Razlozi zbog kojih ostajemo u nezdravim odnosima

by Dalia Žmegač-Kunić

Zasigurno ste se već nekoliko puta tijekom života susreli s ljubavnim odnosima koji su bili sve samo ne zdravi i emocionalno sigurni za vas ili druge oko vas.

No zbog svoje gladi za emocionalnim ispunjenjem i prihvaćanjem te zbog idealizacije koju smo stvorili u svojoj glavi zaista je teško priznati samima sebi da to nije to i podvući crtu u cilju vlastitog boljitka. Teško je vjerovati da sami sebi moramo racionalizirati nešto u što su upleteni osjećaji i želja za ljubavi na način da bismo si trebali presuditi s privremenom boli kako bi nam bilo bolje.

Međutim, dok god sami sebi ne priznamo da ta osoba i taj odnos zaista nisu pravi za nas i da sami sebe mučimo u vezama koje su nezdrave i nepotrebne, nećemo postići ama baš ništa. Važno je osvijestiti si ono što želimo i pokušati realno sagledati cijelu situaciju kako bismo mogli donijeti što ispravniju odluku. Razumjeti sebe ponekad je vrlo teško u životu, a u tome nas puno puta koče i strahovi koji nam onemogućuju realniju sliku. Popisali smo moguće razloge zbog kojih često ostajemo u odnosima koji za nas nisu niti dobri, niti zdravi. Možda vam upravo oni pomognu osvijestiti pravo stanje stvari i ohrabre vas odbaciti sve ono što je disfunkcionalno u vašem životu.

Strahovi

Inicijalni čimbenik koji nas koči u brojnim životnim situacijama svakako je strah. On je u pozadini mnogočega s čime se nerado susrećemo i iza njega se skrivamo i prikrivamo vlastite maske, samo kako ne bismo osjetili neku dublju nelagodu ili bol. Međutim, kada uspijemo sami sebi objasniti da strah nije tako strašan kako se naizgled čini i da smo mi zapravo puno hrabriji od tih kočnica koje nam se svaki dan nameću, onda je puno lakše krenuti prema racionalizaciji cjelokupne situacije. Konkretnije, strah od samoće, napuštanja ili ideje da svi oko nas imaju kakve takve partnere i da si ne možemo zamisliti da kroz život idemo sami, to su sve nerealni scenariji koji nas straše samo u teoriji. Ako ste nesretni u vezi za koju sumnjamo ili smo sigurni da je nezdrava u bilo kojem smislu, zapitajte se samo što bi bilo kada biste rekli „Dosta je!“. Pretpostavka je kako mislite da biste bili strašno nesretni i povrijeđeni i živjeli u tuzi do kraja života, a činjenica je kako biste tim suočavanjem i preuzimanjem svog života u svoje ruke zapravo korak po korak krenuli u bolji, sretniji i zdraviji život prepun novih mogućnosti koja samo čekaju na vas da ih otkrijete.

Idealizacija

U našim glavama svatko ima percepciju određenog događaja, situacije, ali i osobe. Stvaramo si slike kojima gradimo naše viđenje pojedinca i onda ju integriramo u svoje misli kao određenu reputaciju koju teško mijenjamo. No, činjenica jest kako se ljudi zaista stalno mijenjaju te kako te slike koje stvorimo ne bi smjele biti zabetonirane u temelje koji se više ne daju srušiti. Moramo uvijek ostaviti prostora za fleksibilnost i nadogradnju slike o nekome, pa čak ako se radi i o našem vlastitom partneru ili partnerici. Najlakše je vjerovati da je početna faza odnosa kada smo zaslijepljeni zaljubljenošću stvarna slika osobe koju smo pustili u naš život i nadati se kako će taj ružičasti svijet koji zajedno stvaramo zauvijek biti takav. No, to ne da je daleko od istine, nego je potpuno nerealno i nemoguće. Tek nakon nekog vremena provedenog s određenom osobom, možemo bolje upoznati njenu osobnost i priznati pravo stanje stvari. Čak štoviše, u težim situacijama i problemima u kojima se nađemo imamo priliku otkriti njene kvalitete i mane. Istina koju otkrijete možda vam se neće svidjeti, ali je važno priznati si ju, prihvatiti sve emocije s kojima ste se susreli i otkloniti idealizaciju kojoj težimo. To ne znači da odustajete na prvoj stepenici. To znači da prihvaćate svoje vlastite emocije, poštujete sebe, svoje želje i želite sebi ispunjen i sretan život, onakav kakvom težite i kakav zaslužujete.

Pitanje budućnosti

Budućnost zamišljamo kao idealan spoj svega onoga čemu težimo i čemu se nadamo. Vjerujemo u nju uz nadu i snove o nečem boljem od onoga što imamo sada. Ipak, ni u kojem trenutku u životu ne bismo trebali biti robovi, kako svoje prošlosti, tako i budućnosti. Prošlost je nešto što ne možemo mijenjati, vraćati se, brisati, ispravljati, precrtavati, ali budućnost itekako možemo. Međutim, ne trebate slijepo vjerovati da je jedina ispravna budućnost onakva kakvom ju zamišljate. Baš naprotiv, skoro uvijek nas iznenadi i ispadne sasvim suprotna od naših očekivanja. Poanta je samo u tome da mi možemo nešto željeti i nečemu težiti, ali ne biti tome rob i onda ako ne ispadne tako, kriviti sebe jer nismo dovoljno učinili i slično. Snovi jesu tu da ih ostvarujemo i da nas vode, kao mali putokazi na životnom putovanju, ali naša iluzija budućnosti ne bi trebala biti bijeg od prihvaćanja stvarnosti kava jest. Na taj način propuštate sadašnji trenutak koji je vrlo vrijedan. Važno je posvetiti se sebi, vjerovati sebi, preuzimati odgovornost onda kada je to potrebno, ne stvarati si nepotrebnu patnju zbog drugih osoba koje nas zapravo uopće ne zaslužuju.

Vaš je život ovdje i sada, vrijedan baš takav kakav je. Odlučite ga živjeti po vlastitim pravilima i ne dopustite bilo kome da vas povrjeđuje. Život nije ružičast i bol će uvijek negdje virkati iza ugla, ali patnju ne morate birati. Bol može biti kratkotrajna, ako joj pristupimo na ispravan način. Ako si ju osvijestimo, ne bježimo od nje nego ju proživimo, onda ćemo prije zaboraviti na potiskivanje bolne istine i posvetiti se radu na sebi i vrijednostima kojima želimo težiti.

Moglo bi vas zanimati i: Kako izgleda emocionalna sigurnost u partnerskom odnosu?

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!