covid-slowliving

Zbog liječenja COVID-a 19 antibioticima, sve je veći broj superbakterija

by Anđela Sabranović

COVID-19 je opasan virus, u to sumnje nema. No, jednako koliko je opasan dok traje, toliko su opasne posljedice koje iza njega ostaju, i to na svaki mogući način kako shvaćamo ovu rečenicu. Najnoviji je problem – porast broja superbakterija i utjecaj na ljude diljem svijeta.

Što to točno znači?

Superbakterije su bakterije koje nastaju zbog prekomjerne uporabe antibiotika, odnosno uporabe antibiotika onda oni možda i nisu potrebni. Znanstvenici su u SAD-u sad utvrdili da je broj bakterijskih infekcija otpornih na antibiotike veći nego u godini koja je prethodila pojavi pandemije.

Posebno zabrinjava izrazito povećan broj bakterijskih infekcija otpornih na lijekove koje se javljaju dok je pacijent u bolnici – a pogađaju jednako i one koji imaju virus i one koji nemaju.

Godine 2019. broj ljudi koji su umrli od infekcije otporne na antibiotike iznosio je oko 1,2 milijuna  na svjetskoj razini. Prema nekim procjenama ta će brojka biti 10 puta veća do 2050. godine! Zvuči uistinu zabrinjavajuće.

Antibiotik za COVID ili ne?

Tijekom najvećih kriza s COVID-om, liječnici su se našli pred velikim dvojbama. Trebalo je „vagnuti“ treba li pacijentu oboljelom od koronavirusa dati antibiotik koji bi spriječio potencijalni razvoj sekundarne infekcije, zaraze bakterijom antimikrobne rezistencije – ili ne. S obzirom na poprilično nepredvidiv tijek bolesti kod zaraze COVID-om, liječnicima nije bilo lako donijeti odluke.

U studiji su stručnjaci uzimali u obzir pacijente koji su bili u bolnici najmanje jedan dan tijekom pandemije, bez obzira na to jesu li bili pozitivni na koronavirus ili ne. Na kraju su studijom obuhvaćeni medicinski podatci gotovo 1,8 milijuna pacijenata prije pandemije, te još 3,7 milijuna pacijenata tijekom pandemije.

Veliki porast brojki

Brojka pacijenata koji su ušli u bolnicu s najmanje jednom infekcijom antimikrobne rezistencije porasle su s 3,5 na 100 osoba primljenih u bolnicu prije pandemije, na 4,92 u vrijeme smirivanja pandemije. Zanimljivo je da je tijekom jeka pandemije brojka bila čak jedva primjetno – niža.

Dodatno su gore, pritom, infekcije koje osobe dobiju dok su u bolnici. Prije pandemije ta je stopa bila 0,77 na 100 primljenih u bolnicu. Tijekom pandemije je ta brojka iznosila 0,86, da bi sad porasla na nevjerojatnih 2,19 među pacijentima koji su pozitivni na koronavirus.

Sve u svemu, reći da je COVID bezopasna boleština koju brzo zaboravimo, ali bez obzira na to, valja biti na oprezu – još dugo nakon preboljenja.

Moglo bi vas zanimati i: Preboljeli ste Covid? Ova će vam hrana pomoći u oporavku

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva, Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!