Bacanje hrane – Krajnje vrijeme je da prestanemo s ovom navikom

by Anđela Sabranović

Danas, u 21. stoljeću, još je uvijek prisutna glad u svijetu i mnogi stanovnici našeg planeta ne znaju što će danas ili sutra jesti. S druge strane, prema analizi Ujedinjenih naroda, procjenjuje se da se svake godine baci trećina proizvedene hrane. Vjerujemo kako situacija nije bolja ni u Hrvatskoj jer mnogi i dalje prakticiraju neplansku kupnju i pripremu namirnica nakon čega se stvori golema količina otpada. Također je poznato kako se tijekom blagdana prakticira velika raskoš blagdanskih stolova od čega se mnogo toga ne stigne pojesti. Pogađate gdje sve to na kraju završi. U smeću, naravno. Nije li to zastrašujuće, žalosno i porazno na svakom nivou?

Bacanje hrane ne donosi samo poraz za čovječanstvo na humanom nivou, već i brojne gospodarske i ekološke posljedice koje utječu na čitav planet. Kako bismo kao društvo postali svjesniji problematike koju bacanje hrane donosi, popisali smo nekoliko načina što pojedinačno možemo učiniti kako bismo smanjili problem zbrinjavanja otpada i drugih utjecaja na klimatske promjene uslijed kojih smo mi i naš planet itekako u opasnosti.

Planiranje obroka

Prije nego krenete u sljedeću kupnju, napravite plan obroka koje ćete kuhati kroz nadolazeći tjedan. Tako ćete točno znati koji dan je vrijeme za korištenje određenih namirnica i baciti puno manje ili nimalo hrane. Zvuči prejednostavno? Pokušajte!

Moć sezonske hrane

Topliji dani u godini donose priliku za konzumaciju mnoštva sezonskih dragulja. Primjerice, kasno ljeto i jesen idealno su razdoblje da krenete koristiti plodove zemlje koji ujesen obilježavaju i svoj dan. Jabuke, kruške, šljive, mnoštvo povrća, kukuruz, brojne žitarice… uživajte u svakom zalogaju!

Kompostiranje

Istražite detalje o pravilnom zbrinjavanju otpada, osobito hrane koja vam ponekad ostane. Kompostirati, primjerice, možete svu hranu biljnog podrijetla kako bi biljkama poslužila kao prirodno gnojivo.

Skladištenje namirnica

Skladištite namirnice u hladnjaku tako da ih grupirate u posudice. Duže će vam trajati i to će produljiti njihovu svježinu. Što god možete, zamrznite, pa iskoristite kasnije.

Trikovi

Postoji još mnogo trikova za produljenje roka hrane. Primjerice, svu noviju hranu premjestite dublje u hladnjak kako biste najprije iskoristili onu kojoj ubrzo ističe rok trajanja.

Moglo bi vas zanimati i: Kako kroz male dnevne promjene smanjiti bacanje hrane?

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

 

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!