prehlada-slowliving

„Obična“ prehlada – što će pomoći, što ne, a što neće odmoći

by Anđela Sabranović

„Obična“ prehlada je nešto na što smo već gotovo zaboravili. Otkad su nam se neki drugi virusi doselili, kao da nam je prehlada postala nebitna.

No, ta ista obična prehlada nije nikamo otišla. A ponekad nas može, sasvim solidno izmoriti i iscrpiti. Ono što smo već odmalena zapamtili jest da za tu prehladu nema lijeka. Ipak, postoje preparati od kojih bi vam, kažu, moglo biti bolje.

Zapitali smo se – što će nam pomoći, a što ne?

Neće pomoći

Antibiotici. Iako se često i previše lako daju, antibiotici neće pomoći. Oni napadaju bakterije, a prehlada nastaje, općepoznato je, zbog virusa. Uz antibiotike nećete ništa prije ozdraviti, a nepotrebno uzimanje antibiotika može vam samo nanijeti štetu.

Lijekovi za prehladu i kašalj – za djecu. Ovi lijekovi koje možete dobiti bez recepta mogu itekako naštetiti djeci. Nije pametno ni u odrasloj dobi uzimati ih u prekomjerno, ali kad su djeca u pitanju, to je opasno. Svakako se najprije savjetujte s liječnikom.

Upitna pomoć

Iako se neprestano ispituje i istražuje, nekim sredstvima koja su popularna za liječenje prehlade još uvijek nije neupitno dokazano djelovanje u liječenju prehlade.

Vitamin C. Ovo je jedan od najduže i najčešće preporučivanih lijekova za prehladu. No, jedino što je dokazano dosad je da uzimanje vitamina C može pomoći skratiti trajanje prehlade kad ju osoba dobije. Isto tako može biti koristan za ljude koji su neprestano izloženi riziku od prehlada – kao, na primjer, vrtićka djeca.

Ehinacea. Studije koje su istraživale sprječava li ehinacea prehladu ili skraćuje njene simptome dobile su različite rezultate. Neke studije kažu da nema nikakve koristi, dok druge pokazuju smanjenu jačinu i kraće trajanje simptoma. Moguće je da su rezultati različiti zbog korištenja različitih vrsta ehinacee. Najbolje ju je uzimati kad primijetite simptome, pa nastaviti tijekom 10 dana, ali svakako uz savjetovanje s liječnikom.

Cink. Neke su studije pokazale da bi cink mogao skratiti trajanje prehlade (za jedan dan), ali nije dokazano da bi mogao ublažiti simptome.

Pomoći će

Prehlada može trajati i po tjedan dana, a nekad i dva. No, to ne znači da se morate osjećati loše sve to vrijeme. Ovo će vam sigurno pomoći:

Tekućina. Voda, sok, juha, topla voda s limunom i medom – sve će to pomoći sa zaštopanim nosom i spriječiti dehidraciju. Izbjegavajte alkohol, kavu, napitke s kofeinom, jer mogu pogoršati dehidraciju.

Odmor. Tijelo se mora odmoriti i oporaviti.

Slana otopina. Otopite u čaši vode pola žličice soli i grgljajte tu otopinu. To će vam pomoći s bolnim grlom. Mogu vam pomoći i tvrdi bomboni, koji će malo „obložiti“ i ublažiti bol.

Kapi/sprej/otopina za nos. Možete nabaviti kapi ili sprej za nos, kako biste si pomogli sa začepljenim nosom. Možete uzeti i običnu fiziološku otopinu, pa je iz šprice ili roga (potražite u ljekarnama) ulijevati u jednu po jednu nosnicu uz nagib glave, kako bi otopina pročistila nos i iscurila na drugu stranu.

Med. Može vam pomoći s kašljem i bolnim grlom. Možete ga uzeti žličicom ili u toplom čaju.

Vlažan zrak. U posudice na radijatorima ulijte vodu ili uključite ovlaživač zraka.

Sirup. Možete ga nabaviti u ljekarni ili napraviti kod kuće. Pokušajte s čajem od lovora i đumbira s medom.

Sad kad smo se prisjetili da postoji i prehlada, a ne samo koronavirus, procijenite što bi vam moglo ublažiti simptome – ovisno o tome koji vam se jave. Ili, još bolje, pokušajte s vitaminom C, nigdje ne piše da baš uopće ne pomaže kao prevencija!

Moglo bi vas zanimati i: Može li prehlada smanjiti vaš rizik od Covid-a?

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!