klorofil-slowlivinghr

Klorofil: odličan saveznik za detoksikaciju i zdravlje organizma

by Dalida Tomek

Faktori poput ubrzanog života, manjka kretanja i tjelesnih aktivnosti kao i nekvalitetne prehrambene navike te hrana bogata raznim pojačivačima okusa, aditivima i konzervansima uz stresan način života rezultati su zbog kojih ljudski organizam sve više slabi. Slab organizam i loš imunitet stvaraju plodno tlo za razvoj raznih bolesti i upala što je moguće spriječiti pravovremenom (re)akcijom. Uz promjenu životnih navika i detoksikaciju organizma moguće je poboljšati zdravlje i na taj način otkloniti umor, bezvoljnost, loš san i probavu. Jedan od mogućih načina detoksikacije organizma jest detoksikacija klorofilom koji ima moć čišćenja organizma, posebice crijeva koja vraća u balans uz što je zaslužan i za čistu krv te zdravu jetru.

Zašto klorofil?

Klorofil obnavlja naše tijelo, čini ga snažnijim i otpornijim. Saveznik je u čišćenju organizma, zacjeljivanju rana, borbi protiv infekcija te pomaže kod bolje probave, cirkulacije i cjelokupnoga imuniteta. Opskrbljuje stanice kisikom, a tijelo magnezijem, željezom, kalcijem i proteinima. Klorofil u biljkama i hemoglobin u krvi ljudi vezuje isti biokemijski sastav dok ih razlikuje činjenica da se na klorofil vezuje magnezij, a na hemoglobin željezo. Posljedica nedostatka hemoglobina jest smanjen kapacitet krvi koji je odgovoran za transport kisika, a klorofil je taj koji ima ulogu u stvaranju hemoglobina koji jako dobro djeluje na cjelokupni proces detoksikacije. Odnosno, klorofil djeluje na ubrzanu eliminaciju toksina iz organizma te na sebe veže teške metale koji se potom izbacuju iz organizma.

Osim toga, klorofil smanjuje mogućnost pojave bakterija, virusa, parazita i gljivica u našemu organizmu čemu je uzrok povećana kiselost organizma koju klorofil sprječava. Kancerogene tvari izazivaju zloćudne preobrazbe stanica pod određenim okolnostima i uvjetima, a klorofil je taj koji štiti organizam od niza kancerogena koji su prisutni kako u hrani tako i u okolišu. Osim što ćete konzumirajući klorofil organizmu podariti brojne benefite, neugodan zadah će također postati prošlost.

klorofil-slowlivinghr-1

Zelena hrana bogata je aminokiselinama koje su od iznimne važnosti za obnovu tkiva kao i reprodukciju stanica. Bogata je folnom kiselinom koja pomaže kod umora i iscrpljenosti dok je dobar izvor i vitamina A, C i K. Dioksini su zagađivači koji se osim u okolišu kao rezultat ljudske intervencije (npr. spaljivanje smeća) nalaze i u namirnicama poput jaja, mesa, mlijeka i maslaca koji su produkt činjenice da su životinje hranjene hranom koja sadrži dioksine. Već je dobro poznato da se brojne životinje uzgajaju kontaminiranom hranom pa se dioksini putem hrane životinjskog porijekla apsorbiraju u ljudsko tijelo te se potom pohranjuju u masnim stanicama. Klorofil je taj koji je zaslužan za sprječavanje njihove apsorpcije kao i za povećavanje njihovoga izlučivanja iz organizma.

Koji su izvori klorofila?

Zeleni sokovi

Iskoristite sezonske namirnice i potrudite se da uđu u vaše svakodnevne prehrambene navike. Zeleni sokovi su bogati klorofilom i zbog toga su idealni čistači organizma. Možete ih pripremati od svježih krastavaca, zelenih jabuka, krušaka kao i od zelenoga lisnatog povrća kao što je špinat, kupus i kelj. Kako biste pospješili učinak za organizam dodajte peršin, celer i začine poput kopra, đumbira i kurkume.

klorofil-slowlivinghr-2

Svježi obroci

Osim što svo zeleno voće i povrće možete konzumirati u obliku sokova, ono je odlično i za lagane juhe kao i priloge uz glavna jela. Stoga se potrudite da se špinat, brokula, kelj, šparoge, zelena salata i ostalo povrće nađu na vašemu meniju.

klorofil-slowlivinghr-3

Tekući klorofil

Kod kupnje gotovih verzija klorofila važno je čitati i pratiti upute preporučenih doza jer koncentracija klorofila nije ista kod svih proizvođača. Važno je i spomenuti da klorofil u ovomu obliku nije u potpunosti zamjena zdravi zelenim obrocima već njihova nadopuna. Dobra stvar klorofilne vode jest ta što smanjuje apetit, a žene ju često konzumiraju u trenutcima kada imaju poriv za nečim slatkim.

tekuci-klorofil-slowliving-4

Moglo bi vas zanimati: 8 zabluda o mršavljenju zbog kojih ne možete postići ravnotežu u prehrani

Tekst: Ana Carević

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!