adhd-slowliving

ADHD ne mora biti prepreka – mentalno zdravlje može biti odlično

by Anđela Sabranović

Kad saznaju da im dijete ima ADHD (poremećaj pozornosti s hiperaktivnošću), roditelji se često boje najgoreg – problema s mentalnim zdravljem. No, čini se da takav strah nije opravdan. Pokazalo je to istraživanje provedeno na Sveučilištu u Torontu.

Ono što su utvrdili jest da osobe koje i u odrasloj dobi pokazuju znakove ADHD-a, mogu imati odlično mentalno zdravlje. Studija je pokazala da je to slučaj kod oko 42 posto odraslih koji žive s ovom dijagnozom.

Mentalno zdravlje

A što točno znači „odlično mentalno zdravlje“?

Osobe koje su sudjelovale u studiji bile su godinu dana prije tog bez ikakvih mentalnih bolesti – razdoblja uzimanja lijekova depresije, anksioznosti, te suicidalnih misli. Također, bile su to osobe koje se smatraju sretnima i zadovoljnima, te su dobrog psihološkog stanja.

Ovi su rezultati, smatraju stručnjaci, dali nadu onima koji se bore s ADHD-om i njima bliskim osobama. Zanimljivo je da je u ovoj studiji zauzet sasvim drukčiji pogled na samom početku. Naime, dosad su studije uvijek bile usmjerene na mentalne bolesti među onima s ADHD-om, a sad je istraživanje prvi put bilo usmjereno prema onima koji napreduju mentalno.

No, neki su čimbenici, čini se, ipak doprinijeli mentalnom zdravlju kod ADHD osoba. Na primjer, dobrog mentalnog zdravlja, usprkos ADHD-u, bile su osobe koje su u braku, oni koji su redovito aktivni, oni koji ne pate od nekih stalnih, kroničnih bolova ili nemaju iza sebe dug popis problema s mentalni zdravljem.

Važno je biti aktivan

Ova je studija pokazala da se kod osoba s ADHD-om treba obratiti posebna pažnja na ostale, popratne probleme s mentalnim zdravljem. Naime, ako uz ADHD imaju, na primjer, i depresiju ili anksioznost, osobe bi mogla imati više poteškoća s mentalnim zdravljem  i mogle bi imati koristi od terapije.

Posebnu korist osobe s ADHD-om imaju od aktivnog života. Kako stalno naglašavamo – važno je kretati se, biti aktivan, a ovdje to ima posebno značenje. Naime, tijekom studije dokazano je kako su osobe s ADHD-om koje njeguju sjedilački način života i nisu dovoljno aktivni, četiri puta izloženije riziku od problema s mentalnim zdravljem nego one koje su aktivne. Sve u svemu – fizička aktivnost izrazito je važna za osobe s ADHD-om. Logično, rekli bismo.

Dakle, ako je vašem djetetu dijagnosticiran ADHD, važno je omogućiti mu dovoljno kretanja, za početak. Mentalno zdravlje donekle je upisano u našem genskom kodu, ali vanjski su utjecaji ono što će utjecati na mentalno zdravlje. Potrudite se da ono bude što bolje.

Moglo bi vas zanimati i: Ovih 5 laži ponavljamo si gotovo svaki dan, a čine nas nesretnima

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!