Zajednički obiteljski obroci pozitivno utječu na djecu, a evo i kako

by Dalia Žmegač-Kunić

Čini se kako kultura moderne hrvatske obitelji u digitalno doba preferira sve samo ne zajedničke obiteljske obroke jer za to se danas naprosto nema vremena. Čast iznimkama. Tempo jednog običnog dana toliko je prepun raznih aktivnosti da partneri često ne stignu ni pogledati jedno drugo u prolazu, a kamoli zajedno s djecom u miru popričati uz opušteni objed ili večeru. Međutim, upravo u dječjem svijetu, zajednički obiteljski obroci mogu imati niz pozitivnih utjecaja i prednosti.

Zdrave prehrambene navike

Djeca su gotovo u svemu u životu u ulozi promatrača i malih istraživača. Uz zajedničke obiteljske obroke, ona posebno vole promatrati. Ako roditelji prakticiraju zdrave prehrambene navike i nastoje iste primijeniti i na djecu, manja je vjerojatnost da će ta ista djeca kasnije u životu biti izbirljiva i razviti negativan odnos prema hrani. Kroz zajedničke obroke i raznovrsne namirnice, djeca se educiraju o prevenciji pretilosti, zdravlju, upoznaju hranu i uče o njenom podrijetlu, odlučuju se na isprobavanje novih okusa i slično.

Bliskost

Ne kaže se bez razloga da ljubav ide kroz želudac. Iako se tu misli na romantičnu ljubav, ne možemo osporiti kako povezanost hrane i ljudskih osjećaja može biti intenzivna. Isto je i kod djece. Ona uz zajedničke obroke uče što su to obiteljske spone, utočište, ljubav i prihvaćanje. Uz zajedničko objedovanje, djeca će uvijek vezati bliskost i snagu obiteljskog zajedništva.

Komunikacija

Iako je uvriježeno mišljenje da se ne bi trebalo pričati za stolom, činjenica je kako je upravo komunikacija ključni faktor i središte svakog obiteljskog obroka. Uz dijeljenje emocija, iskustava i mišljenja, djeca se uče zdravoj komunikaciji i sigurnijem izražavanju svojih misli i stavova.

Odmak od tehnologije

Zamislite kako bi bilo kada bi svaki dan mogli odvojiti vrijeme u kojem ćemo se odmaknuti od tehnologije u potpunosti i u tome uživati punim plućima, bez da uopće pomislimo na mobitele, mailove, televiziju, serije i slično. Uz zajedničke obiteljske obroke djeci ukazujemo na važnost socijalne interakcije bez modernih digitalnih distrakcija i potičemo ih na ponašanje u kojem oni mogu imati izbor, odnosno svjesno željeti biti bez dodira s tehnologijom.

Prakticiranje rutine

Djeca i rutina su pojmovi koji idu zajedno kao prst i nokat. Rutina je važna u životu svakog djeteta jer im pruža određenu strukturu unutar organizacijskih obrazaca. Ako ih naučimo da je svaki dan u određeno vrijeme potrebno jesti i ako vide da to istovremeno čine i roditelji i to ne zato jer se mora, nego jer u tome uživaju kao obitelj, djeca će zavoljeti tu rutinu. Ona im može pomoći u percepciji svih ostalih rutina i „moranja“ te u prihvaćanju istoga.

Zdrav fizički i emocionalni razvoj djece trebao bi biti prioritet svakom roditelju, a zajednički obiteljski obroci savršena su prilika za njihovo ostvarenje. Zato, pokušajte uspostaviti ovu rutinu, ako ne već svaki dan, onda barem svaki drugi i vikendom. Vaša djeca će vam biti zahvalna, a vi ćete biti sretniji i ispunjeniji.

Moglo bi vas zanimati i: Tri razloga zašto dosada kod djece nije uvijek loša

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Pinterest, Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!