Svaki dan sve više uništavamo kvalitetu zraka. Evo što svatko od nas može učiniti

by Dalia Žmegač-Kunić

Kvaliteta zraka itekako je ključna za dugovječnost i direktno utječe na naše zdravlje. No unatoč svim ekološkim izazovima današnjice, čak na globalnoj razini, i dalje svi zajedno radimo premalo kako bismo olakšali pritisak na naš planet i na naša vlastita pluća.

Naime, u svijetu gdje se briga za okoliš nužno pretvara u odgovornost svakog pojedinca, pitanje kvalitete zraka također postaje direktni putokaz prema zdravlju i dobrobiti čovjeka. Važnost respiratornih problematika najprije smo upoznavali iz godine u godinu kada se počelo pojavljivati sve više slučajeva alergija, astmi i plućnih oboljenja, a vrhunac se svakako dogodio u momentu velikog lockdowna kada se pojavio koronavirus. Tom smo prigodom itekako shvatili koliko zapravo trebamo svoja pluća i dišni sustav. Disanje je proces koji se, ironično, odvija sasvim nesvjesno iz sekunde u sekundu i tako svakog dana našeg života. Disanje je sve, samo ne obična pojava kojoj ne bismo trebali pridavati pozornost. Ono bismo trebali sagledati iz kuta najveće zahvalnosti i svjesnosti, u onolikoj mjeri koliko za to imamo prostora u danu jer čisti zrak znači ne samo zdravo tijelo, nego i snažnije mentalno zdravlje.

Činjenica je da zbog raznih štetnih čestica, plinova i drugih spojeva u zraku koji svakodnevno udišemo, možemo imati razne probleme s disanjem i bolestima dišnog sustava te da zbog toga svega, između ostalog, redovito moramo raditi na poboljšanju kvalitete zraka.

Na koje načine djelovati u tom smjeru?

Smanjenje emisije štetnih plinova

Industrija, promet i domaćinstvo emitiraju mnoge štetne spojeve i čestice koji doprinose zagađenju zraka. Ono što već danas možete učiniti na osobnoj razini kako biste krenuli u boljem smjeru je ​​upotreba energetski učinkovitih uređaja, bolja izolacija stambenih prostora i implementacija učinkovitih procesa proizvodnje.

Korištenje čistih energetskih izvora

Povećanje obnovljivih izvora energije poput solarnih panela i vjetroturbina može smanjiti emisije stakleničkih plinova i drugih štetnih tvari koje odlaze u atmosferu.

Promicanje održive mobilnosti

Koristite bicikl ili pješačite na posao ako ste to u mogućnosti. Kada god možete, izbjegavajte korištenje automobila. Na taj način puno ćete doprinijeti kvaliteti zraka na području u kojem živite. Kada bi vam se u ovom izazovu pridružili i vaši članovi obitelji i prijatelji, učinili biste već jako puno. Sjetite se samo kako je to izgledalo kada je u doba europskog lockdowna 2020. godine. Mir i čistoća koji su se naglo dogodili šokirali su i nas i planet. Nažalost,  vrlo brzo se sve nastavilo kao da te lekcije nije niti bilo.

Edukacija o važnosti čistog zraka

Ne odustajte od edukacije društva putem svih dostupnih kanala. Govorite o važnosti čistog zraka za ljudsko zdravlje i potičite svoje drage ljude i poznanike na aktivno djelovanje u tom smjeru. Stvaranje zdravijeg i sretnijeg svijeta naša je osobna odgovornost.

Moglo bi vas zanimati i: Ovo je najposebnije mjesto u regiji za team building druženja

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!