Plešivica – sjajna ideja za izlet na kojem će vam i nepce zahvaliti

by Anđela Sabranović

Kad dođe lijepo vrijeme, svi jednostavno razmišljamo o tome kako ga iskoristiti. Ideja za izlete nikad dosta! A važno je da uvijek ima dovoljno izbora, kako bi svatko pronašao i odabrao nešto za sebe. Ovog puta na rasporedu je – Plešivica.

Neki je zovu „Naša mala Toskana“ jer je Plešivica, jugoistočni dio Samoborskog gorja, satkana od velikih i malih brda, uskih vinskih cestica, prekrasnih krajolika i, dakako, vinograda. Oni koji je najviše cijene zbog mirnih vina vrijednih vinara, a naročito pjenušaca (posljednjih se godina ovdje događa pravi vinski preporod) nazivaju je i „Hrvatskom Šampanjom“. Bez obzira na to kako ga zvali, u plešivičkom je kraju nedavno treći put održan „Festival pjenušaca i jagoda“ pod pokroviteljstvom Grada Jastrebarskog i Turističke zajednice grada Jastrebarskog. Upravo je on bio povod za ideju za ovaj izlet.

Vinarije za uživanje

U vinariji „Ivančić Griffin“ možete se osladiti dobro ohlađenim pjenušcem „Ivančić Griffin Brut“, prvim vrhunskim pjenušcem proizvedenim u ovoj vinariji od sorte rizvanac. U posebno je ponudi i „Griffin Zero“, brut nature od chardonnayja, a sigurni smo da ćete pronaći i nešto za pojesti. Vinarija ima novosagrađenu kušaonicu s koje se pruža predivan pogled na okolna brda i vinograde.

U vinariji „Šember“ obitelj Šember uvijek sve radi zajednički – tu su Zdenko Šember, supruga Ivanka, sin Nikola sa suprugom Martinom te kćeri Lucija i Klara. Tu možete pronaći pjenušce Rose, Brut, Pet-Nat Duck, Pavel i posljednji pjenušac koji je na tržište plasiran iz ove vinarije – 96 Baba Draga, napravljen u spomen na Zdenkovu prabaku, ali i na vrlo dugu obiteljsku vinsku tradiciju.

Koliko god bilo vinarija po plešivičkim brdima i udolinama, toliko ima i različitih priča – od tradicionalnih obiteljskih do modernih koje su svojim malo drukčijim pristupom prema vinarstvu našle svoje poklonike i dakako mjesto na vinskom tržištu. Jedna takva je „Dobra berba“, koju je 2013. godine preuzeo Saša Štula i bivšu vinarsku zadrugu u zgradi iz 1935. godine pretvorio u mjesto koje rado posjećuju ljubitelji vina, ali i dobre kuhinje jer se na katu nalazi kušaonica u kojoj, prema dogovoru, gostuju poznati chefovi za unaprijed organizirana druženja. Vinarija je kapaciteta 1100 000 litara i, kako je rekao vlasnik, „Dobra berba“ je sve samo ne tipična vinarija.

Idealan izlet

Naime, oni otkupljuju grožđe i bave se proizvodnjom svog vina (zimi se naveliko pije njihovo „Zimsko kuhano vino“), a rade i puno uslužnih djelatnosti za ostale vinarije iz cijele Hrvatske (dotjerivanje vina, flaširanje, etiketiranje…). Njihov pjenušac Piena brut potpuno je drukčiji od klasičnih pjenušaca koje proizvode plešivički vinari. Naime, on jako podsjeća na talijanski prosecco, što ne čudi jer je Saša Štula nakon studija agronomije/vinarstva, proveo tri godine u talijanskoj regiji Valdobbiadene (poznate po proseccu) i odlučio napraviti prvi hrvatski pjenušac prosecco stila.

U neposrednoj blizini Jastrebarskog nalazi se izletište „Vinogradarska kuća Braje“ koja je izletnicima poznata ne samo po odličnim vinima, nego i vrhunskoj kuhinji. Vinarija je još puno, tako da nećete pogriješiti s ovim izletom ako ste ljubitelji vina. Plešivica je idealna za jednodnevne izlete, ali i bajkovite vikende, posebno one pjenušave.

Tekst: Autentika, Slowliving.hr

Foto: Velimir Brezar TZGJ

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!