gotovo preko noći postala popularna, prehrana bez glutena nije idealno rješenje za svih. Razlog je što ona sadrži manje vlakana i proteina od uobičajene hrane kao i dosta više masti i šećera.

Vježbajte ujutro na tašte

Ovo nije univerzalno pravilo i potrebno ga je uzeti u obzir s posebnom pozornošću i individualno je. Iako neki prakticiraju vježbanje prije doručka, ono može uzrokovati i nagli pad šećera i tlaka što dovodi do opće slabosti, glavobolje i u nekim slučajevima do pada u nesvijest. Iz toga je razloga važno savjetovati se s trenerom koji će odrediti kada i kako je najbolje vježbati u vašemu slučaju.

uravnotezena-prehrana-slowliving

Više vježbanja jednako više rezultata – zabluda o mršavljenju koju morate osvjestiti

Nemojte zaboraviti da i s vježbanjem možete pretjerati što je sasvim druga krajnost od rezultata koji dolaze vježbanjem. Previše treniranja potrebno je spriječiti na vrijeme kako se ne bi javili poremećaji u prehrani dok treniranje ne smije biti posljedica svakodnevnog prejedanja. U tomu pothvatu ne leži balans, a osim toga preintenzivni treninzi mogu izazvati i ozljede. Ne zaboravite da je i mišićima potreban odmor.

Vrijeme na internetu za vrijeme obroka ne donosi posljedice

Točan odgovor je, vrijeme u kojemu jedemo treba biti isključivo vrijeme za nas i uživanje u obroku koji je pred nama. Ako to isto vrijeme provodimo na društvenim mrežama, nismo svjesni ni okusa ni ukusa, kao ni količine hranu koju unosimo u svoj organizam pa ne znamo kada stati. Stoga, budite svjesni svakog zalogaja kako biste zaokružili put do ravnoteže.

Moglo bi vas zanimati: Zero-waste mitovi: 4 mita na koja trebate obratiti pažnju

Tekst: Ana Carević

Foto: Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!