Kemijski piling: Zašto ga radimo u salonu, a ne doma

by Anđela Sabranović

Skincare rutina ne može biti potpuna bez koraka koji mnogi i dalje propuštaju. Radi se naravno o pilingu.
Svi znamo kako piling uklanja odumrle stanice kože, uklanja višak sebuma i tako pomaže sprječavanju nastanka upalnih procesa kože. Također, omogućuje bolje upijanje sastojaka iz proizvoda koje koristite u svojoj skincare rutini, ali i unapređuje prokrvljenost kože i potiče stvaranje kolagena. Ono što često stvara nedoumice jeste koji odabrati. Ako preferirate kemijski piling poput nas, možete se zapitati i je li bolje raditi ga doma ili u salonu.

Odgovor je jednostavan. Naime, ako želite postići bolji rezultat trebat će vam pilinzi s većom koncentracijom kiselina, a to doma ne smijete raditi. Kako bismo dobili više odgovora kontaktirali smo vlasnicu Bio+Klinik salona koja nam je detaljno objasnila sastav kemijskog pilinga koji možete napraviti kod njih.

Danijela nam je objasnila kako su kemijski pilinzi koje oni koriste znatno učinkovitiji od onih koje možemo raditi doma te se moraju nanositi uz stručni nadzor. Ovisno o potrebama kože oni koriste sljedeće kiseline: ferulična, azelaična i mandelična kiselina. U nastavku ćemo detaljnije objasniti svaku od njih.

Ferulična kiselina

Ferulična odnosno ferulinska kiselina je prirodni antioksidans, točnije organski spoj koji se dobiva iz biljnih stanica. Pripada grupi kiselina koje nazivamo hidroksicimetne kiseline te je sastojak koji se sve češće koristi u kozmetici zbog svojih brojnih zdravstvenih prednosti.
Ova kiselina je većinom pogodna za sve tipove kože, a njen najveći benefit je što boosta djelovanje ostalih antioksidansa i generalno sastojaka s kojima se sparuje. Primjerice, fantastičan je stabilizator za vitamine C i E.
Ferulična kiselina nalazi se u jabukama, artičokama, žitaricama, kavi, grožđu, peršinu, kikirikiju, špinatu…

Što ferulična kiselina radi za kožu?

Ovaj svestrani antioksidans doista ima pregršt benefita za kožu. Zgodno je znati kako je dovoljno već od 0,5 do 3% ferulične kiseline u proizvodu da je djelotvorna.
Ima anti-age svojstva koja pomažu u smanjenju starenja kože i sprečavanju pojave bora. Ova kiselina pomaže u stimuliranju sinteze kolagena, elastina i hijaluronske kiseline koji su važni za održavanje elastičnosti kože. Uz to, neutralizira djelovanje slobodnih radikala i pomaže zaštititi stanice kože od budućih oštećenja.

S čime ne miješati proizvod s feruličnom kiselinom?

Iako je možete koristiti s većinom sastojaka ako je u istoj formuli – primjerice serum s vitaminom C i feruličnom kiselinom – ne preporučuje se u kombinaciji s drugim proizvodima koji koriste sljedeće sastojke:
Retinol – retinoidi mogu smanjiti stabilnost ferulične kiseline i tako utjecati na njenu djelotvornost
Vitamin C – skupa mogu biti iritativni za osjetljive kože, iako će ostalima odgovarati!
Kemijski piling – koristite proizvod koji sadrži oba sastojka inače je suviše iritativno
Benzoil peroksid – on također može smanjiti djelovanje ferulične kiseline

Stanja kože kod kojih posebno pomaže:

– staračke pjege
– bore
– ožiljci od akni
– pigmentacije poslije akni ili ožiljaka
– neujednačen ten
– mrlje od sunca

Azelaična kiselina

Azelaična kiselina je dikarboksilna kiselina koja se dobiva iz žitarica kao što su raž, pšenica i ječam. Međutim, kada je riječ o proizvodima za njegu kože. Također nije ‘kiselina’ u tradicionalnom smislu riječi. Azelaična kiselina razlikuje se od alfa-hidroksi kiselina (AHA) za obnavljanje površine jer ne razgrađuje veze između stanica kože, uzrokujući njihovo ljuštenje. Njezina veća molekularna veličina također je čini manje iritantnim jer je koži teže apsorbirati azelainsku kiselinu.

Azelaična kiselina se pokazala učinkovitom u smanjenju hiperpigmentacije i neujednačenog tona kože. Inhibira proizvodnju viška melanina, pigmenta odgovornog za tamne mrlje i diskoloracije, što rezultira ujednačenijim tenom. Nježnim pilingom kože i poticanjem izmjene stanica, azelaična kiselina pomaže u izbljeđivanju postojeće hiperpigmentacije dok sprječava stvaranje novih mrlja.

Mandelična kiselina

Mandelična kiselina je najnježnija među hidroksi kiselinama, ali još uvijek nevjerojatno učinkovita i moćna. Dobiva se iz badema te stimulira sintezu kolagena i aktivira regeneraciju stanica. Ima snažno djelovanje protiv bora, antimikrobno i anti-age djelovanje.
Savršen je izbor za piling čak i one najosjetljivije kože. Kako su njezine molekule gotovo dva pute veće od molekula glikolinske kiseline, ona se sporije upija u koži i djeluje nježnije.

U nastavku saznajte kada se koristi ova kiselina.

MANDELIČNA KISELINA KAO ODLIČAN IZBOR ZA KOŽU SKLONU AKNAMA
Akne i prištići rezultat su upalnih procesa na koži zbog čega ih želite tretirati što je moguće nježnijim proizvodima kako ne biste izazvali dodatnu iritaciju kože i pojačali upalu agresivnim sastojcima. Nježna i s protuupalnim djelovanjem, mandelična kiselina još jednom će biti savršeni izbor.

MANDELIČNA KISELINA ZA SJAJNI I UJEDNAČENI TEN
Neki dijelovi naše kože nerijetko proizvode višak pigmenta melanina što će na koži stvoriti neujednačeni ten – mrlje. U tretmanu koristimo mandeličnu kiselinu koja sprječava proizvodnju viška melanina

MANDELIČNA KISELINA ZA SMANJENJE CRVENILA I UPALA
Već smo spomenuli protuupalno djelovanje mandelične kiseline koje će biti odličan izbor ne samo za kožu sklonu aknama, već i za kožu sklonu crvenilu. Iznimno osjetljiva koža podložna iritaciji i crvenilu u mandeličnoj kiselini pronaći će savršeni sastojak koji će umiriti crvenilo i stvoriti ujednačeni ten.

MANDELIČNA KISELINA ZA UKLANJANJE SUHE KOŽE
Osim kao izbor za kožu sklonu aknama i crvenilu, za mandeličnom kiselinom posegnut će i sv oni čija je koža suha i sklona perutanju. Kako bi uklonili suhe stanice s površine kože.

U suradnji s Bio+Klinik salonima, sada i nekome od vas poklanjamo kemijski piling, a sve detalje saznajte ovdje.

Moglo bi vas zanimati i: Microneedling – upoznajte tretman koji pomaže kod ožiljaka, hiperpigmentacija, pjega

Tekst: Slowliving.hr

Foto: PR, Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!