Psihologinja savjetuje kako pripremiti dijete za školu: Školski uspjeh ne ovisi samo o spremnosti djeteta

by Anđela Sabranović

Polazak u prvi razred osnovne škole veliki je trenutak za cijelu obitelj, a naročito za dijete koje će se prvi put susresti sa školom. Nova pravila ponašanja, nova lica, nepoznat prostor i nova očekivan…sve je to ogromna promjena i na neki način, kako navode stručnjaci, bitan i velik korak na putu prema zrelosti. Psihologinja Soraja Čamber Vertlberg iz Dječjeg vrtića Izvor za slowliving.hr dala je nekoliko korisnih savjeta za djecu i roditelje prvašića koji će idući tjedan po prvi puta u životu sjesti u školsku klupu. O čemu zapravo ovisi školski uspjeh? Saznajte u nastavku.

Što je važno za uspjeh djeteta u školi?

Školski uspjeh ne ovisi samo o djetetu i o tome koliko je ono spremno za školu, navodi psihologica. Tri su glavna čimbenika koja svojim ispravnim  zajedničkim međudjelovanjem utječu na uspjeh djeteta u školi. Prvi čimbenik naravno je dijete i njegove sposobnosti, vještine i osobnost. Drugi čimbenik su sami roditelji. Roditelji također imaju jako bitnu ulogu jer oni i njihovi stavovi i podrška djetetu daju zeleno svjetlo i poticaj za dalje, isto kao i zaštita roditelja. Kada dijete odlazi u novu okolinu, iznimno je važno da zna da su oni njihova svojevrsna mirna luka, te da u njima uvijek mogu pronaći zaštitu. Treći čimbenik koji je važan za uspjeh djeteta u školi je naravno, sama škola. U školi će se dijete upoznati sa svojim zadaćama i zahtjevima školskog programa i svog nastavnika.

Kako znati da je dijete prihvatilo novu okolinu?

Mnogo je faktora koji su važni za uspjeh djeteta u školi. Neki od njih su djetetove osobine, vještine i sposobnosti koje posjeduje. Te stvari, kako navodi Čamber Vertlberg važnije su za uspjeh u školi od poznavanja slova. Ipak, postoje neke naznake pomoću kojih možemo procijeniti da će dijete imati dobar početak u školi i da je prihvatilo svoju novu okolinu.

Dobar početak u školi imat će dijete koje :

  • Ima pozitivnu sliku o sebi
  • Zna razgovarati, dogovarati se, te riješavati probleme i sukobe
  • Ponosi se svojim uspjehom, ali i zna prihvatiti neuspjeh
  • Zna samostalno brinuti o sebi i svojim potrebama
  • Zna se zauzeti za sebe
  • Naučilo je prepoznavati i uvažavati osjećaje drugih

Kako kao roditelj mogu potaknuti djetetov interes na pisanje i čitanje?

Mnogi roditelji pitaju se je li zaista problem ako njihovo dijete kreće u prvi razred i ne zna pisati i čitati. Iako je škola mjesto gdje bi djeca to tek trebala naučiti, mnogi od njih kreću u prvi razred sa osnovama pisanja i čitanja. Psihologica Čamber Vertlberg dala je nekoliko savjeta sa kojim bi roditelji mogli potaknuti dijete na čitanje i pisanje.

  • Stvaranje situacije u kojima nalaze dovoljno vremena za sva djetetova pitanja i razgovor
  • Imaju dovoljno vremena za čitanje pjesmica i brojalica te smišljaju rime
  • Igraju se s djetetom rastavljanja i sastavljanja riječi na slogove i glasove
  • osiguravaju djetetu ugodan i poticajan prostor za započeti baviti se pisanjem, crtanjem, bojanjem i modeliranem
  • Pripaziti na pravilno sjedenje i držanje olovke

Moglo bi vas zanimati: Uz ove savjete pripremite dijete za početak školske godine

Tekst: Vjera pađen

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!