mačke-slowliving

Gastrobajterica: Kako su mačke osvajale svijet

by Anđela Sabranović

Mačke prati glas mudrih, prepredenih, pa čak i podlih životinja. Ipak, danas su mnogima dragi ljubimci i voljeni članovi obitelji. A svoj su status osvajale polako i sigurno.

Mačke, naravno, imaju svoj dan. No, oko dana kad se obilježava Dan mačaka nisu usuglašeni svi. Mađari kažu da je taj dan 17. veljače, a Japanci, pak, 22. veljače. Amerikanci ove životinje slave u kolovozu, 21. studenog obilježavaju dan udomljenih mačaka, a 4. lipnja je Hug Your Cat Day. Službenog dana tako nema, a u Europi se obilježava najčešće 17. veljače.

Za obilježavanje tog dana zahvalna je novinarka Claudia Angeletti iz časopisa Tuttogatto. Izbor dana pao je na mjesec veljaču, mjesec Vodenjaka, znakom Zodijaka koji karakterizira slobodne i neovisne duhove. Logično svakom tko zna ove životinje.

Obranile su Veneciju

Postoji grad u kojem ove žitovinje imaju poseban status, gdje su puno više od ljubimaca. Venecija.

JESTE LI ZNALI …da su od 1969. godine mačke su u Veneciji i službeno zaštićene.

U vrijeme Serenissime (naziv za Republiku Veneciju) nisu plovili samo trgovci i mornari. Na karavelama i galijama putovale su prema Istoku i – mačke. Da, mačke su bile dio posade i imale su svoju dužnost. Tijekom stoljeća trgovački se promet povećavao, a s njima i rizik od nehotičnog upada zloglasnih glodavaca na teritorij Serenissime, i u sam grad. Tada su Mlečani počeli birati vrlo borbene pasmine mačaka za svoje brodove.

Tako je, na primjer, iz Sirije stigla mačka Soriano, brza, lukava i okrutna ljepotica. No, ne zaboravimo koliko je ljudi živjelo u Veneciji, a koliko još prolazilo kroz grad. Pojavio se problem – nedostatak mačaka. Zbog toga su čak organizirali ekspedicije u Dalmaciju kako bi brodove napunili mačkama kojima Dalmatinci nisu pridavali previše pažnje već su živjele na ulicama i trgovima.

Zahvalni Mlečani voljeli su svoje mačke, pa je Venezia postala raj za ove plemenite životinje. Izležavale su se na brokatnim jastucima, sjedile u krilu duždevima i članovima Senata… No, unatoč naporima, kuga se proširila i desetkovala stanovništvo Venecije, ali mačke su ostale i postale dio povijesti grada, dio mita.

Sada ih je relativno malo, jer je i broj stanovnika u gradu manji nego ikad, ali i dalje dobro žive, zadovoljne, punog želuca, izležavaju se na suncu. Ipak, uvijek su na oprezu.

Slavljene mačke

Mnogi su narodi slavili mačke kroz svoju povijest, neki su čak u znak žalosti i smrti mačke brijali svoje obrve. Budisti su vjerovali da donese sreću, a prorok Muhamed je skratio rukav svoje haljine da ne probudi mačku Muezzu koja je spavala na njemu…

No, nisu svi oduvijek obožavali mačke. A ne! Papa Inocent VIII. tijekom španjolske inkvizicije proglasio je mačke zlim bićima i naredio istrebljenje i spaljivanje na lomači. Treba li reći da je eksalirala epidemija kuge? Jedan drugi papa, Lav XII., obožavao je svoju mačku po imenu Micetto. Čak ju je i nakon smrti zbrinuo.

U Rusiji mačke imaju svoju rezidenciju i to odlukom carice Elizabete Petrovne. Ona je 1745. godine naredila da se u dvorac, prepun miševa, dovedu najveće mačke. Od tada, do dana današnjeg mačke su nastanjene u raskošnom dvorcu. Kad je 1922. Zimski dvorac pripojen muzeju Ermitaž, one su i dalje ostale stanovnici muzeja. I u bečkoj knjižnici stalno su “zaposlene” mačke, njih čak tri.

Moglo bi vas zanimati i: Festival tulipana među najljepšima je u svijetu

Tekst: Tanja Božić, Gastrobajterica

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!