self-care-rutina

Osmislite vlastitu self-care rutinu uz ova pitanja

by Anđela Sabranović

Self-care rutina nije jednaka za sve, a ipak, svima nam je potrebna. Kad nam je teško u bilo kojem pogledu, važno je imati tu rutinu koje se držimo kako bi nam bilo barem malo lakše. Često su univerzalni recepti koje možemo pronaći teško u potpunosti primjenjivi.

Evo kako odrediti što sve treba uključivati vaša self-care rutina, a sve s ciljem da biste se osjećali bolje. Ova će vam pitanja pomoći napraviti plan koji je izvediv.

Vidim li se kako koristim ovaj pristup?

Vaš plan neće imati puno koristi ako ga ne provedete u djelo. Možda ste, na primjer, čitali o tome kako je vrtlarenje dobro za opuštanje, ali ako vi ne volite osjećaj zemlje na rukama, ne možete smisliti crve i bube, to nije za vas. Možda možete posaditi nekoliko biljaka u stanu, pa se skrbiti za njih.

Jesu li financije važne?

Možda, na primjer, poželite vježbati i učlanite se u skupu teretanu kako biste više vježbali. Ako budete svraćali samo jednom tjedno i ako budete pod stresom zbog tog što je trošak prevelik za vaš budžet, to bi vam moglo činiti više stresa nego zadovoljstva i koristi.

S druge strane, ako potrošite novac na nešto što stvarno pomaže, to je korisno. Ako, na primjer, nekoliko večeri u tjednu odlučite naručiti hranu umjesto kuhanja, to bi moglo biti skupo. No, ako to znali da ćete tako više vremena posvetiti obitelji, to se isplati. Važno je da vam trošak ne uzrokuje stres,

Radim li previše?

Da, i self-care rutine može vam biti – previše. Ako prekrcate raspored aktivnostima koje bi vas trebale opustiti, možete postići upravo suprotno. Previše obveza, čak i ako u njima uživamo, povećava stres – jer tako nemate vremena sjesti i jednostavno srediti svoje misli. A upravo to je važan dio self-care rutine.

Imam li vremena?

Kad se radi o self-care rutini, najbolje je da ju prakticirate redovito. Važno ju je provoditi uvijek, a ne samo kad ste pod velikim stresom. Ako se redovito posvećujete svojim potrebama, lakše ćete izbjeći trenutak u kojem dosežete vrhunac stresa.

Neka vaši ciljevi budu takvi da ih možete provoditi uz posao i druge obveze.

Što je upalilo u prošlosti? Sjetite se vremena kad ste bili relativno sretni i pozitivno razmišljali o životu, pa čak i ako je to bilo djetinjstvo. Zbog čega ste se tako osjećali? Možda zato što niste imali obveza ili ste imali onaj osjećaj razigranosti koji je sada teško doseći.

Self-care rutina ima najveći utjecaj kad se temelji na vašoj vlastitoj priči. Sjećanja nam mogu donijeti mir u naš život i pozitivno utjecati na sadašnjost.

Prvo fizičko

Najprije se morate pobrinuti za vaše fizičke potrebe, a tek onda za mentalne. To su one potrebe koje su nužne da bi naše tijelo dobro funkcioniralo.

  • San

Tijelu treba 7 do 9 sati sna. Manjak kvalitetnog sna može utjecati na raspoloženje, zdravlje, koncentraciju.

  • Zdravstvena skrb

Brinite se o tome da redovito obavljate zdravstvene preglede i ne ustručavajte se provjeriti svaku sumnju.

  • Prehrana

Dobra i kvalitetna prehrana zaštitit će vaše zdravlje i osjećat će se dobro. Važno je jesti normalne obroke, u vrijeme predviđeno za njih.

  • Vježba

Trenutne preporuke kažu da bi odrasla osoba trebala vježbati najmanje 150 minuta svaki tjedan. Birajte mudro – ako ne volite trčati, odaberite role.

  • Intimnost

Ovo se ne odnosi samo na seks, nego bilo kakav oblik fizičkog kontakta – osnovnu ljudsku potrebu.

Mentalne potrebe

Nakon ovih, važno je ispuniti i svoje mentalne potrebe.

  • Redukcija stresa

Ono što je najlakše reći, a najteže napraviti. Pokušajte ustanoviti što vam (uistinu!) pričinjava najveći stres i ukloniti što je moguće više takvih ljudi/stvari iz života.

  • Granice

Granice nam pomažu zaštititi se od stresa. To znači da ćete reći ne, kad nešto ne možete napraviti, nećete se javiti kad se nudi dodatni posao, a svoje potrebe recite izravno onima na koje se odnose.

  • Kognitivne sposobnosti

Kad ojačate um, to vam može donijeti samo dobro. Kognitivne vještine možete ojačati: učenjem nečeg novog, čitanjem, rješavanjem/igranjem mozgalica.

  • Terapija

Za mnoge je terapija važan dio self-care rutine. Kad sa stručnjakom govorite o svojim problemima, to vam može donijeti značajnu dobrobit.

  • Uzmite pauze

Kad sami sebi dopustite da se s vremena na vrijeme odmorite, to vašem mozgu daje priliku da se „napuni“, a tako može neometano funkcionirati. Odredite vrijeme u kojem možete ne raditi ništa ili pak jednostavno se zabavljati – šetati, izaći s društvom, kratko odspavati.

Bez obzira na to jeste li tip osobe koja brine o svima i svemu ili ste tip osobe koja jednostavno mora nešto raditi uvijek, sigurni smo da će vam dobro doći plan za self-care rutinu. Jer bez plana, teško ćete provesti išta od zamišljenog u djelo. Ne oklijevajte!

Moglo bi vas zanimati i: Naučite se koristiti self-careom s ciljem podizanja samopouzdanja

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!