Šećerni detoks: savjeti za jednostavno čišćenje organizma koje morate probati

by Anđela Sabranović

Rafinirani bijeli šećer danas je prisutan u većini proizvoda koje vidimo na policama naših trgovina. Razočaravajuća je to činjenica kada znamo da je upravo taj sastojak okidač za cijeli niz bolesti, poput dijabetesa, pretilosti, hipertenzije te raznih kroničnih oboljenja. Zašto je šećerni detoks uvijek dobra ideja, saznajte u nastavku.

Razna istraživanja pokazala su da šećer stvara ovisnost snažniju od kokaina! Dok jedete šećer, otpušta se hormon sreće dopamin. No trik je u tome što ga svaki put morate pojesti više kako bi vaš organizam otpustio istu količinu dopamina. Zašto ga se stoga ne biste odrekli na nekoliko tjedana te isprobali šećerni detoks?

Budete li uporni, rezultati bi vas mogli ugodno iznenaditi, čak i zaprepastiti. Neki smatraju da je za zdravstvene dobrobiti dovoljno samo smanjiti unos rafiniranog šećera, no to nije točno. Zašto biste ga uopće konzumirali kad u vašem organizmu stvara disbalans i kad od njega nemate apsolutno nikakve koristi?

Opasni antinutrijent

Za razliku od proteina, ugljikohidrata i masnoća, šećer nije makronutrijent. Jedino što on daje vašem tijelu su prazne kalorije. Neki ga s razlogom nazivaju i antinutrijentom jer iz organizma „izvlači“ minerale, poput magnezija i kalcija, za vlastitu probavu.

Kako šećer djeluje na vaš organizam:

  • povećava razine štetnih triglicerida u krvi
  • opterećuje jetru
  • može dovesti do rezistencije ili otpornosti na hormon leptin
  • dovodi do pretilosti
  • stvara ovisnost
  • dovodi do naglog rasta i pada energije

Savjeti za provođenje šećernog detoksa

Ako ste odlučni, šećerni detoks možete napraviti tako da se već prvog dana odreknete sve hrane koja ga sadrži. No možete to učiniti i postupno – tako da prvih nekoliko dana procesirani šećer zamijenite prirodnim zaslađivačima, poput sirovog meda, javorova sirupa, stevije, kokosova šećera i sl., koje ćete konzumirati u vrlo malim količinama. Nakon toga trebali biste eliminirati i te prirodne zaslađivače. Donosimo vam savjete za detoks.

Eliminirajte iz kuhinje sve namirnice koje sadrže rafinirani šećer

Prvi korak u šećernom detoksu jest taj da s kuhinjskih polica i iz hladnjaka izbacite sve ono što među sastojcima na ambalaži uključuje i šećer. Pazite! Skrivenog šećera ima u kupovnom kruhu, salatnim dresinzima, voćnim jogurtima, gotovim umacima od rajčice, kečapu, voću iz konzerve, kupovnom maslacu od orašida, gaziranim napitcima, sokovima. Stoga, prije kupnje dobro provjerite sastojke navedene na pakiranju.

Jako je važno i da, osim rafiniranog šećera, izbacite i sve umjetne zaslađivače, koji su jako štetni za vaše zdravlje i dovode do raznih oboljenja.

Napunite kuhinju svježim povrćem i voćem te kuhajte sami

Nakon što ste eliminirali svu kupovnu i gotovu hranu, vrijeme je da kuhinju napunite zdravim namirnicama. Kupujte isključivo svježe i sezonsko voće i povrće, salate i sl. Poželjno je da što češće kuhate sami jer ćete tako imati potpunu kontrolu nad time što unosite u organizam.

Premda to neki ne dopuštaju, tijekom detoksa u malim količinama možete pojesti voće koje sadrži prirodne šećere, primjerice datulju, smokvu ili nekoliko grožđica. Za razliku od procesiranog šećera, prirodni šećeri, poput fruktoze prisutne u voću, korisni su za vaše zdravlje, osobito zato što dolaze u „paketu“ s mineralima, vitaminima, vlaknima i enzimima. Zato se takve hrane ne biste trebali odreći.

Povećajte unos vlaknaste hrane i vode

Kako biste smanjili želju za šećerom, povećajte unos hrane bogate vlaknima. Hrana poput orašastog voća, sjemenki i mahunarki pridonijet će vašem osjećaju sitosti i u tom slučaju i vaša žudnja za slatkišima će se smanjiti. Također, dijetalna vlakna održavaju zdrave razine šećera u krvi, odnosno sprečavaju nagli pad šećera. Svakako povećajte unos voća bogatog vlaknima i vodom, poput citrusa, bobičastog voća, dinje, lubenice. Važna je i dostatna hidratacija organizma, stoga povećajte unos vode.

Apstinencijska kriza

Prvih dana nakon odricanja od šećera mogli biste patiti od glavobolje, grčeva, umora, nadutosti i slično, no neka vas to ne obeshrabri, vi samo hrabro nastavite dalje. Ti će simptomi apstinencijske krize vremenom nestati. Sjetite se da šećer stvara ovisnost i da će ga vaše tijelo u početku tražiti, no nemojte posustati i odustati.

Trajanje detoksa

Čišćenje organizma od šećera može trajati nekoliko tjedana ili mjesec dana. Nakon toga velika je vjerojatnost da će se vaš organizam naviknuti na prirodni šećer i onaj umjetni više neće ni tražiti. Dvadeset i jedan dan je potreban za uvođenje zdravih navika – izdržite barem toliko!

Dobrobiti šećernog detoksa:

  • mladolik izgled kože
  • nestanak akni
  • zdraviji i ljepši zubi
  • gubitak suvišnih kilograma
  • nestanak trbušnog sala
  • bolji san
  • poboljšane mentalne sposobnosti
  • znatno manji rizik od dijabetesa
  • veće razine energije i vitalnost
  • puno bolja probava

Moglo bi vas zanimati: Znamo što biste trebali jesti u srednjim godinama za zdravo starenje

Tekst: Vjera Pađen

Foto: Unsplash, Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!