Ova 4 koraka vaše lice pripremit će za sunce

by Dalida Tomek

Sunčeva svjetlost izvor je vitamina D koji pridonosi zdravlju kostiju i povećava razinu serotonina koji podiže raspoloženje i smanjuje rizik od depresije. Međutim, neumjereno izlaganje suncu može oštetiti kožu uzorkujući opekline od sunca, hiperpigmentaciju, alergijske reakcije, prerano starenje kože, a može doći i do ozbiljnijih oštećenja kao što je rak kože. Sve negativne čimbenike koje sunce nosi sa sobom možemo spriječiti pripremom kože kao i pažljivom izlaganju sunčevoj svjetlosti.

Pravilna prehrana

Ne samo prije izlaganja suncu već i tijekom cijele godine s naglaskom na mjesece veće izloženosti suncu potrebno je u organizam unositi antioksidanse, prvenstveno one iz povrća i voća. Antioksidansi su ti koji djeluju na oštećenja nastala na stanicama kože čiji je uzrok sunce. Za kožu su posebno važni antioksidansi iz skupine karotenoida, mrkva, bundeva, špinat, tikvice, brokula, slatki krumpir, marelice, kelj, grašak, rajčica i dinja. Uz prehranu bogatu karotenom važno je konzumirati i namirnice bogate vitaminom E koji je poznatiji kao vitamin mladosti i ljepote, a nalazi se u bademima, orasima, kikirikiju, jajima i biljnim uljima. Uz pravilnu prehranu dermatolozi upozoravaju i na važnost dodatnog unosa vitamina D kako bi koža bila spremna za ljetne mjesece.

 

 

Hidratacija kože

Suha koža sklonija je štetnim UV zrakama, a korištenjem hidratantne kreme moguće je nahraniti kožu i na taj način ograničiti veća oštećenja kože prilikom izlaganja suncu. Iz toga razloga su u ljetnoj njezi hidratantne kreme obvezne, a ulja i masne preparate potrebno je izbjegavati jer se u ljetnim mjesecima koža već bori s uljima koja izlučuje.

Zaštitni faktor za sunce je #musthave

Kreme sa zaštitnim faktorom trebale bi biti neizostavni dio rutine tijekom cijele godine s posebnim naglaskom na ljetne mjesece. Većina oštećenja kože uzrokovana je UV zrakama, a UVA i UVB zrake utječu drugačije na kožu. Intezitet UVA zraka konstantan je tijekom cijelog dana. Sunčeve zrake dopiru do najdubljih slojeva epidermisa i uzrokuju akutna oštećenja od sunca. S druge strane, intezitet UVB zraka varira i najjači je u podne te uzrokuje opekline i oštećenja kože. Ako još uvijek ne koristite kreme s UV faktorom ovdje pročitajte zašto biste trebali početi.

 

 

Kod odabira proizvoda sa zaštitnim faktorom potrebno je obratiti pažnju na označeni simbol UVA zaštite. Takvi proizvodi osiguravaju minimalnu razinu UVA zaštite koju je postavila tvrtka Cosmetics Europe. Prosječan omjer je 1:3 za UVA:UVB zaštitu.

Dubinsko čišćenje

Dermatolozi ističu važnost dubinskog čišćenja kože četiri puta godišnje, a posebno prije ljetnih mjeseci. Kako bi kreme i serumi doprli do dubljih slojeva kože potrebno je ukloniti mrtve stanice na površini i začepljene pore. One onemogućuju djelovanje kozmetičkih preparata. Nakon dubinskog čišćenja važno je održavanje što obuhvaća temeljito čišćenje lica prije spavanja kako bi se uklonile nečistoće i slojevi kozmetičkih preparata koji mogu začepiti pore.

 

Moglo bi vas zanimati: Otkrijte trikove pomoću kojih Japanke njeguju kožu lica izvana i iznutra

 

Tekst: Ana Carević

Fotografije: Unsplash, Pinterest, Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!