Međunarodni dan osoba s invaliditetom

by Anđela Sabranović

Mi ljudi smo prirodno skloni uvijek gledati na one koji imaju više, dok tako rijetko razmišljamo o onima koji možda nemaju sve prilike koje smo mi rođenjem jednostavno i bez truda dobili.
Srećom, postoje dani u godini koji su osmišljeni kako bismo doista malo zastali, osvrnuli se oko sebe i pomislili možemo li uraditi više kako bi ljudima oko nas bilo bolje.

Danas je upravo takav dan jer obilježavamo Međunarodni dan osoba s invaliditetom.

Generalna skupština Ujedinjenih naroda (UN) u listopadu 1992., na posebnoj, zajedničkoj sjednici, održanoj radi obilježavanja završetka Desetljeća osoba s invaliditetom (1983. – 1992.), usvojila je rezoluciju da se 3. prosinca svake godine obilježava kao Međunarodni dan osoba s invaliditetom.

Nakon donošenja rezolucije, UN-ova Komisija za ljudska prava, u svojoj rezoluciji 1993/29, od 5. ožujka 1993, pozvala je zemlje članice da ističu obilježavanje 3. prosinca s ciljem postizanja punog i jednakog uživanja ljudskih prava i sudjelovanja osoba s invaliditetom u društvu.

Osnovni cilj obilježavanja tog dana je poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom kroz poticanje međusobne suradnje i stvaranje partnerstva među postojećim udruženjima osoba s invaliditetom.

Tako se nastoje ublažiti posljedice socijalne isključenosti, kao i poticanje javnosti na promišljanje o problemima s kojima se osobe s invaliditetom svakodnevno susreću, kako bi se barem dio istih uklonio.

Ako u svojoj obitelji ili među prijateljima imate takvu osobu, znate s koliko se izazova suočava, ali danas je dan kada razmišljamo o što više potencijalnih načina na koje ih možemo uključiti u aktivnosti društva.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u prosjeku 15 posto stanovnika jedne zemlje čine osobe s invaliditetom.
To definitivno nije zanemariv broj i dužnost svih nas je zauzeti se za svoje sugrađane i uz zajedničke napore omogućiti im kvalitetniji život.

Današnji dan je svima nama iznova prilika da se podsjetimo važnosti uklanjanja svih prepreka, ne samo onih arhitektonskih, nego i stereotipnih prema osobama s invaliditetom jer smo tako mogu imati kvalitetu života koja bi se trebala podrazumijevati.

Moglo bi vas zanimati: Stres u vrijeme blagdana – kako ga umanjiti?

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: istockphoto

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!