Pelenski osip je česta pojava kod beba, a evo što provjereno pomaže

by Dalia Žmegač-Kunić

Pelenski osip i crvenilo na području malih guza zna biti vrlo opterećujući problem kod roditelja malih beba. Vrlo je čest i gotovo uvijek izaziva nelagodu za bebu i roditelje, a uključuje blage i jače upale na području prekrivenom pelenom. Vjerujemo kako ste se i vi, ako ste roditelj, barem jednom susreli s pelenskim osipom i crvenilom koje vas je zabrinulo, osobito ako ste se s njim borili dugo i često.

Meni osobno, ovaj problem predstavljao je dosta veliku brigu koja je uglavnom proizlazila iz činjenice da sam relativno nova u majčinstvu što znači da nisam imala ranija iskustva s pelenskim osipom. Pojavio se odmah čim je beba došla iz rodilišta, a svi medicinski djelatnici, od patronažne sestre, pedijatrice i dermatologice s kojima sam razgovarala o problemu koji često imamo nisu predavali previše pažnje mojim mukama te su mi na sva pitanja odgovarali vrlo šturo i čak nezainteresirano. Iz njihovih reakcija i informacija, dalo se zaključiti kako smatraju da pretjerujem i nisu mi omogućili dovoljnu informiranost i razinu savjetovanja koju su trebali što je rezultiralo time da je u jednom trenutku mojoj bebi pukla koža koju smo brisali vodom i mekanim blazinicama nakon nužde, a onda su te rane krenule krvariti i peći bebu. Kada sam to doživjela, shvatila sam kako svaka mama ima potpuno pravo pretjerivati u čemu god ona želi ako osjeća da nešto nije kako treba i bila sam ljuta na sebe što nisam slušala vlastitu intuiciju i potražila dodatna rješenja izazvana šturim savjetima medicinskih djelatnika. Nisam mogla vjerovati da se unatoč svoj mojoj posvećenosti i brizi dogodila takva situacija, uslijed koje je dijete tijekom presvlačenja moralo vrištati od bolova i peckanja rane. To me natjeralo da istražim sve o pelenskom osipu i osiguram si znanje brojnih alternativnih tehnika koje će mi ubuduće pomoći u prevenciji ovog problema. Podijelit ću s vama neke od njih.

Budući da su glavni uzroci pelenskog osipa dugotrajna izloženost kože vlažnosti izazvanoj mokrim maramicama kod njege bebine kože, mokrenju ili velikoj nuždi koji se nakupe u peleni, njihova kombinacija izaziva itekako povoljno okruženje za razvoj bakterija, crvenila, pečenja kože i sličnih tegoba. Dodatni razlog zbog kojeg se može razviti pelenski osip je trenje uzrokovano iritacijom zbog rubova pelene na nježnoj dječjoj koži stoga je posebno važno kod mijenjanja pelena voditi računa da su ta područja dobro namazana bogatom, hranjivom kremom i da pelena nije jako stisnuta na kožu.

Postoje četiri važna koraka u prevenciji pelenskog osipa koji bi svaki roditelj trebao znati i prakticirati:

  1. Često mijenjanje pelena kako bi pelensko područje ostalo suho i čisto
  2. Ne štedite na pelenama. Iako su skupe, upotrebom kvalitetnih pelena svom ćete djetetu osigurati udobnost i adekvatnu brigu kože. Ne odgovaraju svakoj bebi svake pelene. Istražite koje su najbolje za kožu vašeg djeteta.
  3. Nježno čišćenje vodom korak je koji ne biste smjeli preskakati prilikom svake promjene pelene. Također, nakon svakog čišćenja, potrebno je suhom mekanom blazinicom osušiti područje koje ste ranije oprali i očistili kako bi se izbjeglo stvaranje bakterijskih i gljivičnih infekcija koje vole vlažna područja.
  4. Njega hidratantnom kremom korak je s kojim biste trebali završiti svako prematanje. Takve kreme koje su bogate, masne i hidratantne, omogućit će koži vaše bebe zaštitu i mekoću koja joj je potrebna i osigurati da se ne razvije crvenilo.

Ono što vam neće reći gotovo niti jedan medicinski djelatnik je da uz sve te savjete postoje i dodatni načini prevencije i zaštite koji itekako mogu pomoći u njezi pelenskog područja. Najvažniji od njih je da možete povremeno bebu okupati u blagim kupkama od kamilice koja će pomoći smiriti već nastale iritacije, a od velike pomoći mogu biti i hladni oblozi koji će pružiti instantno olakšanje. Nikako nemojte koristiti vlažne maramice, osim ako baš ne morate, već dijete čistite običnom vodom ili fiziološkom otopinom. Povremene zračne pauze možda nisu prihvatljive u zimskoj sezoni kada je hladno, ali ako imate uvjete i mogućnosti za to, omogućite djetetovoj koži da povremeno malo diše izvan pelene i osuši se na zraku.

Kako biste bolje razumjeli uzroke ove pojave, važno je svakodnevno prakticirati preventivne obrasce pravilne njege koja će održati kožu vaše bebe zdravom i mekom te na taj način omogućiti vašoj bebi udobnost, pravilnu njegu i sretno djetinjstvo.

Moglo bi vas zanimati i: Irina Maksimović za Slowliving.hr: “Zajedničko spavanje može jačati emocionalnu povezanost između roditelja i djece”

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!